Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Büyükşehirden Bir Şey Anlamadık”
“Büyükşehirden Bir Şey Anlamadık”
...
06-12-2017 10:45
GÜNDEM
0 Yorum
223 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Bandırma’ya hiçbir faydasının dokunmadığını söyledi. Eyüp İl” Bandırma il olmalı, bunu çoktan hak etti. Balıkesir artık Bandırma’nın yakasından düşmelidir” dedi.

Eyüp İl” Yaklaşık 4 sene önce Büyükşehir ile tanıştık. Geçen 4 sene içerisinde Bandırma'da Büyükşehir'in ne olduğunu, neler yapması gerektiğini, nasıl istifade etmesi gerektiğini acı tecrübelerle geçirdiğimiz bir zaman oldu.  Biz Büyükşehirden bir şey anlamadık, Büyükşehir statüsü bize uymadı” açıklamasında bulundu.

“Coğrafi olarak da uyumadı, mesafe olarak da, anlayış olarak da uyumadı. Belki siyaseten uymadı ama kaybeden Bandırma oldu” diyen Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl”  Şimdi 4 sene öncesinin otogarı yine aynı otogar, balıkhanesi aynı balıkhane, hali aynı hal. Nereye bakarsak bakalım yine aynı, değişen hiçbir şey olmadı. Yatırımda yok Bandırma'da, o zaman Büyükşehir neden oldu. Büyükşehir statüsünde Bandırma neden yerini aldı veyahut niye bir şey yapılmıyor?  Türkiye coğrafyasında illerin birbirlerine olan kilometre mesafelerine bakıldığında bizim Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile, Balıkesir ile kilometre arası 100. Bir araştırma yaparsanız, 100 kilometrenin altında birbirine yakın iller var, bir iki tane değil birçok il 30-40 kilometre arayla birbirlerine yakın.

Bandırma İl Olmayı Çoktan Hak etti

Bandırma Balıkesir’e 100 kilometre bir coğrafyada uzaklıkta ve nüfusuna bakarsanız Bandırma'nın nüfusuna göre birçok ilden fazla olduğunu görüyorsunuz. Sivil toplum yapısına, kuruluş sayısına bakarsanız birçok ilden fazla olduğunu görürsünüz. Ekonomisine bakarsanız; deniz, hava, karayolu birtakım kıstaslarını da buna katarsanız Bandırma'nın artık il olması gerektiğini Büyükşehir'in yapısını gördükten sonra mutlaka ama mutlaka bunun bir sonuca gitmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Seçim dönemlerine giriyoruz, Ocak- Mart aylarında STK’lar, Ticaret Odaları, hatta geçmiş zamanda geçen hafta içerisinde siyasi partilerde bir değişikliğe, seçime gidildi. 2018 yılının hedeflerinden bir tanesi Bandırma için güven tazeleme, değişim misyonu ve vizyonu. Bandırma’nın il yapma statüsüne dönüşmesini canı gönülden istiyorum. Bandırma il olmayı çoktan hak etmiştir. O zaman Bandırma neden il olamıyor diye sormak lazım?  Bandırma il olmalı, neden il yapamıyorsunuz?  Bu kıstaslara rağmen ve az evvel de dediğim gibi yönetimlerin temsil gücü olan herkesi bu konuda Efor sarf etmesi gerekiyor. Mahalle muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimiz, Borsamız, Ticaret odamız, kurum ve kuruluşlarımız topyekûn bunu nereye götürmesi gerektiğini, gerek basın aracılığıyla gerekse heyetler aracılığı ile kıstaslarımızı akademik bir şekilde ortaya koyarak artık bunun ihtiyaç olduğunu, zaruriyet gerektiğini ve bir mücadele yapması gerektiğini düşünüyorum”. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
“Büyükşehirden Bir Şey Anlamadık” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net