Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kırcı, “Bazı Kararlarımız Biraz Ağzınızın Tadını Kaçırdı”
Kırcı, “Bazı Kararlarımız Biraz Ağzınızın Tadını Kaçırdı”
...
10-08-2017 10:37
GÜNDEM
0 Yorum
302 Okunma
Haberi Yazdır

Borsanın bu sabah ki ürün satışına katılan Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı üreticilerin sorunlarını dinledi ve bu sorunların çözümü için ne gerekiyorsa yapılacağını dile getirdi. 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı Bandırma Ticaret Borsasında yapılan buğday satışına katıldı ve samimi açıklamalarda bulundu.

Elektronik Ürün Satış Salonunu ziyaret eden Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’ya İlçe Başkanı Alp Bostancı ve Borsa Başkanı Halit Sezgin eşlik etti. Satış başlamadan önce bir konuşma yapan Borsa Başkanı Halit Sezgin, Bandırma Ticaret Borsasının bölge için önemine değindi ve aynı zamanda üreticilerin sorunlarını dile getirdi.

Sezgin, “Sayın Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Bandırma Ticaret Borsası’nı ara ara ziyaretlerde bulunuyor bu ziyaretlerinden dolayı kendisine çok teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’nin en iyi ve kaliteli buğdayı Ankara- Polatlı ve Balıkesir- Bandırma’dan çıkıyor. Buğday kalitelerinden sebeplerinden biri satış salonumuzdaki yaptığımız uygulama. Bu salonumuza sık sık geliyorsunuz ve bu şekilde bilgileniyorsunuz, kendinizi geliştiriyorsunuz.  Diğer komşu ilçelerimize baktığımız zaman çok iyi bir noktaya geldik. Elektronik ürün satış sistemi diğer borsalarda da olmasını isteriz ve haksız rekabetin de ortadan kalkmasını istiyoruz. Bu sebepten yaşanan mağduriyet borsaları da etkiliyor. Tarım Bakanlığı´ndan da tarım üretimini artırıcı politikalar beklediklerini belirtti. Bandırma Ticaret Borsası olarak sürekli yenilikçi adımlar atarken en geç dört yıl içinde lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığına geçmeyi hedefliyoruz.

Daha sonra konuşma yapan Ak Parti Milletvekili Sema Kırcı ise Balıkesir’in çok önemli bir tarım merkezi olduğuna dikkat çekerek, bakanlığında bu bölgeye büyük önem verdiğini ifade etti. Alınan bazı kararların üreticilerin ağzının tadını kaçırdığını bildiklerini belirten Kırcı, yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve çiftçinin korunması gerektiğini söyledi. Bu hususta sorumluluk sahibi herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini sözlerine ekleyen Kırcı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Milletvekili Kırcı, “Bir hasat dönemin sonuna daha geldik, biraz sıkıntılarımız oldu farkındayız. Yaşanan bazı şeylere üzüldük.  İthalatın açılması sizin fiyatları da düşürdü. Tarım sektöründe bunlar yaşanıyor. Geçtiğimiz günde Bursa’da bir toplantıda çiftçilerimizi dinledim ve içler acısı bir tablo ortaya çıktı. Arazideki ağacın dalında armutlara dolu vurmasından sonra yarının dalında diğerleri ise yerlerde olması. Tam meyvenin toplanmaya yakın doluya vurulması çiftçimize zarar verdi.  Zamansız yağan yağmur, doğal afet birden bire bütün emeklerinizi sıfırlayabiliyor ama her şeyi göze alarak siz yinede zamanı geldiğinde ürünü ekiyorsunuz ve sonrasında hasadınızı yapıyorsunuz.

Balıkesir ilindeki tarım toprağı çok değerli. Çiftçiler, tarımı bilinçli yapmalı, biz siyasetçiler de onlara her çeşit desteği sağlamalı, ürünlerimizi markaya dönüşmesini gerçekleştirmeliyiz. Eski tarım bakanımız, ‘Balıkesir´de, Bandırma´da bir karış tarım toprağının betonlaşmasına karşıyım´ demişti. Çünkü bizler bu toprağı Karadeniz’de arıyoruz ne ekerse bu toprak katını veriyor. Bu söze ben de katılıyorum. Başta Balıkesir olmak üzere ülkemizdeki tarım topraklarımızı korumalı, sonra da kaliteli üretimi artırmaya çalışmalıyız.

Allah emeklerinizden razı olsun, emeklerinin bereketini versin, sizler alın teriyle kazanıyorsunuz ve memleketimiz doyuran ve bu ürünleri bu topraktan kazanıyorsunuz Rabbim emeğinize güç kuvvet versin.”dedi.

Daha sonra üreticiler ile birlikte Borsanın meclis salonuna geçen Milletvekili Kırcı burada da bir süre sohbet ederek sorunları dinledi.

Toplantı sonrası sorularımıza yanıt veren Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı eskiden beri süre gelen stratejik bir tarım politikasının olmayışından yakınarak, aslında hükümet olarak bu konuda çalışmalar yapıldığını ancak bazı eksiklerinde ortada olduğunu dile getirdi.  

Kırcı, “Yıllardan beridir, süre giden sorun bir tarım, ülkesinin strejik bir planlamanın yapılmadığını gösteriyor. Biz aslında bunu yapmaya çalışıyoruz. Bugün toplulaştırma projelerimizi tarıma, modern tarıma geçme yönünde ki özenle ir takım organizasyonlarla bunu gösteriyoruz. Eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Eski bakanımız Faruk Bey aslında çiftçiyi memnun edecek çalışmaları oldu. Bakanların değişmesi bir anlamda ülkenin politikasını değiştirmez.  Bakanımızın açıklamalarını ben yerinde buluyorum. Çiftçinin, leyinde bir karar olarak değerlendiriyorum. Topraklarımızı verimli değerlendirmemiz lazım, toprakları israf etmemesi gerekiyor. Kimyasallarla kirletmemesi gerekiyor. Biz temiz tarımdan yanayız. Sağlıklı nesiller yetiştirmemiz lazım, bunun içinde topraktan sağlıklı besinleri bulmak ve ona göre bakmak gerekiyor. Merinosumuz var. Kendi damızlık hayvanlarımızın üretilmesi organik gübreye geçilmesi tarımda bunlar yönünde girişimlerimiz var. Baktığımız zaman Ak Parti hükümeti dönemin de tarım, hayvancılık arttı. Türkiye gelişen bir ülke, tüm bu çabaların yetmediğini görüyoruz. Tarım bakanımızla da görüşeceğiz sorunları dinledik. Ankara da bu sorunları çözüme kavuşturmak için gerekli katkıyı vereceğiz. Genç nesil de tarıma teşvik etmemiz gerekiyor.  Biz ülke olarak kendi kendine yeten ve dünyayı da besleyen bir ülke olmak durumundayız. Güzel bir istişare oldu. Burada ki arkadaşlarımızla da tarım bakanımıza bir ziyaretimiz olabilir. Biz üzerimize düşen görevi yapmak için her zaman hazırız. Diyalogdan her zaman olumlu sonuçlar çıkıyor. Bu konuda yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. “dedi.  /Levent Karaçay-Serhat Barış

Etiketler :
Kırcı - “Bazı Kararlarımız Biraz Ağzınızın Tadını Kaçırdı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net