Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ > Kablosuz enerji aktarımı gerçek oluyor
Kablosuz enerji aktarımı gerçek oluyor
Japon biliminsanları tarafından yapılan çalışma sonucunda 55 metre uzaklığa herhangi bir kablo kullanmadan enerji aktarımı gerçekleştirildi. ...
20-03-2015 09:33
TEKNOLOJİ
0 Yorum
5040 Okunma
Haberi Yazdır

Japon biliminsanları bir ilke imza attı ve elektrik enerjisini kablosuz olarak bir noktadan diğerine başarıyla taşıdı. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA)’nin Japon ekibi mikrodalga frekansını kullanarak 1.8kilowatt’lık enerjiyi, hava üzerinden 55 metre uzaklıktaki bir alana taşımayı başardı.

Kurumun sözcüsü yaptığı açıklamada, ilk kez birilerinin iki kilowatt’a yakın yüksek çıkışlı bir enerjiyi mikrodalga bağlantı kullanarak küçük bir hedefe ulaştırabildiğini söyledi.

Sadece bir elektrikli su ısıtıcıyı çalıştıracak kadar enerjinin bu şekilde taşınması her ne kadar büyük bir olay gibi görülmese de, bu yolun açılmasıyla birlikte insanlık için yeni enerji kaynakları seçeneği doğmuş olacak. Örneğin Güneş’ten gelecek solar enerji direkt olarak Dünya’ya aktarılarak kullanılabilecek. Uluslararası Uzay İstasyonu bu enerji sayesinde çalışmaya devam edebilecek ve depolayabilecek. Projenin nihai aşamasında 1 GW’lık enerji üretimi hedefleniyor.

Space Solar PowerSystems (SSPS) adlı proje üzerinde uzun yıllardır çalışan ekibin söylediğine göre şimdilik Güneş ile Dünya arasında bir aktarım yapmak mümkün değil. Bu devrimsel başarı ancak ilerleyen süreçte mümkün olabilecek. Başarıya ulaşmak için sözü edilen tahmini dönem ise 2040’lı yıllar. Bu gerçekleştiğinde ise kablosuz enerji iletimini 1800’lerin sonunda dünyayla tanıştıran NicolaTesla’ya geç kalmış bir teşekkür edilebilir.

Etiketler :
Kablosuz enerji aktarımı gerçek oluyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net