Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Enis Berberoğlu’nun Tutuklanması Protesto Edildi
Enis Berberoğlu’nun Tutuklanması Protesto Edildi
...
16-06-2017 13:03
GÜNDEM
0 Yorum
214 Okunma
Haberi Yazdır

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması, CHP Bandırma İlçe Örgütü tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanında yapılan eyleme DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Meydana kurulan ve adalet istiyoruz yazılı dev pankartın asıldığı kürsüye çıkan CHP İlçe Başkanı ‘adalet istiyoruz’ diye başladığı konuşmasında, “Demokrasinin, özgürlüğün, hürriyetin, çağdaş yaşamın güzel şehri Bandırma’nın güzel insanları, gazetecilere, yazarlara, çizerlere, sanatçılara, halka, emekçilere ve kısacası tüm topluma yapılan baskıyı kınamak için bugün bir aradayız.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milletvekili, Gazeteci Ve Yazar Sayın Enis Berberoğlu MİT tırları haberi nedeniyle müebbet hapse mahkum oldu. Onunla beraber aslında bir toplumu da müebbet hapse mahkum ettiler. Vicdanları, hukuku, adaleti, toplumu bir arada tutan tüm duyguları yaralayan bu kararı kınıyoruz ve kabul etmiyoruz.

Referandum oylaması sırasındaki çalışmalarımda üstüne basa basa söyledim. Bu referandumdan evet çıkarsa ülkenin başına bela olur demiştim. Adımları duyuyoruz, sinyalleri görüyoruz. Bu aslında o referandumdan sonraki o geçici 20’nci maddenin eseridir. Anayasa değişikliğiyle öncelikle hakim ve savcıların özgürlüğü elinden alınmıştır. Bir hakim ve savcı kendi başına karar verebilecek durumda değildir. Tutuklama kararı verenler siyaseten karar vermiştir. Bu karar aslında darbecilere hizmet eden bir karardır,” dedi.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ise, basın özgülüğü konusuna değinerek, gazeteci ve milletvekillerinin hapishanede olmasını eleştirdi. Mirza, konuşmasında, “15 yıldır bu ülkeyi yöneten bir iktidar var. Hiçbir iktidar bu kadar yönetme şansını yakalayamamış. Aldığı noktadan geldiğimiz noktaya bir bakın. Ne hale geldik? Bugün hakimleri atayan bir iktidar partisinin genel başkanı var. Parti genel başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı da yapıyor. Bu güne baktığımızda bu ülke asla bu hale gelmez diye düşünürdük. Bugün yaşanan hiçbir şey bizi şaşırtmıyor,

Hiçbir yargı denetimi yok, yargının kendisi denetim altına girmiş durumda. Bir partinin genel başkanı yargıçları, Anaysa Mahkemesini, Hakimler Savcılar kurulunu atayabiliyor. Hem patisinin genel başkanlığını hem de Cumhurbaşkanlığını yapıyor. Bu ülkedeki adalet duygusunu yok ettiler. Demokrasi bu ülkede rafa kaldırılmıştır. Müebbet hapis cezası almak için cinayet mi işlemiş ? Terör mü yapmış? Sadece haber yapmışlar beğenirsin, beğenmesin. Doğru olur yanlış olur,” dedi.

Özel olarak protestoya katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun aldığı eylem kararının arkasında olduklarını belirterek, bugün Bandırma’da olmasaydı kendisinin de Kılıçdaroğlu’nun yanında yürüyeceğini söyledi.

Beko konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Şube başkanlarını arayarak, Kılıçdaroğlu’nun yanında yer almaları için örgüte talimat verdim. Biz adalet, barış, demokrasi isteyenlerle mutlaka yan yana omuz omuza birlikte olacağız. Enis Berberoğlu ve cezaevinde bulunan 161 gazeteci kardeşimizin bir an önce tahliye edilmesinin talep ediyoruz. Türkiye’de yanlış giden bazı şeyler vardır ve yanlış giden olayları yazdıkları için siz onları cezaevine attınız. Yani 2016 yılında 1970 işçi, iş cinayetlerinde ölmedi mi? İş cinayetlerinde ölenlerin 56’sı çocuk değil mi?”diye konuştu.

Beko, sözlerini “Kahrolsun faşist diktatörlük, yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm, yaşasın işçilerin birliği yaşasın halkların kardeşliği” sloganları ile noktaladı./Levent Karaçay

Etiketler :
Enis Berberoğlu’nun Tutuklanması Protesto Edildi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net