Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > OKUL STAJLARI İLE İLGİLİ PAYLAŞIM TOPLANTISI
OKUL STAJLARI İLE İLGİLİ PAYLAŞIM TOPLANTISI
Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Stajları İle İlgili Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirdi.Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz bir basın açıklamasında bulundu. ...
02-03-2015 11:39
EĞİTİM
0 Yorum
2501 Okunma
Haberi Yazdır

Konuyla ilgili olarak Yusuf Cengiz yayımladığı açıklamada şunları belirtti; Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanlığının Hizmet öncesi öğretmen eğitimini geliştirmek amacıyla yürütülmekte olan “YÖK - Dünya Bankası Milli Eğitimi Geliştirme” projesi kapsamında 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı süresince Necatibey Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencilerinin güz yarı yılında verilecek olan "Okul Deneyimi", bahar yarıyılında verilecek olan "Öğretmenlik Uygulaması" dersleri ile pedagojik formasyonlarının İlimiz merkezindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ile liselerde yapılmasına ilişkin  paylaşım toplantısı, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih  Satıl, Dekan yardımcısı Doç.Dr.Ertan Örgen, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik ve Yard.Doç.Dr. Hakan Önal ile temel eğitim ve ortaöğretim kurumları okul müdürlerinin katılımlarıyla 26.02.2015 Perşembe günü saat 10:00’da  Necatibey Eğitim Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

“BUGÜNÜN ÖĞRENCİLERİ YARININ ÖĞRETMENLERİ, İDARECİLERİ OLACAK”   

Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih  Satıl,  İl Milli Eğitim Müdürü ve Balıkesir’in değerli idarecilerine hoş geldiniz diyerek, kendisinin de bir Necatibey Eğitim  Fakültesi mezunu olarak öğrencilerin staj konusundaki sorunlarının farkında olduğunu, yeni öğrencilerimizin sorunlar yaşamaması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı.

 “14 lise,19 ortaokul,10 ilkokul,7 köy ilkokulu,8 Okul Öncesi okul ile toplam 58 okul ile işbirliği içerisinde bu staj uygulamasını yapıyoruz. Son sınıfta okuyan  ve formasyon eğitimi alan öğrencilerimizin sayısı fazla olduğundan 14’lü öğrenci grupları halinde okullarımıza staj uygulaması için giden öğrencilerimize okul idaresinin ve öğretmen arkadaşlarımızın anlayışlı olmalarını rica ediyorum.

 ‘Acaba geçtiğimiz dönemde ne gibi sorunlar yaşandı? Nasıl çözümler ürettik? Neler yapabiliriz?’ konularını görüşebilmek için her sene düzenli olarak eylül ayının başlarında, okullar açılmadan bu toplantımızı yapmayı arzu ediyoruz. Aynı uygulamayı okuldaki idareci arkadaşlarımızdan da bekliyoruz. Her yıl staj döneminin başında okul koordinatörlüğünün başkanlığında sizlere gönderdiğimiz stajyer öğretmenlerimizin de katılımıyla bir toplantı düzenlemenizi, düzenleyeceğiniz bu toplantının tarihini ve saatini bize bildirmenizi, biz de ilgili öğrenciler ile öğretim elemanlarına duyurarak bir düzen sağlamayı istiyoruz.
 Bugünün öğrencileri yarının öğretmenleri, idarecileri olacak olan öğrencilerimize gereken ihtimamın gösterilmesini istiyoruz.
  Sürekli irtibat halinde olduğumuz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce çeşitli protokollere ve projelere imza attık. Fakültemizde verilen “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi gereği okullara giderek topluma hizmet etmeye çalışıp projeler yapmak isteyen öğrencilerimize okullarınızın kapısını açmanızı istiyoruz.
 Öğrencilerimiz Milli Eğitimin iyi birer eğitim neferi olarak, eğitim seviyemizi üst seviyelere taşıma aşamasında iş birliği içinde hizmet edecekler. İştirakiniz için teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.“ORTAK MİSYONUMUZ GELECEK KUŞAĞI YETİŞTİRMEK”
 
 İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, “Öncelikle sayın dekanımıza yeni görevinde başarılar diliyor, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği sağlamalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

  Öğretmen kaynağımız, Eğitim Fakülteleri, İlahiyat Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakülteleriyle iş birliği içinde olmak bizi ayrıca sevindiriyor. Bu toplantının bir başlangıç olmasını ve diğer alanlarla da iş birliğimizin devamını diliyorum.
 
Bizler, okul öncesi,ilkokul,ortaokul,lise düzeyinde olmak üzere 5-18 yaş, üniversiteler ise 18 yaş üzeri öğrencilerimize  eğitim vermekle yükümlü kurumlarız.Bizlerin gelecek kuşağı yetiştirmek gibi ortak misyonumuz var.Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bu misyonu en iyi en güzel şekilde yerine getirmek istiyoruz.
      
 Necatibey Eğitim Fakültesinin merkezde olması nedeniyle, il merkezinde yapılmakta olan staj uygulamalarıyla ilgili siz çok değerli okul müdürlerimizin, öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimleriyle ilgili gerekli planlamayı yaptıktan sonra okulunuza gelen öğretmen adayı öğrencilerle okulun genel işleyişi, öğrencilerinizin akademik başarıları vs. bir toplantı yapmanızı öncelikli olarak istiyorum.

Dersleri izleme ve ders işleme esnasında ders öğretmenimizin, aday öğretmenimizin yanında olması, onları iyi gözlemlemesi ve yapılan hataların hatırlatılması gerektiği noktasında öğretmenlerimize ve siz değerli idarecilerimize görev düşüyor.

 Geçen yıl burada gerçekleştirdiğimiz “İpek Böceği” projesi ile Eğitim Fakültesinde okuyan öğrenciler, sınavlara hazırlanma aşamasında öğrencilerimize yardımcı olmaları olumlu sonuçlar verdi. Bu sene de bu projeyi biraz genişleterek devam ettirmek istiyoruz. Bu anlamda hafta sonu kurslarına çok önem veriyoruz ve hafta sonu kurslarına katılımın artmasını istiyoruz. Talebin fazla olması nedeniyle yeterli hizmeti veremediğimiz özellikle körfez bölgesi gibi yerlerde, mezun ama formasyon alan öğretmenlerimizi hafta sonu kurslarında değerlendirmek istiyoruz.

Eğitim Fakültesinde okuyan öğrencilerimiz, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi gereği okullarımızın ders bitiminde, öğrencilerimize birer saat (matematik, fen bilgisi gibi) ders anlatmaları topluma en iyi hizmet olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

 Yard.Doç.Dr.Hakan Önal’ın okul staj uygulamaları ile ilgili bilgilendirme sunumunun ardından temel eğitim ve ortaöğretim kurumları okul müdürlerinin sorularının cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.

    
 

Etiketler :
OKUL STAJLARI İLE İLGİLİ PAYLAŞIM TOPLANTISI -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net