Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Başarılı Proje’nin Kaynaştırma Finali Yapıldı
Başarılı Proje’nin Kaynaştırma Finali Yapıldı
...
12-10-2017 10:35
GÜNDEM
0 Yorum
244 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nce hazırlanan “Tam Zamanlı Kaynaştırma Eğitiminde Etkili, Yeni Eğitim ve Öğretim Tekniklerinin Avrupa Boyutu” projesinin sunumu gerçekleşti.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Okul Müdürü Cihat Alat, Projenin Konusu ve işlevi hakkında davetlilere geniş ve kapsamlı olarak bilgi verdi. Sunuma Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Sunum ilk olarak Saygı Durusu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 Bandırma Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cihat Alat, Marmara Medya Grubuna yaptığı açıklamada şunları söyledi.”  Projemiz 2016 da hayata geçti ve ulusal ajans tarafından hibe desteğine laik görüldü. Okul eğitim alanında yaptığımız bir projeydi. 2016 yılında 4 bin 216 proje başvurusu yapıldı ve bundan 81 tanesi hibe desteğine laik görüldü. Yani, toplam proje içerisinde 100'de 2‘lik projeye destek verildi bunlardan bir tanesi de bizim projemiz ve bu okul eğitimi anlamında Balıkesir’de hibe desteği alan tek okul olma özelliğindeyiz 2016 itibari ile. Proje akışımız 1 -10 ağustos tarihleri arasında Portekiz’in Braga şehrinde gerçekleştirildi. 9 günlük eğitim alarak seminere katıldık, oradaki kaynaştırma eğitimi anlamında okulları ziyaret ettik ve kaynaştırma eğitimi adındaki yeni yöntem ve tekniklerin Avrupa boyutunu inceleme şansını bulduk. Ve 10 Ağustosta proje bitiminden sonrada yani bugün itibari ile de projenin kaynaştırma amacı ile bu sunumu tertip ettik ve bugün itibari ile projemizi sonlandırmış olacağız. Ben, katılım sağlayan tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Yapılan araştırmalar, örgün ortaöğretime katılmayan kaynaştırma öğrencilerinin, zorunlu eğitim kapsamında olan açık lise eğitimlerine devam ettiklerini ortaya koymuştur.

Türkiye'de 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim verileri birleştirildiğinde 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında toplam 182.817 öğrenci kaynaştırma eğitiminden yaralanmıştır. Kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin 72.095'i ilkokul, 89.887'si ortaokul ve 20.935'i de ortaöğretimde eğitim almışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı 2015-2016 eğitim yılı istatistiklerine göre ilkokulda kaynaştırma eğitimine alınan öğrenci sayısı 81.380, ortaokulda 92.032 ve ortaöğretimde 27.730'dur. İlkokul ve ortaokulda kaynaştırma eğitimi alan öğrenci sayıları ortaöğretime geçildiğinde büyük bir oranda azalmaktadır. Peki, neden engelli öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ortaokulu bitirdikten sonra eğitim sisteminin dışında kalıyor. Yapılan araştırmalar, örgün ortaöğretime katılmayan kaynaştırma öğrencilerinin, zorunlu eğitim kapsamında olan açık lise eğitimlerine devam ettiklerini ortaya koymuştur. Oysaki örgün eğitim sistemi içerisindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının engelli öğrencilerin erişimine ve eğitimine hazır hale getirilmesinin çok daha kolay bir yapılanma içerisinde olduğunun farkındayız.

Okulumuzda eğitim gören kaynaştırma öğrencilerimizin eğitiminde daha etkin rol oynayabilmek, onların hayata hazırlanmaları adına daha fazla katkı sağlayabilmenin arayışı içerisine girdik.

Mesleki ve Teknik ortaöğretimde kaynaştırma uygulamalarına yönelmek, engelli bireylerin akranları ile birlikte mesleki eğitime katılmalarını sağlamak daha çok öğrencinin daha geniş mesleki fırsatlarla daha nitelikli bir eğitim almalarının önünü açacak ve engelli öğrencilerin eğitim sisteminden kopmadan, meslek hayatına geçiş yapmalarına olanak sağlayacaktır. Buradan hareketle, Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak, okulumuzda eğitim gören kaynaştırma öğrencilerimizin eğitiminde daha etkin rol oynayabilmek, onların hayata hazırlanmaları adına daha fazla katkı sağlayabilmenin arayışı içerisine girdik. Bu kapsamda Avrupa ülkelerindeki kaynaştırma eğitimi çalışmalarının da nasıl yürütüldüğü ve ülkemizdeki uygulamalardan farklılıklarının olup olmadığının yerinde incelenebilmesi adına okulumuz proje ekibimizle birlikte Türkiye Ulusal Ajans'ın 2016 teklif çağrısı döneminde "Tam Zamanlı Kaynaştırma Eğitiminde Etkili, Yeni Eğitim ve Öğretim Tekniklerinin Avrupa Boyutu" adlı Erasmus+ projesi hazırladık. Ulusal Ajans tarafından hibe desteğine değer görülen projemiz kapsamında okulumuz personelinden 16 öğretmen ile Portekiz'in Braga şehrinde 9 günlük seminer alarak, okul ziyaretlerinde bulunduk. Kaynaştırma eğitiminde kullanılan yeni yöntem ve tekniklerin uygulanmasını yerinde inceledik. Almış olduğumuz eğitimlerin başta kaynaştırma öğrencilerimizin ve okulumuz eğitimine katkı sağlamasını temenni ediyor, projenin hazırlanmasından hareketliliğin sona ermesine kadar geçen süre içerisinde emeği geçen tüm okul personelimize, katkı sağlayan paydaşlarımıza, yurt dışı ortaklarımıza ve proje hizmeti sunan hizmet sağlayıcı yabancı ortağımıza teşekkür ediyorum”.Programın sonunda, projeye destek sağlayan öğretmenlere plaket takdim edildi. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Başarılı Proje’nin Kaynaştırma Finali Yapıldı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net