Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > GEZİ BELGESELİ BANDIRMA’DA
GEZİ BELGESELİ BANDIRMA’DA
Gezi Parkında yaşanan olayları konu alan belgesel geçtiğimiz cumartesi akşamı Bandırma Barış Manço Kültür Merkezinde Bandırmalılarla buluştu. ...
16-02-2015 11:12
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
2124 Okunma
Haberi Yazdır

Yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı belgesel gezi olayları sırasında yaşanan anları objektif bir şekilde anlatıyor. Düzenlenen geceye Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Çeri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gelen misafirlere Yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı Gezi Belgeseli izletildi.
Daha sonra Gökmen Ulu sahneye çıkarak izleyicilere Türkiye deki kısıtlamaların ve baskıların karşısında, Türk halkının boyun eğmeyeceğini ve haksızlıkların karşısında duracaklarını belirtti.
Ulu; “Baskıya karşı duran, şiddete karşı duran, haksızlığa, yobazlığa, gericiliğe, yağmaya ve talana karşı duran insanlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir eylem böylesine barışçı, bu kadar etkili ve dirençli olmamıştı. Ben o dönemde Uğur Dündar’ın çağrısı üzerine yeni kurulan artı bir televizyonunda çalışmaya başlamıştım. Televizyon açıldıktan kısa bir süre sonra gezi parkıyla birlikte sosyal bir patlama meydana gelmişti. Çok yoğun yayınlarla bunu duyurduk, toplumun bilgi edinme hakkına hizmet ettik. Patronajın editoryal bağımsızlığımıza müdahalesiyle karşılaşıncaya kadar, oto sansür üzerinde 13 Temmuz 2013 günü İstifa etik. Orada bir dakika dahi duramazdık ve ondan sonra o kanal artık utanca mahkûm olmuş bir yer. Daha sonra da ben özgürce gazetecilik yapabildiğim sözcü gazetesinde şuanda devam ediyorum. Aradan gecen aylar boyunca bir şey hepinizin dikkatini çekmiştir. Benimde vicdanım el vermedi. Mesleki olduğu kadar vicdani sorumluğumun gereği olduğunu düşünerek tarihe bir not düşmek için bu belgesel filmi yaptım. Daima bu kayıtlar olsun bundan 20 yıl, 30yıl, 40yıl, sonrada ne olduğu anlaşılsın. Bu gün Hollanda da, Japonya da dünyanın her bir tarafında insanlar izlediğinde neler olduğunu objektif, hukuka uygun olarak, evrensel meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı bir çizgide oluşturulan bu belgeselle öğrensin istedim. Gezi Erdoğan ve onun iktidarı için sonun başlangıç noktası, bu daha başlangıç ve devam eden bir süreç. Ama iktidarın geziden yeterli dersi almadığını görüyoruz. Anti demokratik uygulamalarına devam ediyor. Rejimi değiştirmek istiyor. Türkiye’yi felakete sürüklüyor. Halkın bunu kaldıramayacağını gördükleri için halkın artık daha büyük kesimlerinin uyanışını gördükleri için korkuyor. Korktuğu içinde Türkiye’yi tam anlamıyla bir polis devletine dönüştürmeye çalışıyor. Oysa Türkiye’nin bir iç güvenlik değil demokrasi paketine ihtiyacı var. Gazetecileri, asker ve sivil aydınlara ne yaparlarsa yapsınlar bu direniş bitmez. Artarak ve çoğalarak devam eder.“ Dedi.
Ulu konuşmasını tamamladıktan sonra seyircilerden gelen soruları cevaplandırdı. Gecenin sonunda ise Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza tarafından Gökmen Ulu’ya teşekkür plaketi verildi.    Ali Şamil Şimşek
 

Etiketler :
GEZİ BELGESELİ BANDIRMA’DA -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net