Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Pamukoğlu “Seçimle Lider Olunmaz”
Pamukoğlu “Seçimle Lider Olunmaz”
...
05-12-2017 09:28
GÜNDEM
0 Yorum
279 Okunma
Haberi Yazdır

Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Başkanlığının düzenlemiş olduğu “Liderlik ve Strateji” konulu konferans Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Konferansa, Eğitim İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Kadir Taylan, Bandırma Vatan Partisi Başkanı Nermin Çiçek, öğrenciler ve çok sayıda konuk katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan HEPAR genel başkanı ve komutan lakabıyla bilinen Osman Pamukoğlu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Uğur Kayaalp yaptığı konuşmada “Birçoğunuzun bildiği üzere Atatürkçü Düşünce Derneği kurulduğundan bu yana Bandırma Şubesi olarak sanat, bilim insanlarını kendi alanlarında profesyonel insanları sizlerle buluşturmak için büyük çaba sarf ediyor. Bunun tek bir amacı var, çağdaşlaşma ve aydınlatma yolundaki yükselme yükümüzü devam etmesidir. Sözlerimi çok uzatmayacağım. Çok değerli kendi alanında lakabıyla efsane komutanımız aramızda konumuz “strateji ve liderlik” şahsi özellikleriyle askerliğini yaptığı dönemde tümgeneral rütbesi ile Hakkâri PKK'ya karşı verdiği üstün mücadeleye kazandığı bir lakaplar gerçi kendisinin stratejilerini ne yazık ki sonrasında devam ettiremediler ve şu anda PKK bu kadar yükselme sebeplerinden bir tanesi de budur çok önemli katkıları olan büyük bir komutanımız kendilerine aramızda olmalarından dolayı onur ve gurur duyuyorum” dedi.

“Seçimle Lider Olunmaz”

Pamukoğlu konuşmasına “Sizlerle birlikte olmaktan kıvanç duyuyorum. Liderlik insanın çağlar boyu özlemidir o yoksa bulunmuyorsa çıkmadıysa insanlık tarihini herkes bilir, düşüş başlar Her şey kötü gider ve çöker medeniyetse medeniyete dâhil bu tabir genelde toplumda çok yanlış kullanılmaktadır. Lideri halk belirler, halkın içinden çıkar, halkın ihtiyaçları belirler ve onun yolun başına önüne koyan da halkın kendisidir. Seçimle lider olunmaz üyeler delegeler bir salonda onlar birini seçiyor, onun lider falan değil. Ona yönetici denir ister parti, ister kamu kuruluşu, ister özel kuruluş ne olursa olsun toplumda en çok karıştırılan şey yönetici ile liderin birbirinin içine sokulmasıdır. Yanlış şekilde söylenmesidir. Yöneticilik de bir şeydir idarecilikte… Önemli bir şeydir, yönetmede bir sanattır ama bunun lider hiçbir ilişkisi yoktur. Liderlik ile ilgili dünyada yayınlanmış benim Ankara'daki kütüphanemde 43 tane kitaplar ve hemen hemen çoğu yabancı Avrupalı, Amerikalılar yazmışlar onları incelediğimde gördüğüm şu; eğitimle biz bu işi yaparız kurallarla biz bu işi yaparız kurslarla biz bu işleri yaparız Hayır! Yapamazsınız O dediklerinizle yönetici yetiştirirseniz idareci yetiştirirseniz. Sevk ve idare sanatını onları anlatabilir ve kazandırabilirsiniz ama yönetici yapamazsınız.  Bu eserleri incelendiğinde hep şu 6 çeşit liderlik var, 7 çeşit liderlik var, 15 çeşit liderlik var, liderin 17 özelliği, 32 özelliği tümü yanlış. Neden buna meydan veriliyor ve bizim toplumda olduğu gibi diğer toplumlarda da bu liderler önder meselesi bir türlü ayrıştırılamıyor gerçek yerine ve pozisyonlar konumuna getirilemiyor. Böyle bir şey yok. Bir tek canlı var bunun öyle söylendiği şu 13 özelliği, 28 özelliği diye bir şey yok. 4 özelliği var. 1,cesaret 2,zekâ 3,sezgin 4,özgüven Hepsi bu kadar bir şey daha var. Kuşlar Doğal olarak kuş, İnsanoğlu ne anlıyor kanat olacak, kuyruk olacak, gagası olacak. Güzel Serçe güvercin, sığırcık, kumru diğer tarafa geçelim atmaca, şahin, doğan ve kartal hepsi kuş değil mi? benziyor mu Hayır! Benzemiyor yönetici ile liderlik ayrımda İşte bu kadar eğer her konu için söylüyorum cesaret yoksa riski göze alamıyorsan ondan lider olmaz ilk birinci nitelik cesaret ondan Lider olmaz ilk birinci nitelik cesarettir

Konferansın ardından ADD Bandırma Şube Başkanı Uğur Kayaalp tarafından Osman Pamukoğlu’na çiçek takdim edildi. /Serhat Barış

Etiketler :
Pamukoğlu “Seçimle Lider Olunmaz” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net