Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Dövme Hakkında Heryşey
Dövme Hakkında Heryşey
...
19-06-2017 09:58
GÜNDEM
0 Yorum
252 Okunma
Haberi Yazdır

Dövme hakkında merak edilenleri Sorduğumuz 20 Yıllık Dövme Sanatçısı Ali Ertürk, Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler Verdi.

Dövme yaptırmak isteyen birçok insan belirli nedenlerle bu tutkusundan ya vazgeçer ya da hep erteler. Bunun başlıca nedeni de dövme hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunamamasıdır. Biz de bu durumdan yola çıkarak dövme hakkında en çok merak edilen soruları 20 Yıllık Dövme Sanatçısı Ali Ertürk’e sorduk.

Dövme sanatının bir kendini ifade ediş felsefesi olduğunu söyleyen Ertürk, Türkiye’de ise bu kültürün henüz yeni oturmaya başladığını belirtti. Bu sebepten dolayı dövme yaptırmak isteyen kişinin öncelikle ne yaptırmak istediğine iyice karar vermesi gerektiğini vurgulayan Ertürk merak edilenleri şu şekilde yanıtladı,

İnsanlar Neden Dövme Yaptırmaya İhtiyaç Duyar?

-Dövme bir çeşit kendini ifade ediş biçimidir. İnsanların kendi dünyalarını yansıtma şeklidir. Ben mesela kendimden bahsederek örnekleyeyim. Ben Bob Marley’in hayat felsefesini, yaşam tarzını, şarkılarını çok severim. Bunun için dövmesini kendi vücudumda taşımak istedim. Farklı şeyleri de vücudunuza kazıtabilirsiniz. Mesela benim TC Numaram ve kan grubumda vücudumdaki dövmelerde var. Mesela vücudumda bir de Atatürk imzası var. Atatürk’ün ilkelerine ve yaptığı işlere saygı duyduğum için imzasını üzerimde taşıyorum. Her dövmenin kendi içinde bir anlamı vardır.

Ne Dövmesi Yaptıracağımı Bilmiyorum Sorusu Soruluyor mu?

-İnsanların %70 – 80’i ne yaptırmak istediğini bilmeden bize geliyor. Biz de bu ve bunun gibi en nefret ettiğimiz soruları derleyerek 10 madde halinde ayırdık. Bunu da dükkanımızın duvarına astık. Şimdi tekrar sorumuza dönelim. Evet insanların çoğu ne dövmesi yaptırmak istediğine karar vermeden geliyor. Biz bu soruyu sevmeyiz. Çünkü bilinçsizce dövme yaptırılmaz. Ömür boyu vücudunuzda taşıyacağınız bir şeye iyi karar vermelisiniz. Çünkü bunun dönüşü de yok. Söylediğim gibi bir dövmenin en azından sizden bir şeyleri ifade etmesi gerekiyor.

Dövme Yaptırmanın Kişi İçin Sakıncaları Var mı?

-Günümüzde dövme yaptırmanın sağlık açısından bir sakıncası bulunmamaktadır. Çünkü, 15 -20 sene önceye çok farklı bir teknoloji kullanıyoruz ve bu işi kişiye özel tek kullanımlık malzemeler ile yaptığımız için gayet steril bir işlemdir. Amatör olarak yapan yerlere giderseniz sorun yaşayabilirsiniz ama gerçekten profesyonel biri bu malzemelere sahiptir ve sağlığınızı göz ardı etmez. En basitinden aynı iğneyi iki farklı kişiye kullanmaz. Bizim kullandığımız iğneden tutun da her şey tek kullanımlık yani kişiye özeldir. Ülkemizde insanlar hala dövmeye para vermeden yaptırmak istiyor. Dostu işi dövme yaptırırsanız her türlü riski göze almışsınız demektir. Çünkü bu işlem yapılırken kullanılan makine bile profesyonel olmalıdır. İnsanlar dövmeciliği bir sanat bir meslek olarak görmelidir. Bu iş bir sektördür. 50 lira 100 lira daha çok vereceğiz diye hem sağlığınızdan olmayın hem de ömür boyu üzerinizde taşıyacağınız iş kaliteli olsun. Ucuza saçınızı kestirirsiniz kötü olur ama tekrar uzar kökü sizdedir ancak dövme ne yazık ki böyle bir şey değil. Ömür boyu üzerinizde kalacak.

Dövme, Yapım Esnasında Can Yakar Mı?

-İnsanlar hala dövmeyi iğneyle eski usul bir işlem zannediyorlar. Değil! İğneyle yapmıyoruz. Profesyonel makinelerimiz var. Bu makinelerin steril değişik uçları var. Dövme zannedildiği kadar can yakmaz. En fazla hafif tatlı bir sızı hissedebilirsiniz.

Dövme Yaptırmak Günah mı?

-Biz sadece dövme yapmak kısmıyla ilgileniyoruz. Dini boyutu ile ilgilenmiyoruz. Tabi ki müftülerimiz, diyanet işlerine bağlı hocalarımız var. Onlara danışıp bize öyle gelirlerse daha doğru olur.

18 Yaş Sınırı Var mı?

-Bizim kalıcı dövme yaparken 18 yaş sınırımız var. 18 yaşından küçük biri bugün ailesinden izinsiz bir şey yapamazken vücuduna kalıcı bir dövme yaptırması da uygun olmaz. Bilinci ve kişiliği tam olarak oturmuş olan insanlar dövme yaptırmalıdır.

Dövme Sonrası Bakım Var mıdır?

-Dövme yaptırdıktan sonra bakımına dikkat edilmelidir. 15 liraya bir krem alıp 1 hafta en fazla 10 gün olacak şekilde sürmeyen insanlar var. Mesela krem al dediğim bir arkadaşımız gitmiş koluna zeytinyağı sürmüş. Oksijenli su dökenini bile biliyorum. Oksijenli su da açık yere dökülmez. Yani resmen kendini yakmış. Dövmenin %50’si yapımıysa %50’side bakımıdır. Dövme 1 Hafta 10 gün güneşten de korunmalıdır. Özellikle çok renkli olan dövmeler ilk etapta güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır./Levent Karaçay

Etiketler :
Dövme Hakkında Heryşey -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net