Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > ÇOCUKLARDA GECE ISLATMASI BİR HASTALIK MIDIR?
ÇOCUKLARDA GECE ISLATMASI BİR HASTALIK MIDIR?
Çocuklu Ailelerin Zaman Zaman Derdi Haline Gelen Gece Islatmalarını Üroloji Uzmanı Doktor Burhan Akman’a Sorduk. ...
29-08-2015 12:08
KADIN AİLE
0 Yorum
3296 Okunma
Haberi Yazdır

Üroloji Uzmanı Doktor Burhan Akman Tıp dilinde enürezis nokturna denilen çocuklardaki gece ıslatmalarının nasıl çözülebileceği hakkında önemli bilgiler verirken, bu vakalarda ebeveynlerin çocuklara yaklaşımı konusunda da uyardı. Doktor akman gece ıslatması yaşayan çocukların, genelde ebeveynlerin yanlış yaklaşımı sonucu psikolojik olarak olumsuz yönde etkilendiğinin altını çizerek şunlara dikkat çekti; ‘Enürezis nokturna 5 yaşındaki çocuklarda istemsiz olarak geceleri yatak ıslatma şeklinde tanımlanmaktadır. 5 yaşındaki çocuklarda %15 - 20 oranında, 10 yaşındaki çocuklarda %7 oranında, 15 ve üzeri yaştaki çocuklarda ise %1 oranında bu bozukluk görülmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte gece ıslatmalarının görülmesi de düşmektedir.

Sebebi Kesin olarak bilinmemekle birlikte vakaların %97 – 98’inde ortaya konulan organik bir bozukluk yoktur. Ancak %2  – 3’lük bir dilimde organik bir bozukluk ortaya konmaktadır. Genel olarak bu vakalarda aile öyküsü önemlidir. Ebeveynlerinden her ikisinde de çocuklukta idrar kaçırma öyküsü var ise bu çocuklarda %77 oranına kadar enürezis nokturna sıklığı görülmektedir. Ebeveynlerin sadece birinde var ise %46’ya düşmektedir. Sebep olarak görülen en büyük etken çocukların uyanma bozukluğudur. İkinci sıradaki faktör ise geceleri mesane kapasitesinin düşük olmasıdır. Diğer bir faktör ise gece idrar üretiminin artmış olmasıdır. Çocukların değerlendirilmesine fizik muayene ile başlanır. Fizik muayenede herhangi bir iro genital bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilir. Bel açıklığı olarak bilinen kemik bozukluğu var mı bakılır. İdrar tahlili ile enfeksiyon olup olmadığı anlaşılır. İdrar yolunda herhangi bir tıkanıklık var mı muayene edilir. Ultrason ile böbrekler kontrol edilir. En son aşama da gerekirse MR’da istenebilir.

Tedavi olarak ise çoğunluk olarak destekleyici tedavi öneriyoruz. Öncelikle çocuğun sıvı alımını düzenlememiz gerekir. Bu kilogram başına günlük 30 mili litre olacak şekilde düzenlenmelidir. Akşam yemeğinden sonra ise sıvı alımını mümkün olduğu kadar azaltmak gerekir. Fiziksel aktivite olarak çocukların aşırı egzersiz yapması engellenmelidir. Çocuklara üzenli olarak tuvalete gitme alışkanlığı edinilmelidir.

Çocuklar genel olarak gece idrar kaçırdıkları için psikolojik olarak bir suçluluk içinde hissederler. Büyükler bu nokta da ceza vermemelidirler. Böyle bir yaklaşım il çocuklar daha da olumsuz etkilenir. Bunun yerine çocuğun kaçırmadığı günler için çocuğu ödüllendirici şekilde motivasyonlar da bulunulmalıdır.

Diğer tedavi yöntemlerimiz ise ilaç ve alarm cihazı tedavileridir. İlaç tedavisinde tıpta birkaç molekül mevcuttur. İlaç tedavisindeki başarı %70 civarındadır. Alarm cihazı ise kilotun içine cihazın bir parçası konularak yapılır. Diğer dışarıdaki parçası ise uyandırma yani alarm parçasıdır. Bu cihazlar ile çocuk idrarını yaptığı anda alarm çalıyor ve çocuk uyanıyor. Bu tarz bir tedavide ise başarı oranı yine %65 – 70 arasıdır. İlaç ve alarm cihazı beraber kullanıldığında ise %90 oranında gece ıslatmalarını önleyebiliriz.’ dedi.

Etiketler :
ÇOCUKLARDA GECE ISLATMASI BİR HASTALIK MIDIR? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net