Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Katar’a Uygulanan Ambargo Yumurta Üreticilerine Yaradı
Katar’a Uygulanan Ambargo Yumurta Üreticilerine Yaradı
...
10-08-2017 10:35
GÜNDEM
0 Yorum
335 Okunma
Haberi Yazdır

Yumurtanın yüzde 90’lık bir kısmının ihraç edildiği Irak ve Rusya’da yaşanan sıkıntılar, özellikle yumurta üreticilerini ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmıştı. Ancak bu kez farklı oldu ve Katar’a uygulanan ambargo sıkıntı yaşayan yumurta üreticisinin yüzünü güldürdü.

Birçok sektörde olduğu gibi yumurta üreticileri de dertli. Ülkede yaşanan sorunlar nedeniyle gelecek kaygısı taşıyan üreticiler, yetkililerin mutlaka düzenli bir üretim planlaması konusunda gerekli çalışmaları yerine getirmesi gerektiğini dile getirdiler.

Konu hakkında bilgi veren Bandırma Yumurta Üreticileri Birlik Başkanı Recep Güngör üreticilerin sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi. Güngör, “  Bölgemizdeki yumurta üretimi, 3 Milyon 200 bin canlı hayvan varlığı, günlük 2 Milyon 600 bin yumurta üretimi mevcuttur. Üretimimizin belli bir kısmını ihracatta değerlendiriyoruz, belirli bir kısmını iş piyasada yani İstanbul ve Bursa bölgelerinde toptan satış ve perakende anlamında iş yapan arkadaşlarımız mevcut onlar değerlendiriyor. Yumurtadaki piyasa fiyatlarını Başmakçı Kooperatifi belirliyor. Gerçek fiyat,  arz ve talebin kesiştiği noktada oluşuyor.  Yumurtanın şuan ki tane fiyatı 23-25 kuruş arasındadır.

Üreticilerin bize yansıyan sorunlarından en önemlisi, gezen tavuk, köy yumurtası gibi çeşitli isim altında nitelendirdiğimiz durum bizi ciddi oranda rahatsız ediyor.  Bildiğiniz üzere bunda 4 yıl önce kötü bir olay yaşadık. Kuş gribi olayı tekrar nüksetme durumu bizleri çok rahatsız ediyor.  Birde insanlarımızı ticari anlamında yanlış algılarla yönlendirilmiş görüyoruz. Adam 500 tavuk ile üretimini yapıyor, fakat 5 bin tane yumurta satıyor, onun yanında bununla beraber ticari yem kullanarak ürününü üretiyor.  Buda haksız bir rekabete neden oluyor. Bizim gibi ticari işletmelerden 25 kuruşa alıyor köy yumurtası, gezen tavuk yumurtası adı altında 1 liraya piyasada satıyor. Bu şekilde insanları kandırıyorlar.

Bandırma Yumurta Üreticisi Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Aytekin ise, “haftalık 300 tır Irak, Suriye Katar olmak üzere ihracatımızı gerçekleştiriyoruz.   Dönem dönem Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oralara da yumurtamız gidiyor. Yaklaşık haftalık üretimin 7 de 1’ini ihracata gönderiyoruz.  Satışlarımızda yaz aylarında göndermiş olduğumuz ülkelerde sıcaklıklar yüksek olduğu için bununla birlikte tüketimde düşme yaşanmaktadır.  Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle ortalama 100 tır gönderirken bu sayı 20’lere düştü. Dolayla olarak bizimde satışlarımızı etkilemektedir.

Katar’a uygulanan ambargodan dolayı Türkiye ile ilişkileri giderek iyi olmasıyla beraber yumurta da bu durumdan pay aldı. Haftalık 50 tır gibi ihracat yapıyoruz.

Üretici olarak öncelikle üretim planlamasının yapılmasıdır. Bu sorundan dolayı dönemsel olarak sıkıntıya girmemize neden oluyor. Parası olup ta bir kümes hayvan doldurup ta bu işi kolay yapmamalı. Çünkü bu sektörde yıllarını geçiren firmalar var.  Gezen tavuk, organik tavuk yumurtası adı altında yumurtaların kontrolü yapılmalıdır.  Sektördeki gelecekteki kaygılarımız, bugün bir ırak pazarı var, örneğin Katar’a gönderiyoruz ama yarın bunlarda olmayabilir. Sonuç olarak riskli bir üretimin içerisindeyiz.  Çok çabuk sektör büyüyebiliyor ve çok çabukta küçülebiliyor.  Bu kaygıyı çözmenin en büyük yolu devletin bu işe el atarak bir üretim planlaması gerektiğini düşünüyorum. “dedi. /Levent Karaçay-Serhat Barış

 

Etiketler :
Katar’a Uygulanan Ambargo Yumurta Üreticilerine Yaradı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net