Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Birleşimi Gerçekleşti
Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Birleşimi Gerçekleşti
...
12-08-2017 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
214 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 11-12-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini davet etti. Belediye Başkanlarına kırmızı dipli mum ile davette bulunan Başkan Uğur, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği hakkında da meclis üyelerine bilgi verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Birleşimi Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan'ın başkanlığında yapıldı. Yoklama ve açılışın ardından bir önceki toplantı tutanak özetinin meclis onayına sunulduğu toplantıda meclis gündeminde yer alan maddeler görüşüldü. Mecliste ayrıca gündeme sunulan maddeler komisyonlara havale edilirken, komisyondan gelen evraklar da görüşüldü.

Gündem maddelerinin görüşülmesi ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yüzel Yılmaz, 11-12-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini davet ettiler. Belediye Başkanlarına kırmızı dipli mum ile davette bulunan Başkan Uğur, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği hakkında da meclis üyelerine bilgi verdi.

 

YAĞLI GÜREŞLER 12 AYA YAYILACAK

 

Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın Atatürk’ün övgüsüne de mazhar olduğunu söyleyen Başkan Uğur, “Yağlı güreşlere biz önem veriyoruz. Geleneğimiz, göreneğimiz gelecek nesillere taşınsın istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin kuruluşunu gerçekleştirdik. Bakanlar Kurulu kararı çıktı. İlk toplantısı Balıkesir’de yapıldı. Şuanda 40’ın üzerinde belediye bu birliğin üyesi oldu. Bu birliğe bütün güreş yapan belediyeler destek veriyor. Yağlı güreşin bütün maddi manevi sorumluluğu belediyelerde. Belediyelerde bu işte Edirne Belediyesi Kırkpınar ile yağlı güreşin başkenti. Edirne Belediye başkanı da diyor ki bu güreşlerin daha kurallı ve kaideli yapılması lazım. Paydaşlar olan pehlivanlar, cazgırlar, ağalar, zurnacısı, davulcusu bunları Güreş federasyonu ile yaptığımız çalışma ile kural ve kaidelerini koymak istiyoruz. Güreşler bulunduğumuz çağa uygun hale gelsin istiyoruz. Sizleri kışında güreştireceğiz demiştik, 2016 yılının Ocak ayına burada kapalı salonda bir güreş müsabakası yaptık, çok büyük talep gördük. Yağlı güreşleri kışında yaptırmak için kapalı güreş salonu inşasına başlıyoruz. 1600 seyirci kapasiteli 40’a 40 sahası olan bir yer yapacağız. Koca Yusuf’lar, Kurtdereli Mehmet Pehlivanlar, Amerika’da Avrupa’da nasıl güreştiyse oralara da bunu taşımak istiyoruz. Yağlı güreşimizi marka haline getirip tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. İnşallah bunları tüm belediye başkanlarımızın destekleri ile devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

Başkan Uğur konuşması ardından Belediye Başkanlarını güreşlere kırmızı dipli mum ile davet etti. Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Birleşimine; İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ve Daire Başkanları katıldı. Ağustos ayı 2. Bileşiminin 17 Ağustos Perşembe günü yapılması kararlaştırıldı. 

Etiketler :
Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Birleşimi Gerçekleşti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net