Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > AİLE İÇİ İLETİŞİM VE BAĞIMLILIKLAR
AİLE İÇİ İLETİŞİM VE BAĞIMLILIKLAR
Aile içi iletişim konusunda Marmara Medya Grubu olarak Yaşam Koçu Gonca Türk ile samimi bir röportaj yaptık. ...
04-03-2015 11:29
EĞİTİM
0 Yorum
2551 Okunma
Haberi Yazdır

Gazetemizde aile içi iletişim ve bağımlılıklar konusunu bu hafta ele aldık. Günümüzde pek çok aile çocukları ergen yaşa geldiklerinde aralarında bir iletişim eksikliği olduğunu farkederler. Ancak çoğu aile bunun çocuktan ya da dış faktörlerden kaynaklandığını düşünerek çözümü yanlış yerde arar. Oysa iletişim kurma şeklini ya da kuramamayı bebek yaştan itibaren aile öğretmiştir. Çocuklar da bu davranışın geri bildirimini büyüdükçe aileye vermektedir.
Yaşam Koçu Nedir?
Gonca Türk: Yaşam koçluğu yeni bir meslektir. Bu bir süreç arkadaşlığıdır. Bizler süreç boyunca danışanımızın yanındayız.Yaşam koçluğu çok geniş bir çatıdır.Koçluk kavramı “kişiye destek veren arkasını döndüğünde ben buradayım diyen bir ekip arkadaşıdır.
Danışanınızla ne kadar süre çalışıyorsunuz?
Gonca Türk: Belli bir süre belirlemiyoruz. Ne kadar ihtiyacı varsa danışanımızın o kadar saat seans görüşmelerimiz oluyor.
Yaşam koçunun çalıştığı yaş aralıkları nelerdir?
Gonca Türk: Yaşayan her kişiye yaşam koçluğu yapabilirsiniz.12 yaşında danışanımda var.50 yaşlarında danışanlarımda var.
Özellikle ergenlik döneminde nasıl iletişim kurmamız gerekiyor?
Gonca Türk: Etkin dinlemeliyiz. Çoğu zaman dinlemiyoruz. Çocuklarımızla her gün yemekten sonra zaman geçirmeliyiz. Yemek yerken çocuklarımızla tartışma ortamına girmemeliyiz. Sadece ilgilenmiş gözükmek için sorulan sorular, söylenen sözler duygu yüklü olmadıkları için bir anlam ifade etmez ve bu da çocuklar tarafından gayet iyi bir şekilde algılanır. Bunu ifade edemese bile hissi yaşar ve tanır. Bu arada ebeveyn iletişim kurduğunu düşünerek kendini kandırır. İleriki dönemlerle bunun la bir sorun olarak yüzleşir çünkü çocuk aile ile iletişim kurmaktan kaçarak tepki verir.
Çalışan anneler ile çocukların iletişimi nasıl olmalıdır?
Gonca Türk: Çalışan anneler biraz çocuklarını şımartıyor. Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeliyiz. Çocuklara sorumluluk vermelisiniz. Çocuklarımıza (13-16 yaşlarında) makarna yapmasını,süpürge yapmasını öğretin.
Çocuklarımızla göz seviyesinde kontak kurarak, dokunarak, duygu yüklü kelimeler kullanarak konuşmak bizim doğal iletişim halimiz olmalı ki sağlıklı ilişkiler kurabilelim. Tabii ki iletişim tek taraflı olmaz. Çocuğumuzu dinlemeyi de bilmeliyiz. Çoğu ebeveyn istediği cevapları almaya odaklanarak çocuklarının ne hissettiklerini ne anlatmaya çalıştıklarını farketmezler. Onları dinlerken içinde bulundukları duygusal durumu anlayarak, empati kurarak dinlemek için çaba harcamalıyız. Dinlenmediğini, anlaşılmadığını düşünen çocuklar iletişim kurmak yerine kaçmayı tercih eder. Çoğu zaman aile bu durumu çocuk kötü bir alışkanlık kazandığında ya da depresyona girdiğinde anlar. Çocukların iletişim kurmaktaki niyeti akıl almak ya da nasihat almak değildir. Anlaşılmak, desteklenmek ve her durumda sevildiğini bilmektir. Anlamanın ve sevginin en iyi ifade ediliş şeklide çocuğun duygusal durumu göz önüne alınarak onu yüzde yüz dinlemektir.
Unutmamalıyız ki diğer taraftanda çocuklarımız bizim öğretmenlerimizdir. Aslında çocuklarımızla iyi iletişim kurmaya çalışıken kendimizi değiştiriyor, geliştiriyoruz. Bizi geliştirdikleri için onlara teşekkür etmeliyiz.
Ergenlere yaklaşımımız nasıl olmalı? Bunun dozunu nasıl ayarlamalıyız?
Gonca Türk: Çocuklarda bir enerji var. Ergenlerle iletişim kurarken yargılamamak, sorgulamamak, suçlamamak ve en önemlisi çocuğun kişiliğine saldırıda bulunmamak gerekmektedir. Yaşadıkları olayları eleştirseniz yargılasanız da kişisel değil olaylar bazında değerlendirmede bulunmalısınız. Ergenleri kontrol altında denetlemeliyiz.
Bağımlılık nedir?
Gonca Türk: Bağımlı olduğu durum ve şekilden ayrıldığında, koptuğunda sosyal yaşantısı psikolojik durumu ciddi sıkıntıya giriyorsa kişinin bu kişiyi bağımlılık yapar. Bağımlılık bir durumdur.
Bağımlılıklardan özellikle teknoloji bağımlılığından söz eder misiniz?
Gonca Türk: Aileler bu konuda kontrollü olmalı, bir saat belirlenmeli verdiğiniz kararları mutlaka uygulamalısınız. Çocuklarımız kurallara uymayı öğrenmeli. Yaptırımlar, küçük cezalar verilebilir. Mesela sinemaya göndermeyebilirsiniz. Telefonlarınızı yemek manasında bulundurmayınız. Çünkü çocuklarınız sizi örnek alıyor.
Uyuşturucu bağımlılığını nasıl anlayabiliriz?
Gonca Türk: Çocuğunuzu kontrol etmek, gençlerin gittiği ortamları takip etmek, arkadaşlarını mutlaka tanıyın. Cafelerin içinde neler oluyor? Önemli olan cafe değil cafenin içine kimler geliyor? Kimlerle görüşüyor? Bu çocuklar içine kapanır ve mutsuz olurlar. Beslenmesi çok iyi olmaz. Kilo vermeye başlarlar. Bakışları ifadesiz olur. Böyle bir durumla karşılaşırsak kesinlikle suçlamayın. Panik yapmayın. Önce bir konuşun ve nasihat vermeyin. Buna nasıl başladın hangi maddelerle başladın diye konuşmalıyız.
Uyuşturucu madde kullanan kişiler tedavi olabilir. Özellikle tedavi ilkelerini yerine getiren kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma oranı çok yüksektir. ullanılan uyuşturucu madde esrar, eroin, ekstazi fark etmez. Tedavi sadece kişinin uyuşturucu maddeyi bırakmasını değil, sosyal yaşamına geri dönmesini ve yaşamını sağlıklı biçimde sürdürebilmesini de içerir. Bu ise uyuşturucu maddesiz yaşam tarzının inşa edilmesi ile mümkün olmaktadır.
Tedavide başarı oranının araştırmalarda %40 olduğu bildirilmektedir. Kişinin tedavi olma motivasyonu ve tedaviye uyumu çok önemlidir. Kullanıcılar arasında “bu hastalığın bir tedavisi olmadığı” yolunda bir kanı yerleşmiştir. Halbuki, bu yanlış bir kanıdır. İsteklilik ve kararlılık tedaviyi mümkün kılmaktadır.
Çocuklar anlayış göstermezse nasıl davranmalıyız?
Gonca Türk: Çocuk tedaviye gitmeyi istemiyorsa önce bir hekime gidip hekim aracılığıyla aile köprü olarak çocuğa yardımcı olabilir. Çocuk size isim veriyorsa şu arkadaşlarımda kullanıyor diye söylüyorsa mutlaka aileler uyarılmalıdır.Biz anne ve babalar olarak dengeli ve kontrollü olmalıyız.
 

Etiketler :
AİLE İÇİ İLETİŞİM VE BAĞIMLILIKLAR -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net