Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Mısırlı Ahmet’ten Akçay’da Konser
Mısırlı Ahmet’ten Akçay’da Konser
...
21-07-2015 12:24
GÜNDEM
0 Yorum
1191 Okunma
Haberi Yazdır

Mısırlı Ahmet’ten Akçay’da Konser

Dünyaca ünlü darbuka ustası Mısırlı Ahmet’in 6 farklı ülkeden toplam 90 öğrencinin katılımı ile Kazdağları eteklerinde gerçekleştirdiği 8. Uluslararası Mısırlı Ahmet Ritim ve Sanat Kampı sona erdi. Mısırlı Ahmet ve öğrencileri kampın son haftasında Akçay Cumhuriyet Meydanı’nda mini bir konser verdi.

Dünyaca ünlü darbuka sanatçısı Mısırlı Ahmet tarafından her yıl Balıkesir’in Edremit İlçesinde Kazdağları eteklerinde gerçekleştirilen yaz kampının 8.’si ilçeye bağlı Güre Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Edremit Belediyesi ve İstanbul Ritim Derneği’nin destek verdiği 8. Uluslararası Mısırlı Ahmet Ritim ve Sanat Kampı’na İtalya, İspanya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Ekvator’dan öğrencilerinde yer aldığı toplam 90 kişi katıldı. 15 gün süren kamp boyunca, Ritim Atölyesi, Ritim Başlangıç Seviyesi, Seramik, Yoga, Tiyatro, Sanatsal Hareket Performansı ve Anadolu Mutfağı atölyelerinde öğrencilere eğitimler verildi.  Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da kampı ziyaret ederek Mısırlı Ahmet ve öğrencileri ile görüştü. Kampın son haftası Mısırlı Ahmet ve öğrencileri tarafından Akçay Cumhuriyet Meydanı’nda bir konser verildi. Konserde Azabaycan’ın ünlü sanatçılarından Babek’te sahne alarak bir eser seslendirdi.

Mısırlı Ahmet adı ile bilinen dünyaca ünlü darbuka ustası Ahmet Yıldırım yaptığı açıklamada “Kazdağları ile artık aile olduk. Bu ağaçlar, bu toprak bizi tanıyor ve çok seviyor. Onlar bize çok güzel duygularla yöneliyorlar ve her sene yeni besteler, yeni ritimler çıkıyor. Kazdağları çok özel bir yer ve çok yüksek bir enerjisi var. Dünyanın her yerinden gelen insanlar aynı şeyi diyor ve demek ki bizlerde yanılmıyoruz. Sanata ağırlık vermek için buradayız. Her sene farklı oluyor. Konsept aynı aslında ama her sene sürprizlerle dolu insanlar geliyor. Farklı insanlarla çalışıp paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu sene Azerbaycan’ın ilk üç sesinden birisi olan Babek geldi. Senin milletine, dinine, diline girmeden aynı ritimde buluşabiliyorsunuz ve bu bizleri bütünleştiriyor. Burada yaşayan, burada tatil yapan insanlara bu duygu aktarımını bu paylaşımı sağladıktan sonra, hayatımızın sanatla birlikte daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Her insanın sanata ölene kadar ihtiyacı var. Sanat bir toprağın, bir ulusun dünyaya açılan en önemli kapısı ve bu noktada bizlere 2009’dan beri sonsuz destek veren Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın sanata olan sevgisi, beni zaten hayranlıkla burada kamp yapmaya zorluyor. Onun bize yaklaşımı, bize tutumu, bize desteği, ne ihtiyacınız var demesi, böyle bir tavırla yaklaşması, bizim için daha yeni sanatlara, yeni ışıklara yol açmamıza neden oluyor. Hayat böyle güzelleşiyor. Edremit Belediye Başkanı Sayın Kamil Saka’ya sanata olan sevgisinden bizlere olan desteğinden dolayı minnet duyduğumu ifade ediyorum” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da “Sevgili Mısırlı Ahmet ile uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Bu yükün grubu Güre’de Pınarbaşı’nda çalışmalarını sürdürüyorlar ve ben inanıyorum ki onlar Güre ile özdeşleştiler ve onlarda Güre ile özdeşleşti. Önümüzdeki yıllarda çok daha kalabalık, çok daha aktif etkinlikleri birlikte beraberce yapacağız. Önümüzdeki yıl bu etkinlik Ramazan’ın dışına taşacağı için çok daha uzun süreli, çok daha doyurucu olacaktır” dedi./Haber Merkezi

 

Etiketler :
Mısırlı Ahmet’ten Akçay’da Konser -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net