Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > "Dans Ve Renk" Sergisini 12 Mayısta Açılıyor
"Dans Ve Renk" Sergisini 12 Mayısta Açılıyor
Değişik ülkelerin kültürlerini, günlük yaşam biçimlerini, geleneklerini, geleneksel giysilerini, törenlerini, yemeklerini inançlarını araştırıp fotoğraflarını çekerek o anları saptayarak unutulmamalarını sağlamaya çalışan Susurluk doğumlu Prof. Dr. Güler Ertan Balıkesir’de açacağı sergide bu fotoğrafları sergileyecek. ...
08-05-2015 16:45
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
2589 Okunma
Haberi Yazdır

12 Mayıs Salı günü Balıkesir, Karesi, Dumlupınar Mahallesi, Ulus sokaktaki Balıkesir Fotoğraf Müzesindeki sergi sanatçının katılımıyla Saat 18:30'da açılacak. Türkiye’nin ilk Kadın Fotoğraf Eğitmeni ve Fotoğraf Sanatçısı olan ve Fotoğraf eğitimcisi olarak 50. yılımı dolduran Prof. Güler Ertan'ın Fotoğraf Sergisi 2 Hazirana kadar açık kalacak.
Balıkesir Fotoğraf Müzesi 11995'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Fotoğraf Bölümünü kuran, 1978'de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü kurucuları arasında yer alan, Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruculuğunu yaparak Grafik Tasarım ve Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanlığının yanı sıra Dekanlık yapan, 2008-2012 yılları arasında Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dekanlık görevinde bulunan ve halen aynı üniversitede Grafik Tasarımı bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Güler Ertan'ı misafir ediyor.
Güler Ertan; “Ödüllerim arasında beni en çok etkileyen “İFSAK Yılın Eğitimcisi” ve “Truva-Yılın Fotoğrafçısı” ödülüdür diye bahseder… Fakat en önemlisi ise kendi deyimiyle “ismimin sonsuza dek kalıcılığı açısından, beni onurlandıran ve gururlandıran 'Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi'nde yer verilmesidir" diyor.
Güler Ertan 1940'da Susurluk'ta dünyaya geldi. 1959 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Okuluna girdi. Fotoğrafla ilk tanışması hocası Vehbi Yazgan'ın sınıfı araştırma yapmak için Süleymaniye Kütüphanesi'ne götürürken çekmiş olduğu ilk fotoğraflarla başladı. İlk fotoğraf makinesi ise  eniştesinin kullanmak üzere  verdiği "Kodak Retina 1A olmuştu.  (Bu fotoğraf makinasını Güler Ertan'a bir köşe ayrılan Balıkesir Fotoğraf Müzesi'ndedir.) Son iki yıl seçmeli ders olarak Fotoğrafı seçti. Bu fotoğraf makinasıyla çektiği ilk "Orwo" filmimi okula getirip hazırladıkları geliştiriciler ile banyo ettikten sonra hocası Vehbi Yazgan sınıf arkadaşlarına "Bakın size örnek olsun, ilk defa fotoğraf çekiyor ve 36 karenin tümü doğru pozlandırılmış" sözleri onun bu mesleği seçmesine neden oldu. O tarihlerde Türkiye'de sadece Nişantaşı'ndaki Serengil Agfa firması renkli fotoğraf basabiliyordu. Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulundan 1963'de mezun oldu. 1964'te de okuluna fotoğraf asistanı olarak atandı. 1968 yılında Avusturya Hükümetinin vermiş olduğu bir bursla Viyana’da 1 yıl renkli fotoğraf ve fotoğrafik çalışma yaptı. Bu ara henüz Türkiye’de uygulanmayan değişik karanlık oda tekniklerini denedi. Beğenilen bu fotoğrafik çalışmaları ile Almanya’nın birkaç şehrinde ve Viyana’da kişisel sergiler açtı.  Türkiye’ye döndüğünde öğretim üyeliğine geçiş için fotoğraf makineleri üzerine hazırladığı tezini verdi. Eğitimciliğine devam etti. 1993'de Profesör oldu.
Güler Ertan Truva Yılın fotoğrafçısı ödülü, İfsak yılın eğitimcisi ödülü, Avusturya Braunschweing 1.lik ödülü, Bulgaristan Sofya Akademisi gümüş madalya aldı. Hollanda müzesine eseri kabul edildi. İstanbul Amerikan Haberler Merkezinde (1964 ve 1967), Akbank Kavaklıdere Sanat Galerisinde, İstanbul İsosem’de "Siyah-Beyaz Anadolu’dan Görüntüler" (1971), İstanbul Bebek Aksanat Galerisinde (1981), İstanbul Nişantaşı Aksanat Galerisi (1982), Akbank aracılığı ile 6 ilde (1983), Beşiktaş Tabar Sanat Galerisi (1984), İzmir Konak Sanat Galerisi (1985), Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde “Fotoğraflarla Tıp” (1986), Avusturya’nın Hollaburnn "Türkiye’den Manzaralar" (1986), Münih’te Türkiye tanıtıcı bir sergi (1991), Cemal Reşit Rey Sergi Salonunda “Beden dilinde fotoğraf” (2001), Haliç Üniversitesi Sergi Salonunda (2006), Cemal Reşit Rey Sergi Ssalonunda ”Yaşamda Kadın” (2007) adlı kişisel fotoğraf sergileri açtı. 1967'de Uluslararası Paris Sanat Sergisine, 1971 Berlin’de Uluslararası Fotoğraf sergisinde ve aynı yıl Avrupa Bienal’ine fotoğrafları seçilerek gönderildi. 1980 Arjantin ve Bulgaristan’da Uluslararası sergide renkli fotoğrafları sergilendi.
Güler Ertan Fotoğraf için; "Fotoğrafçı gözüyle baktığımda; her öykünün bir fotoğrafı yok ama her fotoğrafın bir öyküsü vardır. Bakmak ayrı, görmek ayrıdır... Fotoğrafın ayrıcalığı da, bu farkındalıktır. Dönüp geçmiş yıllara baktığımda, fotoğraf ile tanışalı 52 yıl olmuş..  Mutluyum... Hemde çok mutlu .. "Tekrar seç" deseler, yine eğitimciliği ve fotoğrafı seçerdim. Çünkü geride bırakacağımız, duvarlardan gülümseyecek fotoğraflar, kıyıda köşede sınıflarda ve kürsüde bazı fısıltılar saklanmış olacaktır, bizlerden sizlere seslenen…" diyor.
Fotoğrafın bugünü için de şunları ilave ediyor; "Teknolojinin getirdiği kolaylık ve akıllı fotoğraf makinelerinin sayesinde iki veya üç-dört aylık kurslar sonucu herkes fotoğraf sanatçısı oluveriyor. Sonuçta ustalık, bilgi ve deneyim gerektiren meslekten çok hobiye dönüşerek pek çok kişinin bir uğraşısı haline geliyor. Fakat bireysel olarak çalışıp kendine bir tarz ve kişilik geliştiren pek çok fotoğraf sanatçımız var. Bu fotoğraf sanatçılarımız ulusal ve uluslararası alanda kendilerini kanıtlayarak, Türkiye'deki fotoğraf sanatında da söz ettirmektedirler."
Güler Ertan seyahat etmeyi en büyük hobi olarak seçmiş. Değişik ülkelerin kültürlerini, günlük yaşam biçimlerini, geleneklerini, geleneksel giysilerini, törenlerini, yemeklerini inançlarını araştırıp fotoğraflarını çekerek oradaki o anları saptayarak unutulmamalarını sağlamaya çalışıyor. 1977'de "Çağdaş Fotoğrafi Sanatı" adlı kitabını, 1994'de "Açıklamalı Fotoğraf Sözlüğü" kitabını yazdı. Bu kitaptaki amaç; yeni terimler, yakıştırma sözcükler bulmak yada türetmek değil, fotoğrafçının ortak dilini oluşturmaktı. 2004'de Bülent Erutku ile birlikte "Açıklamalı Fotoğraf Terimleri" sözlüğünü hazırladı. 2005'de “1960 Sonrası Türk Fotoğrafı” ve yine aynı yıl “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi” katoloğunu yayınladı. “Dünden Bugüne Fotoğraf” isimli kitabını yazdı.
1978-1986 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nün kurucu üyeliği ve öğretim üyeliği görevlerini üstlendi. 1991 de TRT 2 nin fotoğraf belgeselinde ilk kadın fotoğraf eğitimcisi olarak belirlendi. 1991 yılında Polonya’da Poznan Akademisinin düzenlediği uluslararası sempozyumda Türkiye’den ilk fotoğraf eğitimcisi olarak bildiri verdi. Böylece Türkiye’deki fotoğraf eğitimi Avrupa kataloglarında yer aldı. 40 yılını verdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesindeki Fotoğraf Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ve Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak dört bölümün kurucuları arasında yer aldı.
Güler Ertan; "Şuna inandım ki amacımızı belirler, azimle çalışırsak, elde edemeyeceğimiz hiç bir şey yoktur. Ödüllerim arasında beni en çok etkileyen “İfsak Yılın Eğitimcisi” ve “Truva - Yılın Fotoğrafçısı” ödülüdür. Fakat en önemlisi ise, ismimin sonsuza dek kalıcılığı açısından beni onurlandıran ve gururlandıran “Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi”nde yer verilmesidir. Fotoğraf eğitimcisi olarak 50. yılımı doldurdum. İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak görevime devam etmekteyim." diyor.

 

Etiketler :
"Dans Ve Renk" Sergisini 12 Mayısta Açılıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net