Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > İki Gözünüz De Aynı Mı Görüyor?
İki Gözünüz De Aynı Mı Görüyor?
...
03-10-2017 10:25
KADIN AİLE
0 Yorum
377 Okunma
Haberi Yazdır

Gözleri dış etkenlerden koruyan ve günlük fonksiyonlarına sorunsuz bir şekilde devam etmelerini sağlayan göz kapakları, göz sağlığının korunması açısından büyük bir rol üstleniyor. Dünyagöz Bursa'dan Op. Dr. Halil İbrahim Zırığ, gözlerin işlevlerine yaptığı katkıların yanı sıra estetik görünüm açısından da önem taşıyan göz kapaklarında oluşabilecek sorunlar ve bu sorunların çözümleri ile ilgili bilgiler paylaşıyor.

Görme işlevine katkısı büyük

Göz kapaklarının, gözler için çok önemli dokular olduğunu belirten Op. Dr. Halil İbrahim Zırığ, “Göz kapakları hem gözlerin sağlığını devam ettirebilmesi hem de işlevsel fonksiyonlarını koruması açısından büyük önem taşıyor. Gözyaşının göz çevresine eşit dağılımı, göz için sağlıklı bir oksijen kaynağı olmanın yanı sıra, aynı zamanda önemli de bir besin kaynağı. Bu kapakların işlevlerinde; doğuştan veya zaman içerisinde, kapakların iyi çalışmaması, düşmesi, içeriye veya dışarıya dönmesi ya da sarkmasıyla birlikte kayıplar oluşabiliyor. Hastalar, düşen göz kapakları sebebiyle görmede kayıplar yaşayabilirler. Ayrıca göz kapaklarındaki problemler, gözyaşı ve oksijen dağılımında da sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeplerden ötürü, bu dokulara da cerrahi müdahalelerde bulunmamız gereken durumlar oluşabiliyor” diyor.

Asimetrik göz kapaklarının sebepleri

Göz kapağı problemlerinin oluşmasındaki etkenler hakkında bilgiler paylaşan Op. Dr. Zırığ, “Normal şartlarda üst göz kapağı hareketli olanıdır. Gözlerden birinde veya her ikisinde birden oluşabilecek üst göz kapağı düşüklüğü görme alanınızı daraltır. Bu daralma sonucunda gözler görebileceğinden ancak daha azını görebilir. Bu kapaktaki problemlerin oluşmasındaki en etkili nedenler arasında, yer çekimi veya doğuştan tam gelişmemiş kasları gösterebiliriz. Bu durum özellikle çocuklarda, gelişme çağında göze yeterli ışık girememesine sebep olmasından dolayı ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü bu durumdaki çocuklarda göz tembelliği oluşma şansı daha yüksek. Asimetrik göz kapakları görülen kişilerin, bu sebeplerden dolayı bir göz muayenesine giderek gözlerindeki problemlerin görmede kayba yol açmayacağından emin olmaları önemli” şeklinde konuşuyor.

Estetik kazanımlar da büyük

Asimetrik göz kapaklarına yapılan cerrahi müdahaleler ile estetik görünümün de iyileştirilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Op. Dr. Zırığ, “Göz kapaklarına yapılan müdahaleler, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra, gözlerdeki estetik görünüme de büyük katkılar sağlayabiliyor. Bu cerrahi uygulamalar ile sarkmış, içe veya dışa dönmüş üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek, hastanın yaşlı ve yorgun görünümünden kurtarılıp, daha genç ve dinç görünüme kavuşması sağlanır. Cerrahi öncesinde ameliyatın planlanması ve doktor tarafından hastaya yapılması gerekenlerin aktarılması önemlidir. Operasyona gerek duyulan durumlarda ise, göz fonksiyon muayenesi ameliyat öncesinde gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale duruma göre genel veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Müdahale sonrasındaki dönemde de doktorun tavsiyelerine dikkat edilmesi gereklidir. İlerleyen dönemlerde hasta, yapılan müdahaleye göre belirli aralıklarla kontrole çağırılır” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Etiketler :
İki Gözünüz De Aynı Mı Görüyor? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net