Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Kadın Haklarında Eğitim Önceliğimizdir”
“Kadın Haklarında Eğitim Önceliğimizdir”
...
06-12-2017 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
259 Okunma
Haberi Yazdır

5 Aralık Dünya Kadın Hakları nedeniyle kadınların en çok kendilerinde görmek istediği hakların başında eğitim gelmekte. “Eğitimin olduğu yerde cahiliyete yer yok” diyen kadınlar, son yıllarda şiddete maruz kaldıklarını ve cinayetlere kurban gittiklerini de belirterek bunun önüne geçilmesi için devletten gereken çalışmaların yapılmasını istiyorlar.

“Başta Mustafa Kemal Atatürk'ün bize vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkı ile başlayan bu güzel isteklerimiz bir yerde olmuyor, bir yerde tıkanıp kalıyoruz” diyen kadınlar, şiddet gördüklerini, şiddeti engellemeye çalışsalar da önüne geçemediklerini,  sonuçta yine bir şekilde ezildiklerini, dayak yediklerini ve hayatlarını kaybettiklerini belirterek”  Bunlara artık son verilmelidir” ifadesinde bulunuyorlar.

 Bu konuda görüşlerini belirten Katibe Gacal “Burası Bandırma Belediyesi Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi. Biz mağdur kadınlara destek veriyoruz. Gönüllü avukatımız var o da bizlerle ortak çalışıyor.  Bizim bilgimiz dışında olan şeyleri avukatımıza soruyoruz, avukatımız görüşmeler yapıyor, kadınlara yardımcı oluyorlar ama sonuçta bir şeyler var. Bu dünyada da sanırım böyle ama Türkiye'de daha eksik yönleri var” dedi.

Devletimizden Ne Bekliyorsunuz?

Öncelikle eğitim olmalı, bu anlamda çocuklara eğitimler sağlanmalı ve eğitimlere katılmalı. İlkokullarda aile eğitimi verilmeli, çocuklara yönelik ve ailelere de eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Temeldeki eksikliklerin giderilmesi gerekiyor ondan sonra toplumda kadın belli bir yere gelir. Çünkü başka türlü bir çözüme ulaşamıyoruz. Çekirdekten alamayınca ailelerden de bir şey göremeyen çocuklar hırçın oluyor, asi oluyor. Özellikle erkek çocuklar, en basitinden eğitilerek en azından ileriki yaşlarda, en azından hırçınlıktan uzaklaşır.

Bu durumda devlete de çok büyük sorumluluk düşmektedir. Devlet yönlendirecek bizler de bir şeyler yapacağız. Aileler de bu konuda destek sağlayacak ve ailelerin bilinçlenmesi ile beraber şiddetinde en aza düşmesi gerçekleşebilir. Örneğin, biz emniyete gidiyoruz, herhangi bir hususta emniyete müracaatımız oluyor ve emniyette elinden geleni yapmaya çalışıyor, kadını korumak için polis görevlendiriliyor, ama bu polis ne zamana kadar koruyabilir?

Şennur Solmaz’ da açıklamasındaKadınlarımız, maalesef ayaklarının üzerinde duramıyor. Eğitim, en önemlisi önceki nesiller eğitim konusunda biraz zayıf kaldılar. Şimdiki nesiller ise bu konuda biraz olsa da şanslılar. Görmediğimiz için çocuklarımızı daha farklı eğitim ve daha farklı kurslara yetiştirme sistemleri yapmaya çalışıyoruz. Milli Eğitimin açmış olduğu birçok kurslar var her şekilde, kadına mesela dikiş, nakış, aşçılık, kadın danışmanlığı olsun birçok eğitimler, el işleri var.  En azından bu kursları bilen de var bilmeyenler de var. Kadınların, genelde bu tür şeylere yayılması güzel oluyor. En azından işi olmayan mağdur olan kadınlarımız bu gibi eğitimlerle eğitilirse en azından elindeki becerisi ortaya çıkıyor. Öğreniyor, hem de ekonomik olarak destek sağlamış oluyor ve bu şekilde ayakların üzerinde durabiliyor” dedi.

Kadınlar, haklarını biliyor mu?

Maalesef çok zor… Keşke bilseler genelde dediğim gibi başta eğitim olmalıdır. Ezilen kadın hep mağdur oluyor, erkek hep egemendir. Şimdiki nesile göre bizler biraz daha farklı yaşadığımız için, farklı gördük ama şimdi inşallah bundan sonraki farklı olabilir.Bir de nesil okuduğu için, eğitim gördüğü için en azından ayaklarının üzerinde durabiliriz.  Ben de yapabilirim, kadın ben ne yapabilirim diyebilir? Eşime de katkı sağlayabilirim düşüncesi olduğu için kadında ayakları üzerinde durabilir ama maalesef ki bu da bir yere kadar. Bandırma Belediyesi Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi’ne gelen kadınların birçoğu ayaklarının üzerinde duramadığı için ezilmeye mahkum kalıyorlar. En çok burada bize gelen taleplerin en başında şiddet gören kadınlar ve iş imkanı ile gelen kadınlarımız var. İşsizlikten ve ekonomik yönden sıkıntıları olup da boşanamayan kadınlarımız var. Çoluğu, çocuğu var okula gidiyor, iş yok.  Eşini nasıl boşasın, anneye babaya gitse; “Aman nasıl evlendin geçim sıkıntısı olabilir” gibi vs sorunlar oluyor. İnşallah gelecek nesillerin okumuş, bilmiş bir nesil olması sebebiyle bu sorunların çözülmüş olabileceğine inanıyorum. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
“Kadın Haklarında Eğitim Önceliğimizdir” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net