Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > > Karesi’de Ecdada Saygı
Karesi’de Ecdada Saygı
...
02-04-2016 10:06
0 Yorum
763 Okunma
Haberi Yazdır

Karesi Kaymakamlığı ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Karesi’de Yetişen İdeal Gençlik projesi kapsamında ‘’Karesi ‘de Ecdada Vefa’’ adlı program İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, İl Sağlık Müdür Yard. Erhan Kocadereli, , Karesi Kaymakamı Yazı İşleri Müdürü Mustafa KOÇ,İlçe Tapu Müdürü Atilla Eren, Karesi İlçe Gençlik Spor Müdürü Adem Özalp, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, idareci, öğretmen ve velilerin yoğun katılımıyla Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.     

Programımız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Mehmet Babayiğit’in Kuranı Kerim Tilavetiyle başladı.

 Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ramazan Konakbay “Her zaman Yüreğimizin en nadide köşesinde yaşattığımız ecdadımızın ruhaniyetinin; gazilerimizin cesaret ve kahramanlığının gönüllerimizde dalga dalga esmesi ümidiyle bir araya geldiğimiz Karesi’de Ecdada Saygı programına hoş geldiniz.

Ecdadımız hayatlarını da, ölümlerini de; dinlerine, vatanlarına ve milletlerine adamış ve bu istikamette gecelerini bile gündüz haline getirerek gayretten gayrete, kıtadan kıtaya şeref ve şan ile koşturmuşlardı. Milli şairimiz, onların muhteşem gayret ve hizmetlerini idrak edemeyenlere, bu gerçekten hareketle der ki:

 Zannetme ki ecdadın asırlarca uyurdu,

  Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?

Ecdadı bu gözle bilhassa doğru okumak doğru anlatmak gerek. Onlar doğuda, batıda en son Çanakkale’de ve İstikbal Harbi’nde nasıl bir destan yazdılar unutulamaz. Onların şanlı hayatları daima hayırla yad edilmeye layık. Cenabı Haktan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet diliyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve tüm gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini İstiklal Şairimizin şu dizeleriyle sonlandırdı.

 

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber’’

 

 Protokol konuşmalarının ardından Karesi Halk Eğitim Merkezi ‘’Bizim Çocuklar Mehter takımı ’’ gösterisi Sakarya İlkokulu Halk oyunları gösterisi, Gençlik Merkezimizin hazırladığı ‘’Hasan Basri Çantay’a Saygı’’ adlı skeç, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi Öğrencisi Efekan Çakır’ın ‘’Çanakkale Şehitlerine’’ adlı şiiri seslendirmesi, Ovacık İlkokulu Öğrencisi Feriha Başaran’ın ‘’Şehit Çocuğu Mektubu’’nu seslendirmesi. İl Öğrenci Meclis Başkanı Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Mustafa Bilal Dönmez’ in seslendirdiği “Sakarya Türküsü’’ şiiri, Mithat Paşa Anaokulu Müdürümüz Ali Erdem ve Kadriye Kemal Gürel Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Türkü Dinletisi,  Ali Hikmet Paşa İlkokulu’ndan Emine Sıla Güven İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Programın sonunda; Genç Sada Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışması il birincisi Karesi İlçesinden Mehmet Babayiğit ve İlçede yapılan Mehmet Akif şiirleri okuma yarışmasında dereceye giren 9 öğrenciye ödülleri verildi.

Programın sonunda Süeybe Karakuş ve Sıdıka Sami’ Anaokullarının hazırladığı sergi gezildi.

 

 

 

 

Etiketler :
Karesi’de Ecdada Saygı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net