Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞ KADINIYLA KADINLARI KONUŞTUK
TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞ KADINIYLA KADINLARI KONUŞTUK
Marmara Medya Grubu olarak 8 Mart Kadınlar Gününe özel Türkiye’nin Başarılı kadınlarından olan aynı zamanda hem edebiyatçı kimliğiyle hem gazeteci, hem de iş kadını kimliği ile birçok ödüller almış olan sevgili Ayşe Paslanmaz ile yaptık. ...
09-03-2015 14:08
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
3125 Okunma
Haberi Yazdır

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

AYŞE PASLANMAZ KİMDİR? BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

AYŞE PASLANMAZ: 17 Eylül 1969 Nevşehir’de doğdum. Şair, yazar ve gazeteciyim. Ürgüp FM'in sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyorum. Kültür Bakanlığı Halk şairiyim . Kapadokya Şairler ve Yazarlar Birliği Derneği Başkanıyım. Sarı Basın Kartı sahibiyim. Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesiyim. Yerel Yönetimler ve Uluslararası İlişkiler Mezunuyum.
Geleneksel Olarak Türkiye'de bir marka haline gelmiş olan, uluslararası düzeyde "Kapadokya Şiir Şöleni" kültür ve sanat etkinliklerinin mimarı olup her yıl organize etmekteyiz.
İlesam Nevşehir bölge temsilcisiyim. Aynı zamanda Ürgüp Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi başkan yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Türkiye Kültür, Turizm ve Kalkınma Fedarasyonu Genel Başkan Yardımcılığı yapıyorum.
Nevşehir Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin ile Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (Turksav) başkanı Yahya Akengin, araştırmacı şair-yazar Abdullah Satoğlu başta olmak üzere şairler tarafından 2008 yılında 3.Kapadokya Şiir Şöleninde PERİ KIZI unvanına layık görüldüm. Daha sonra 'Peri Kızı' mahlasını şiirlerimde kullanmaya başladım.
Ayrıca şair kimliğim ile de Kapadokya Bölgesini temsilen yurt içi ve yurtdışında gerçekleştirilen birçok organizasyona katılım ve katkılarımı da sürdürmekteyim.
BAŞARILI BİR İŞ KADINI AYNI ZAMANDA İYİ BİR EDEBİYATCI OLARAK BUGÜNE KADAR HANGİ ÖDÜLLERİ ALDINIZ?
Kapadokya Bölgesi ajanslarından birinin gerçekleştirdiği anketler neticesinde, Kapadokya Bölgesinde "2008 Yılının En İyi İş Kadını" ve firması, Ürgüp FM de "2008 Yılının En İyi Radyosu" seçildik; 2010 Yılında Ankara'da gerçekleştirilen Uluslararası Radyocular Birliği (IRU) tarafından düzenlenen Alkışı Hak Edenler ödüllerinde ise "En iyi yerel radyo ve en iyi organize" ödüllerine layık görüldüm. 12 senedir de çeşitli yerel gazetelerde, antoloji ve dergilerde yazılar yazmakta ve şiirlerim yayınlanmaktadır. Birçok ilde düzenlenen programlarda Türk Dünyası'na hizmet ödülleri aldım.
20 Mayıs 2014 Yılında Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti tarafından ‘Yılın Enleri’nde ‘’Yılın sanatçısı’’ seçildim.
14 Kasım 2014 Tarihinde Türkiye Şair ve Yazarları tarafından “Türk Şiirine Hizmet Ödülü” verildi.
14 Kasım 2014 tarihinde Kemer sanat Platformu tarafından “ Edebiyata Katkılarından Dolayı Başarı Kupası verildi.
12 Aralık 2014 Tarihinde Kültür ve Turizm Kalkınma Federasyonu tarafından “Başarı Plaketi” takdim edildi.
12 Aralık 2014 Tarihinde Ankara Sanat Platformu tarafından “ Hizmet Şeref Ödülü” verildi.
Meclis Televizyonu ve Dünya Gazeteciler Derneği’nin organize ettiği Medya Oskarları ödül Töreninde “Türkiye’nin En İyi Yerel Radyosu Ürgüp FM seçildi. 30 Ocak 2015 tarihinde, Ankara Ticaret Odasında gerçekleştirilen törende, ödülü Başbakan Müşaviri Hamdi Şengel takdim etti.
DİĞER ÖDÜLLERİM:
-Kayseri Kültür ve Turizm Derneği - Teşekkür Belgesi (2007)
-Erciyes Fikir ve Sanat Dergisi - Teşekkür Belgesi (2007)
-Almanya - Avrupa Nevşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği- Başarı Plaketi - 2009
-Erciyes Şair ve Yazarlar Derneği(ERŞADER)
  Türk Şiirine ve Kültürüne Hizmet Ödülü (2010)
-Kayseri Büyükşehir Belediyesi-Teşekkür Plaketi (2010)  
-Antalya Kemer Belediyesi Tarafından Plaket (2011),
-Bursa Yıldırım Belediyesi Tarafından Plaket (2011),
-İLESAM Tarafından Plaketler (2010-2011-2012),
-Azerbaycan - Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği
  Şükran Belgesi- 2012
-Çıngı Kültür Sanat Edebiyat Dergisi - Teşekkür Belgesi (2012)
-Uluslararası Ankara Başkent Sanat Başarı ödülü – 2013
 (Kupa - Başarı Belgesi - Takdirname)
-Uluslararası Ankara Kültür Sanat Eğitim Şöleni-Basın Medya Onur Ödülü
 Takdirname - 2013
-Uluslararası Ankara Hatsan Oskar Ödülü – 2013
-Kerkük Kültür Derneği Tarafından Kerkük Türkmen Kültürüne Hizmet Ödülü-2013
-Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü
  Türk Dünyasına Hizmet Ödülü-2013
-Azerbaycan - Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği  
  Türk Dünyasına Hizmet ödülü-2013
-Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.Sınıf
 2012-2013 Öğretim Yılı - Onur Belgesi
2014 Yılında Türkiye şairleri tarafından “Türk Şiirine Hizmet ödülü” aldım.

KADINLARIMIZA ÖRNEK TEŞKİL ETMESİ ADINA BAŞARIYA DAİR SÖYLEYEBİLECEĞİNİZ SÖZLER NELERDİR? SEVDİKLERİNİZDEN BİR KAÇINI OKUYUCULARIMIZLA PAYLAŞABİLİR MİYİZ?
 AYŞE PASLANMAZ:  Bazı sözler vardır. Bizler onları kendimize destur ediniriz. Benimde sevdiğim ve çok inandığım bazı sözler mevcuttur. Bunlara örnek vermek gerekirse sevdiğim Sözler;
* Çalışmanın kölesi olmadan başarının efendisi olunmaz...

* Hiç kimsenin gücü mükemmel bir işi görmemezliğe yetmez, mükemmel iş kendini mükemmel şekilde kabul ettirir...

* İnanç, karar, hedef, eylem: başarı...

* Çalışan insanlar kötülük düşünmeye vakit bulamazlar, çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar....

* Zafer ilerdedir. Siz yürüdükçe zorlukların ayaklarınız altında eridiğini göreceksiniz...

 KADINLARIN SORUMLUKLUKLARI DAHA FAZLA ERKEKLERLE AYNI YARIŞ ORTAMINDALAR BAŞARILI BİR KADIN OLMAK İÇİN SİZCE NELER GEREKİYOR?
AYŞE PASLANMAZ: Ben iş konusunda kadın erkek ayrımına inanmıyorum. Bazı işleri kadınlarımız çok iyi yapıyorken bazı işleri erkeklerimiz çok başarılı şekilde sürdürüyorlar. Kadınların iş konusunda avantajları olduğu gibi tabiî ki de dezavantajları da var. Örneğin erkek eve girdiği zaman kendini dinlenmeye alabilir.Ama kadın çalışma hayatı dışında aynı zamanda annedir ve sorumlulukları vardır.Çocuklarınız sizden ayrı ayrı ilgi bekliyor yada o akşam sofraya bir kap yemek koymak zorundasınızdır.Bu durumda kadın daha kombine olmak zorundadır.Daha planlı bir hayat düzenine sahip olmanız gerekiyor.Günü birlik ve gelişi güzel zamanı harcamak yerine daha programlı işlerinizi düzene sokmalısınız.
Kadınların erkeklerden ayıran başka bir özelliğinde sabırlı olmaları olduğunu belirtmeliyim. Olaylar karşısında bazen soğukkanlılığımızı koruyamasak da istikrar gerektiren olaylarda daha sabırlıyız. Çalışma hayatında sabır etmek ve istikrarlı olmak ise en önemli kuraldır.
Birde işyerinde kadın cinsiyetini unutmalıdır. Bu konuyu açarsak daha iyi okuyucularımız anlayacaktır. Kadın eğer ki çalışma yaşamında işe odaklı hamleler yaparsa risk ortamına girmede duygusal davranmazsa özellikle ticarette çok başarılı olabilir. Günümüzde buna birçok örnek de verebiliriz.
BİRÇOK EDEBİYAT ETKİNLİĞİNE KATILDINIZ. BUNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
AYŞE PASLANMAZ: Uluslararası Bodrum Kültür ve Sanat Şöleni, Edipler Kahvesi Şiir Dinletisi / Kayseri, Erciyes Şiir Grubu Şiir Etkinliği, 5. Erciyes Şiir Günleri, Tokat Şiir Şöleni, Türk Yerel Medya AB Yolunda / İngiltere, Kemer şiir ve Müzik Festivali, 1.Bilecik Uluslararası Aşıklar ve şairler Şöleni, Bursa Yıldırım Belediyesi 7.Uluslararası Aşıklar ve şairler Şöleni, 12.Uluslararası Sürmeli Festivali / Yozgat, 10.Uluslararası Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları
/2011 Tarsus, 3.Ölüdeniz Edebiyat Günleri, 3.Uluslararası Çanakkale Şiir Akşamları, 5.Geleneksel Şairler Şöleni, 2.Kemer şiir ve Müzik Festivali, Uluslararası Aşıklar Şöleni, Aşıklar ve Şair Günü, 4.Göynük Kültür & Sanat Şöleni, 9.Tebreç Şenliği, 20.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, Bursa Yıldırım Belediyesi 8.Uluslararası Aşıklar ve şairler Şöleni, 1.Sarıkaya Şiir Şöleni, Makedonya Struga şiir Akşamları, Balıkesir Edremit Kaz Dağları, Edremit Belediyesi ve Balıkesir yazarlar ve şairler Derneğinin ( Bayşad) etkinliklerine katıldım. Her davete katılmayı arzulamış olsam da iş yoğunluğumuzdan ötürü seçici olmak zorunda kalıyorum. Halen devam eden etkinlikler var.
ULUSAL BOYUTTA KENDİ YAPMIŞ OLDUĞUNUZ ETKİNLİKLER VAR. BUNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
AYŞE PASLANMAZ: 2011 yılı 6. Kapadokya Şiir Şöleni'nde altı coğrafi bölgeden 15 belediye başkanını, 10 ülkeden ve Türkiye’den 100’ü aşkın katılımcıyı şölende konuk ettik. Ayrıca 6.Kapadokya Şiir Şöleni kapsamında Bursa Yıldırım Belediyesi 7.Uluslararası Türkiye Âşıklar ve Şairler Şöleni Fotoğraf sergisi açılışını yaparak Kapadokya’da tanıtımını sağladık. Edebiyata hizmet eden ve şiir şölenleri düzenleyen belediye başkanları Kapadokya Şiir Şölenini onurlandırdılar. Belediye başkanlarına Türk dünyasına hizmet ödülleri, milli kültürümüze üstün hizmet ödülleri ve milli kültürümüze destek ödülleri verdi. Belediye başkanlarına Özbekistan milli kıyafeti ‘’çapan’’ giydirdi. Her yöreden şölene davet edilen belediye başkanları da dostluk ve kardeşlik mesajları gönderdiler.
Cemal SAFİ, Yavuz Bülent BAKİLER, Uğur ARSLAN, Ahmet Selçuk İLKAN gibi tanınmış isimlerle Türkiye’nin her yöresinden ve yurt dışından şair, yazar, âşık, sanatçı, gazeteci ve siyasetçileri sekiz yıldır Kapadokya Şiir Şölenlerinde Kapadokya halkı ile buluşturmaktadır.
2013 yılında 8.Kapadokya Şiir Şölenini: “Azerbaycan Dostluk ve Kardeşlik Gecesi” olarak düzenledik. 2014 yılında 9. Kapadokya Şiir Şölenini: “Karabağ’dan Türk Dünyasına Gönül Köprüsü’’ adıyla Azerbaycan Milletvekili Ganire PAŞAYEVA ile ortak bir proje geliştirerek Azerbaycan’da gerçekleştirdik.
2011 yılı içerisinde 5 yıllık şölenlerini anlatan ve belgeleyen “Kapadokya şiir şöleni” kitabını çıkardık. 404 sayfadan oluşan Kapadokya Şiir Şöleni kitabında yerel şairler, Türkiye ve dünya şairlerinden oluşan 200’ü aşkın şairin şiirlerine ve bölgenin değerli gazetecilerinin Kapadokya fotoğraflarına ayrıca Kapadokya haritasına yer verdi. Kitabın Kapadokya ile bütünleşeceğini düşünerek Kapadokya güzelliğini üzerinde taşıması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık.
TÜRKİYEDE KADINA DAİR BİR ŞİDDET PORTRESİ ÇİZİLİYOR. KADINLARA YENİ OLANAKLAR SAĞLANMASI GEREKİRKEN SORUNLARLA UĞRAŞMAYA YÖNELİK ÇALIŞAN BİR POLİTİKA VAR GİBİ… PEKİ KADINLAR BU SÜRECİ NASIL AŞABİLİRLER?
AYŞE PASLANMAZ: Kadınlar öncelikle ekonomik olarak özgür olmak zorundalar diye düşünüyorum. Ezilen, hor görülen kadınların ekonomilerinin çok da parlak olmadığını görüyoruz. Kadın öncelikle kendine yetebilecek bir portre çizebilmelidir. Siyasilerinde bu konuda yatırımları şiddete önlem almaktan öte şiddeti oluşturacak etkenleri ortadan kaldırmak zorunda olduklarını fark etmeleridir. Aile terapistlerine ve hukuk insanlarına da bu konuda çok fazla iş düşüyor. Boşanmalar çok uzun ve yıpratıcı hal almış durumda, çocukların aileler dışında devlet güvenceleri çok fazla yok. Öncelikle bu konular çözülmeden güçlü kadın oluşturmaya çalışmak bence zorlayıcı olur.
Bir de aynı oranda tezat gibi gözükse de çok başarılı kadınlarda şiddet olayıyla karşı karşıya kalıyorlar. Kadın belki ailenin sorumluluğunu kendi basına taşıyor. Maddi manevi çok güçlü ama ev içindeki eş bu durumu  içine sindiremiyor. Sanırım erkek egemen olarak çocuklarımızı yetiştiriyoruz Her şeyi erkek bilmez. Aslında her şeyi akıllı olan, kendini iyi yetiştiren, bol kitap okuyan, zamanını faydalı değerlendirmeyi kazanmış bireyler bilir. Çocuklarımıza erkeksin sen en iyisini bilirsin diyerek değil de çok okursan, bilgilenirsen, kendini iyi yetiştirirsen sen bilgili ve faydalı insan olursun anlayışıyla yaklaşmalıyız.
YENİ ÇIKARDIĞINIZ BİR ŞİİR KİTABINIZ VAR ONDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
AYŞE PASLANMAZ: 2014 Yılında “Yaşa Sevdiğim” isimli şiir kitabını çıkardım. Uzun süre emek verdiğim bir çalışmaydı. Okuyanlarda çok mutlular…
8 MART KADINLAR GÜNÜ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
AYŞE PASLANMAZ: Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
Çıkış noktası hüzünlüde olsa böyle bir günün kutlanmasından dolayı ben rahatsız değilim. Elbette gönül ister ki böyle günlere gerek kalmamış olsun. Her günümüz mutlu huzurlu ve sevgi dolu geçsin.
KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BU RÖPORTAJDA SİZ BAYANLARA NELER ÖNERİRSİNİZ?
AYŞE PASLANMAZ: Ben bir bayan olarak kadınlarımıza hayallerini kaybetmesinler, Hedefleri olsun, kariyer edinme planları olsun ya da çalışma hayatının içinden uzaklaşmasınlar diyerek temennilerimi bildirebilirim.
Benim için tarlada çalışanda, evde çalışanda, fabrikada çalışanda, ofiste çalışanda, mecliste çalışan kadında çok değerlidir. Bizler kadınları her yerde her alanda görmek istiyoruz. Kendilerini çocukları olduğu zaman çalışma hayatından soyutlamasınlar. Erkeklerle bir hayatı bölüşüyoruz. Eşlerine destek olsunlar.Çocukları için daha güzel bir yaşam için sürekli hareket halinde olan kadının psikolojik sorunları da olmaz.Kendi kendine yetebilen,dik bir duruşa sahip bir kadın her kesimde saygı duyulan aranan insan haline gelir.
Okuma hayatı çok önemli kadınlarımız çalışmak istemeseler de eğitimli olmak zorundalar diye düşünüyorum. Ayrıca okumanın ve eğitim almanın yaşı da yok. Bayanlar için halk eğitim merkezlerinin sağlamış olduğu kurslar var. Bu kurslardan faydalanılabilir. Kısaca kadınlar isterse her türlü sorunu aşabilirler.
 

Etiketler :
TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞ KADINIYLA KADINLARI KONUŞTUK -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net