Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Nitelikli Dolandırıcılara Geçit Yok
Nitelikli Dolandırıcılara Geçit Yok
...
14-11-2017 09:33
GÜNDEM
0 Yorum
175 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir'de kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp, dolandırıcılık yapan 3 kişi yakalandı.

10.11.2017 günü saat 12.00 sıralarında 1.Oruçgazi Mahallesinde kendisini polis/savcı olarak tanıtan şahısların dolandırıcılık olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilmesi üzerine Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bahse konu adres ve çevresinde tedbir almış, olayı gerçekleştiren 3 şüpheli şahıs suçüstü yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştür.Şüpheliler M.D., M.Ç. ve A.T. 11.11.2017 günü çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklanmışlardır.

Balıkesir Valiliğinde yayınlanan bilgilendirme açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 "Suç türlerinin gelişen teknoloji ile birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılık suçunun da bu süreçte etkilenen suç türlerinden birisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her geçen gün yeni bir yöntemle insanları aldatmaya çalışan dolandırıcılara karşı, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ihtiyacı hâsıl olmuştur.

İletişim yoluyla dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler; telefon ile aramış oldukları vatandaşlarımıza, kendilerini özellikle polis, savcı, banka görevlisi, sigorta yetkilisi gibi sıfatlar ile tanıtarak; 'terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli bir operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı' gibi senaryolarla; tehdit, korku ve panik hali oluşturup, kazanç sağlamaktadırlar. Bu kapsamda; kendisini çaresiz hisseden vatandaşlarımızın, para ve altın gibi maddi varlıklarını dolandırıcı şahıslara elden vererek veya banka aracılığı ile göndererek, telafisi zor maddi-manevi mağduriyet yaşadıkları bilinmektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

-Kurumsal kimliğinden ve güvenliğinden emin olunmayan telefon görüşmelerinde kimlik numarası, adres bilgisi, banka hesabı ve kredi kartı bilgilerinin kesinlikle paylaşılmaması,

-Polis Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personelinin, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını talep etmeyeceğinin bilinmesi,

-Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine veya benzeri senaryolara itibar edilmemesi,

-Vatandaşlarımızın böyle bir durumla karşılaşmaları halinde, vakit geçirmeden 112 Acil Çağrı Merkezini aramaları ya da en yakın kolluk birimlerine müracaat etmeleri gerekmektedir." 

Etiketler :
Nitelikli Dolandırıcılara Geçit Yok -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net