Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > 79 Yıldır Hasretiz
79 Yıldır Hasretiz
...
11-11-2017 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
348 Okunma
Haberi Yazdır

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 79. Yılında Bandırma Cumhuriyet Meydanında yapılan törenle anıldı.

Törene, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Belediye Başkanı Dursun Mirza, Garnizon Komutanı Hava Pilot Albay Selahattin Akalp, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri,  Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.Protokol tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Saatler 09: 05’i gösterirken sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşu yapıldı.

 

İkinci Tören CHP’den 

 

Sabah yapılan anma töreninin ardından CHP Bandırma İlçe Örgütü’de ayrı tören düzenledi. Törene CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, CHP Belediye Meclis üyeleri, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay “Bu yaslı günümüzde kıymetli Ata’mızın ebediyete intikal edişinin 79. Yıl dönümünde manevi huzurunda toplandık. Şüphesiz onu anlatmaya ne kelimeler yeter ne tarifler…

Partimizin ve Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK…

Nereden başlamalı onu anlatmaya, köylüye neden milletin efendisidir dediğini, sanata ve sanatçıya verdiği önemi, hürriyeti, bağımsızlığı, özgür iradeyi sonsuz bir güvenle milletine sunan Mustafa Kemal’i anlatmaya nereden başlamalı…

Cepheden cepheye koşarken iki dil öğrendi, 4000 kitap okudu, geometri kitabı yazdı. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi 48 tane geometri teriminin isim babasıdır. Türk tarihinde ilk resim sergisini açtı. Dünyada “Başöğretmen” sıfatlı tek lider. Minber adında 52 sayfalık bir gazete çıkarttı, cebinden 50000 lira harcayıp Elmalılı Hamdi Yazır’a Kur’an’ın Türkçe mealini yazdırdı.

Dilbilimci, tarihçi, antropolog, sosyolog, yazar, asker, devlet adamı, BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK! Ve daha nice sıfatlar…

Bir Mustafa Kemal’imiz daha var bizim, bizim tanımadığımız. Her ülkenin şairinden, komutanına kadar özlemle, sevgiyle ve saygıyla andığı ama bizim olan bir Mustafa Kemal.

İranlı bir şairin Tahran gazetesinde yazdığı şiirinde bahsettiği Mustafa Kemal.

“Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, başına Mustafa Kemal gibi lider getirir.” demiştir.

Anadolu’ya işgale gelen Yunan ordularının son Başkomutanı Trikupis, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat yönettiği BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ’nden sonra yenilmiş, esir düşmüş, Atatürk’ün huzuruna çıkartılmış ve daha sonra ülkesine dönmüştür.  Trikupis, Ata’mızın vefatından sonra her 10 Kasım’da Türk Büyükelçiliği’nde Atatürk’ün resminin önüne geçiyor ve saygı duruşunda bulunuyor. En büyük düşmanında bile saygı uyandıran bir Mustafa Kemal Atatürk’ümüz var bizim.

1976 yılında UNESCO, 152 üye ülkesinin oy birliğiyle Ata’mızın doğumunun 100. yılını kutlama kararı almıştır. 152 devletin imzaladığı o muhteşem belgede şunlar yazmaktadır:

“Atatürk; uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün hayatı boyunca insanlar arasında renk, din ve ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı, Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu.”

1930’da dünyaya çevre dersi vermiş bir Mustafa Kemal’imiz var bizim.

Çınar ağacını kesmemek için Yalova Köşkü’nü raylar üzerinde 4m 80cm kaydıran ve “ağaç çınardır, çınarsa devlettir” diyen bir Ata’mız var bizim.

Yıl 1916, Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal, çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor. Dışarıda zafer kutlanırken Mustafa Kemal yaveri İzzet Çalışkan’ın eline kendi el yazısıyla bir not veriyor. Nota aynen şunlar yazmakta: “Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına erkeğinin yanında eşit haklar tanımak!”

1916’da kadının sokağa çıkma hakkı yok, kimlik hakkı, vatandaşlık hakkı yok. Peki savaşın ortasında nerden çıktı bu?

Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda 8 aylık bebeği kucağında, mermisi omuzunda, cephaneye cephe götüren Ayşe Hatun’u, düşman tarafından esir alınıp işkence gören, ama yine de askerimizin yerini söylemeyen Nazife Kadın’ı, Nakiye Hanım’ı , Kevser Hanım’ı tanıdı.

Dünyada ilk üniformalı ve rütbeli kadın asker bizim ordumuzdadır. Dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var. 700 erkek ve 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından atanmış üsteğmen KARA FATMA…

İşte bu ve bunun gibi binlerce nedenimiz var Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmek için, anlamak için. Bize düşen görev, Ata’mıza layık olabilmek için çok ama çok çalışmaktır.

Kıymetli arkadaşlarım,

Buradan ona söz veriyoruz,

Sevgili Ata’m,

Şartlar ne olursa olsun, sizin ve arkadaşlarınızın kurduğu laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için, bağımsızlığımız için, Atamızdan miras evladımızın emaneti bu vatan için, bayrağımız için, namusumuz için, dini dili ırkı ne olursa olsun insanımızın onuruna yakışır şekilde yaşaması için mücadele etmek terimizin, kanımızın, boynumuzun borcudur.

Seni rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Ruhun şad olsun. Emanetin emanetimizdir.”

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Bugün 10 Kasım, Atamızın ölümünün 79.yıl dönümü. Biz bugün yas tutmuyoruz. Büyük Atatürk’ün de bize söylediği gibi onu anlamaya, onu gelecek nesillere anlatmaya çalışıyoruz. 10 Kasımlar yas günleri değildir, 10 Kasımlar onu anlama günleridir. Ülkemizin zora, dara düştüğü o dönemde her zaman onun yaptıklarına, söylediklerine bakmak yeterli olmaktadır. O yüzden istiyoruz ki bayram törenleri, 10 Kasımlar geçiştirilmesin. O’nu hem biz analım hem gelecek nesillere anlatalım. Dolayısıyla bu törenleri onun için yapıyoruz. Birazdan Barış Manço Kültür Merkezi’nde de yine tören devam edecek.

Her söylediğimiz şey yanmış, yıkılmış bir imparatorluğun ardından darmadağın olmuş, işgal edilmiş bir ülkenin yeniden toparlanması, ayağa kaldırılması, herkesin bir potada eritilerek her kesimden gelen insanların ümmetten bir ulus yaratarak, bir millet yaratarak ve bunu Cumhuriyetle taçlandırarak, önüne hedefler koyarak, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefi koyarak o ulusu bir arada tutarak ileriye götürmek için kurulan Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanıdır Mustafa Kemal Atatürk. Benim büyük iki eserim var diyor. Biri Cumhuriyet Halk Partisi, diğeri de Türkiye Cumhuriyeti’dir diyor. Onun için O’nun emanetçileri olarak O’nun partisinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Onun için Atamızı asla unutmayacağız, onun gösterdiği yoldan yürümeye devam edeceğiz.”

Etkinlikte Atatürk’ün “Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir” sözlerini hatırlatan CHP’li Tüm, şunları söyledi:

 

“Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu, Kuva-yı Milliye ruhunun önderi, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyet Halk Patisinin Kurucu Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 79. yıldönümüdür. Kendisini bir kez daha sevgi, saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Büyük Atatürk, bir konuşmasında ‘Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir’ demiştir. Bugün matem günü değil; Büyük Atatürk’ü ve O’nun devrimlerini anlama günüdür.

 

Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras şüphesiz ki Cumhuriyetimizdir. Bu cumhuriyet şeyhlerin, dervişlerin, müritlerin veya meczupların değil; bilimin ışığında, hukukun üstünlüğü ve gerçek demokrasiyle yönetilen, çağdaş, laik bir Cumhuriyettir. Bugün Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin ne kadar değerli olduğunu çok daha iyi anlıyoruz.”

 

Atatürk yok olmaya yüz tutmuş bir imparatorluktan çağdaş bir ülke yaratan büyük bir devrimcidir

 

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece kurucu lider değil, aynı zamanda ileri görüşlülüğü ve mücadele ruhu ile, yok olmaya yüz tutmuş bir imparatorluktan çağdaş bir ülke yaratan büyük bir devrimcidir. Onun koyduğu ilke ve devrimler bugün dahi en büyük rehberimizdir.

 

Büyük Atatürk bizlere bilim ve uygarlığı yol göstermiştir. ‘Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.’ diyecek kadar ilerici biridir. Atatürk Türkiye halkının geleceğini çağdaş değerlerde ve çağdaş eğitimde görmüştür. Osmanlının yıkılış nedenlerinin çağın gerisinde kalmanın sonucu olduğunu yakından görmüş ve yaşamıştır. Eğitimsiz, sormayan, sorgulamayan, biatı kendisine ilke edinen bir toplumun, kulluk etmekten başka hiçbir değer üretemeyeceğini çok iyi görmüştür. Bu nedenle Cumhuriyet devrimleriyle Latin alfabesini getirmiş, üniversitelerin sayısını artırmış ve Türkiye’yi dünyayla yarışır bir ülke yapmak için çabalamıştır. ‘Adalet mülkün yani devletin temelidir’ sözü ile adaletin ne kadar önemli bir kavram olduğunu bizlere göstermiştir. Bugün adaletin ülkemiz için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Atatürk halkçılığı en temel ilke görerek ‘eşit yurttaşlık’ temelinde bir cumhuriyet kurmanın mücadelesini vermiştir. O’nun koyduğu ilke ve devrimlerden ve Cumhuriyet kazanımlarından ödün verildiği dönemlerde ne kadar sıkıntıların yaşandığını son 2 yılda çok daha iyi anladık ve hepimiz tanık olduk. ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesinin terkedilmesinin ülkemizi ne kadar yalnızlaştırdığını yurttaşlarımız yakından izlemektedir.”

 

Ülkeyi yönetenler sıkıştıklarında Atatürk’e sığınmak yerine onun koyduğu çağdaş değerlere sahip çıkmalıdırlar

 

“Ülkeyi yönetenler sıkıştıkları dönemlerde Atatürk’e sığınmak yerine onun koyduğu çağdaş değerlere her zaman sahip çıkmalıdırlar. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk bir ideolojinin adı değildir. O çağdaşlaşmanın adıdır. Tüm ulusumuzun ortak değeri, birleştirici unsurudur. 10 kasımlar bu bakımdan çok önemlidir. Ona saygı göstermek aslında bu ülkenin ortak değerlerine gösterilen saygıdır. Kuruluş felsefemize olan bağlılıktır.

10 Kasım 1938 bir son değil; halkımızın aydınlanma görevini Ata’sından devraldığı gündür. Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi’dir diyen Büyük Atatürk. Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet’e ve kazanımlarına sahip çıkma noktasında topluma öncülük etmeye devam edecektir.

Sen kurduğun cumhuriyetin Başkenti Ankara’da kurtardığın topraklarda rahat uyu. Seni, dava arkadaşlarını, Milli Mücadele kahramanlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz.

Yaşasın laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Demokrasi, Yaşasın halkımız.”

TÖREN BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİNDE DEVAM ETTİ

Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Barış Manço Kültür Merkezinde anma töreni düzenlendi.

Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cihat Alat günün önlem ve anlamını belirten konuşmasında şu sözlere yer verdi.” Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79.yıl dönümünde onu anmak ve anlamak, ülkemize kazandırdığı sayısız değerleri bir kez daha hatırlamak için burada toplanmış bulunuyoruz. Her insan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Hayatını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet kuran eşsiz bir lider, seçkin bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhi olan ATATÜRK bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve
Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada O yabancı bir gazetecinin sorusun “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir. Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima geleceğe
bakmış, ileriye yürümüştür. Atatürk’te var olan bağımsızlık tutkusu ve aşkı Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasında başta gelen faktörlerden biri olmuştur. Keza Atatürk, “Ya istiklal ya ölüm” demek suretiyle Türk Milleti ile birlikte büyük bir bağımsızlık savaşma girişerek dünyanın önde gelen emperyalist güçlerine karşı dünya tarihindeki en büyük zaferin mimarı olmuştur.

Diğer taraftan kazanılan zaferden sonra ortaya koyduğu siyasi duruşu ile özellikle “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesine bağlı kalınarak tüm dünya devletlerinin mutluluğu ve dünya barışı için yapılması gerekenlerle ilgili ortaya koyduğu öngörüleri tüm dünya devletlerinin ve devlet adamlarının istisnasız takdirini ve beğenisini kazanmıştır. Atatürk’ün, egemenliği kayıtsız şartsız millete ait bir yetki olarak gören anlayışı, ülkemizin bugün sahip olduğu demokratik rejim açısından belirleyici bir öneme sahiptir. Atatürk, hiçbir zaman ırk, din, etnik köken esasında tanımlanan millet anlayışlarına itibar etmemiştir. O’nun için milletin ayırt edici vasfı, ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir. Bundan dolayıdır ki bugün Türkiye, anayasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir. Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Ülkemizin en zor anında
bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin anlam ve değeri çok iyi bilinmelidir. Ancak bu şekilde Atatürk’ün emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

“Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.” Sözlerimin sonunda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 79. Ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kompozisyon ve şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Günhan Yazar, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Albay Selahattin Akalp tarafından ödülleri verildi. Daha sonra öğrenciler şiirler okudu, onotoryo oyunu eşliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e seslendiler.

Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin hazırladığı 10 Kasım Atatürk'ü anma programına Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Hava Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Selahattin Akalp, 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir, Bandırma Müftüsü Süleyman Küçük, Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı. Şiir yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Ardından öğrencilerin şiir okumalarıyla program sona erdi.

Ahmet Türkmen

 

Etiketler :
79 Yıldır Hasretiz -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net