Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kadın Muhtarlar Akademisi Gün Sayıyor
Kadın Muhtarlar Akademisi Gün Sayıyor
...
13-11-2017 09:29
GÜNDEM
0 Yorum
760 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Haydar Çavuş Mahallesi Muhtarı ve Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu, Kadın Muhtarlar Akademisi projesinin Türkiye’de ilk ve tek proje olarak hayata geçeceğini söyledi. Hancıoğlu, Bandırma’da 4 gün sürecek çalıştaya 81 il den kadın muhtarların eğitime katılacaklarını ifade etti.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Nur Demir Hancıoğlu şu sözlere yer verdi.” Mart ayı içerisinde İçişleri Bakanlığı Dernekler masasında yürütülmüş olduğu projeler vardı. Bizlerde Bandırma Muhtarlar Derneği olarak bu projeye başvurduk. Kadınlara, engellilere projeler yazabilirsiniz deniliyordu. Tüm Türkiye’de 54 bin muhtar var ama sadece 640’ı kadın muhtar, kadın muhtar sayımız çok az. Kadın muhtar sayımızı nasıl arttırabiliriz dedik ve bu konuda İçişleri Bakanlığımıza proje yazdık. Projenin konusu, 81 ilden belirlenen 81 kadın muhtarı Bandırma yönetiminde yer alan 19 kadın çalışanı ve Balıkesir ili genelinden belirlenen liderlik vasfı bulunan, çevresinde söz sahibi 50 kadını liderlik, etkili konuşma ve muhtarlık güncel mevzuat konulu günübirlik seminerlerle kapasiteleri artırılacaktır.

Kadın muhtar sayısını arttıracağız

Misafirlerimizi Bandırma’da 4 gün boyunca ağırlayacağız. Bunun yanında eğitimlerin 4. gününde Bandırma yerel yönetiminin de katılımları ile gerçekleştirilecek olan 'karar alma mekanizmalarına kadınların aktif katılımı' konulu çalıştay ile kadınlarımızı muhtarlığa özendirecek olup kadın muhtar sayısının artmasına katkı sağlayacağız. Eğitimler sırasında kadın muhtarlar ve muhtar olma vasıfları bulunan kadınların bir arada bilgi paylaşımı ve etkileşime girmeleri muhtar olmayan kadınlarımıza rol model teşkil olacaktır. Böylelikle bölgemizde kadın muhtar sayısında artış sağlanacaktır. Yapılması planlanan çalıştay sonucunda oluşturulacak rapor ile muhtarlık, yerel yönetimler ve Kamu-STK etkileşimini ön plana çıkarmak ve karar alma mekanizmalarına dâhil olmak hedeflenmiştir. Projeyle bölgede ilk kadın muhtarlar akademisi kurulacak olup özelikle kadın muhtarların kişisel gelişim ve mevzuatsal bilgi kapasitelerini artırmak üzere sürekli aktif olması sağlanacaktır.

Rengarenk bir çalıştay olacak

Tüm Türkiye’de ve bölgemizde ilk ve tek olması sebebiyle bir ilki gerçekleştireceğiz. 15-19 Aralık tarihlerinde 4 gün boyunca Türkiye’nin 81 ilinden olan kadın muhtarlarımız ve sivil toplum kuruluşların liderleri ve kadınlarımızı ağırlayacağız. Yaklaşık 100 kadımız gelecek. Şimdiden bizleri aramaya başladılar. Örneğin Trabzon’dan, Rize, Tunceli, Kayseri, Van ve birçok ilimizden kadınlarımız burada olacaklar. Bir kültür rengi olacaktır, rengârenk bir kadın çalıştayı olacaktır. İlk günümüz olan 15 Aralıkta 13.00 gibi açılışımız olacak. Bütün eğitimlerimiz otelde gerçekleşecektir. 16 Aralık sabahı 09.00-12.00 arasında kişisel gelişim seminerimiz gerçekleşecek. Liderlik ve etkili konuşma üzerine seminer verilecektir. Öğlenden sonra da kültür gezileri yapılacak.  Son günde yerel yönetimlerde kadınların güçlendirilmesine yönelik bir çalıştay olacaktır. Buradan çıkacak sonuçtan tüm kamu kurum ve kuruluşlara kitapçık haline getirilerek gönderimlerini yapacağız. Amacımız, kadınların siyasete aktif katılımlarını sağlamak, sayılarımızı arttırmak, siyasi alanda olduğu gibi her kulvarda kadın sayısını ne kadar çok arttırabilirsek bizim için önemli olan budur. Ayrıca bu eğitim boyunca Bandırma’dan da 50 kadar kadınımızı içinde bu ışığı gören kadınlarımız da eğitimde olacaklar. Aslında bu çalıştay kadın dayanışmasıdır.  Kadınlar beraber el ele verirsek sayımızın her şekilde daha da yükseleceğine inanıyorum. 

Projenin hedefleri geniş ve büyük

Derneğimizin teknik ve kurumsal kapasitesini yüzde 80 artırmak, derneğimizin proje yürütme kapasitesini artırmak, Türkiye etrafındaki 81 kadın muhtarın liderlik vasfı yönünün geliştirilmesi, Balıkesir ili Bandırma Bölgesi genelinde 69 kadının karar alma mekanizmalarına aktif katılımın sağlanması, 150 kadına seminerler ve eğitimler yoluyla liderlik yönlerinin gelişmesine olanak sağlama ve karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını sağlamaktır.  Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Kadın Muhtarlar Akademisi Gün Sayıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net