Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ok, “Piyasalardaki Dalgalanmalar Hiç Durmayacak Gibi”
Ok, “Piyasalardaki Dalgalanmalar Hiç Durmayacak Gibi”
...
19-06-2017 09:55
GÜNDEM
0 Yorum
210 Okunma
Haberi Yazdır

Piyasalardaki Dalgalanmaların Durmak Bilmediğini Vurgulayan Deneyimli Kuyumcu Metin Ok, “Söylemeye Dilim Varmasa da Neresinden Bakarsanız Bakın Bir Ekonomik Kriz Var,” Şeklinde Konuştu.

İnsanların yoksullaşarak git gide bankalara bağımlı hale geldiğini ifade eden Kuyumcu Metin Ok, bunun sebebi olarak ise ekonomik krizi işaret etti. Ekonominin geçen seneye göre bile çok durgun olduğunu dile getiren Ok, geçtiğimiz günlerde açıklanan %5 büyümenin de gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Ok konuşmasında, “Fiyatlardaki dalgalanmalar hiç durmayacak gibi görünüyor. Dışarıda Orta Doğu’da hala süren karışıklık içte ise siyasi durum piyasaları belirliyor. Bu ayların geçen aylardan hiçbir farkı yok. Bana göre gelecekte de bir fark olmayacak. Şu araları analiz edersek altın, dolar ve Euro bazında fiyatlarda bir gerileme söz konudur. Şu an belki Ramazan Ayı’nın etkisi olabilir. Gıda sektörüne giden para akışı ve bayram hazırlıkları etkileyebilir. Özellikle Fed’in faiz arttırmaya gitmesi de etken olabilir. Tabi bunların hepsini bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Aksini yapmak yanlış olacaktır.

Bir Orta Doğu gerçeğimiz var. İçeride bir siyasi gerçeğimiz var. Ülkenin gidişatı var. Ekonomide bir durgunluk var. Gerçek anlamda aslında ne kadar söylemeye dilim varmasa da neresinden bakarsanız bakın bir ekonomik kriz var.

Söz konusu olan %5 büyüme hangi verilere göre hesaplanıyor inanın hayretler içerisinde karşılıyorum. Kendi gerçeğimle yaşıyorum ve geçen seneki gelirim şu an yok. 10 sene önceye baktığımda ise geçen sene de bu sene de inanılmaz kötü durumdayız. 10 sene önce Bandırma’da boş dükkan bulamazdınız. Hava parası vermek zorunda kalırdınız. Şimdi ise çoğu dükkan bomboş. Bizim gerçeklerimiz bunlar. %5 büyüme bir realite değildir. Bizim gerçeklerimiz değildir.

Şu an açıkçası Türkiye’de dolaşan ve kimliği belli olmayan bir para var. Bu para muhtemelen ekonomik verileri rahatlatmak için bir yerlere girip çıkan bir para ve bu para gerçek değil. Gerçek olmayınca da akla karayı seçemiyorsunuz. %5 büyüme var diyorlar ama herkesin bütçesinde önemli ölçüde daralma var. İnsanlar gittikçe yoksullaşıyor. Örnek vereyim mesela banka kredisinin dışında gayrimenkul alabilen ile ben hiç karşılaşmadım. Bu da siz elinize geçen parayı yani bir nevi geleceğinizi bankalara ipotek ediyorsunuz demektir. Bu da 3 - 5 ay sonra piyasalara sirayet ediyor ve piyasaların daralmasına sebep oluyor. Çünkü alacağınız şeyi alamıyorsunuz ve önceliğiniz banka oluyor,” dedi. /Levent Karaçay

 

Etiketler :
Ok - “Piyasalardaki Dalgalanmalar Hiç Durmayacak Gibi” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net