Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kadın Muhtarlar Akademisi Eğitime Hazır
Kadın Muhtarlar Akademisi Eğitime Hazır
...
11-10-2017 10:38
GÜNDEM
0 Yorum
610 Okunma
Haberi Yazdır

Türkiye’de İlk Ve Tek Proje Bandırma’da Hayata Geçiyor  

Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı ve Haydar Çavuş Mahallesi Muhtarı Nur Demir Hancıoğlu, Türkiye’de ilk ve tek proje olan “Kadın Muhtarlar Akademisi’ni hayata geçireceklerini söyledi.

Nur Demir Hancıoğlu, bu proje kapsamında 100’e yakın kadın muhtarı Bandırma’ya davet edeceklerini belirterek,” projeyle birlikte 50 kadın muhtar adayına eğitim vereceğiz. Türkiye’de 55 bin muhtar var, bunların içinde kadın muhtar sayısı 600. Eğitimlerimizle, çalışmalarımızla kadın muhtar sayısında artış sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı ve Haydar Çavuş Mahallesi Muhtarı Nur Demir Hancıoğlu, hazırladıkları projenin detaylarını şöyle anlattı. “Türkiye geneli 81 ilimizden belirlenen 81 kadın muhtar, 19 sivil toplum temsilcisi ve muhtar olma vasfına sahip 50 kadın olmak üzere 150 kişiye eğitimler yoluyla bilgi düzeylerini geliştirmek, liderlik vasıflarını ön plana çıkarmak ve karar alma mekanizmalarına aktif katılmalarını sağlamaktır. Ayrıca dernek bünyesinde oluşturulacak akademi ile sürdürülebilir bir eğitim merkezi oluşturmak.

                                                 Bölgede ilk kadın muhtarlar akademisi kurulacak

Projenin konusu,81 ilden belirlenen 81 tane kadın muhtarı, bandırma yönetiminde yer alan 19 kadın çalışanı ve Balıkesir ili genelinden belirlenen liderlik vasfı bulunan, çevresinde söz sahibi 50 kadını liderlik, etkili konuşma ve muhtarlık güncel mevzuat konulu günübirlik seminerlerle kapasiteleri artırılacaktır. Bunun yanında eğitimlerin 4. gününde Bandırma yerel yönetiminin de katılımları ile gerçekleştirilecek olan 'karar alma mekanizmalarına kadınların aktif katılımı' konulu çalıştay ile kadınlarımızı muhtarlığa özendirecek olup kadın muhtar sayısını artmasına katkı sağlayacağız. Eğitimler sırasında kadın muhtarlar ve muhtar olma vasıfları bulunan kadınların bir arada bilgi paylaşımı ve etkileşime girmeleri muhtar olmayan kadınlarımıza rol model teşkil olacaktır. Böylelikle bölgemizde kadın muhtar sayısında artış sağlanacaktır. Yapılması planlanan çalıştay sonucunda oluşturulacak rapor ile muhtarlık, yerel yönetimler ve kamu-STK etkileşimini ön plana çıkarmak ve karar alma mekanizmalarına dâhil olmak hedeflenmiştir. Projeyle bölgede ilk kadın muhtarlar akademisi kurulacak olup özelikle kadın muhtarların kişisel gelişim ve mevzuatsal bilgi kapasitelerini artırmak üzere sürekli aktif olması sağlanacaktır.

                                           Eğitimlerimiz bayanlarımıza yeterince bilgi yükleyecek

Projenin gerekçesi ise, İnsanlık tarihinde nice örnekleri gibi ülkemizin kadınları da tarih boyunca istiklal ve
istikbal mücadelelerimizde daima ön safta yer aldılar. Son dönemlerde kadınlarımızı karar alma mekanizmalarında sıkça görmeye başladık. Fakat kırsal kesimde olan kadınlarımız bu mekanizmalara katılıma cesaret edememek de ya da nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olmamaktadır. Birçok bayanımızın bu iş için biraz eğitime ve cesarete ihtiyacı vardır. Bu bakımdan eğitimlerimiz bayanlarımıza yeterince bilgi yükleyecektir. Diğer bayan muhtarlar da görünce de cesaretlendirecektir. Muhtarlar arasında etkileşim oluşup yönetimler arası iş birliği sağlanacaktır. Türkiye genelinde 55 bin muhtar olup bunların sadece 600’ü kadın muhtardır. Kadınların disiplinli ve titiz çalışmaları muhtarlık vasıflarını da la yıkıyla yerine getirmelerini sağlayacaktır. Ayrıca bölgemizde kadın muhtarlara yönelik sürekli bir eğitim veren mekanizma bulunmadığından ötürü özellikle başta kişisel gelişim ve teknik mesleki mevzuatların düzenli bir şekilde aktarılması zor olmaktadır. Muhtarlara yönelik bir akademi kurarak il ve bölge olarak muhtarlara yönelik ve/veya muhtar olma girişiminde olacak kişilere eğitim verilmesi sağlanacaktır.

Projenin hedeflerine gelince, derneğimizin teknik ve kurumsal kapasitesini %80 artırmak, derneğimizin proje yürütme kapasitesini artırmak, Türkiye etrafındaki 81 kadın muhtarın liderlik vasfı yönünün geliştirilmesi, Balıkesir ili Bandırma Bölgesi genelinde 69 kadının karar alma mekanizmalarına aktif katılımın sağlanması, 150 kadına seminerler ve eğitimler yoluyla liderlik yönlerinin gelişmesine olanak sağlama ve karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını sağlamaktır.Ahmet Türkmen/Serhat Barış

 

 

Etiketler :
Kadın Muhtarlar Akademisi Eğitime Hazır -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net