Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > KIŞ LASTİKLERİNİZİ TAKTIRMAYI UNUTMAYIN
KIŞ LASTİKLERİNİZİ TAKTIRMAYI UNUTMAYIN
...
07-12-2017 11:03
GÜNDEM
0 Yorum
395 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma ve bölgenin lastik sektöründe en önemli ve güvenilir isimlerinin başında gelen Tomay Gürel firması çalışanlarından Yahya Daçkan,  Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiğini belirterek, yolcu ve yük taşımasında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık'tan, 1 Nisan 2018'e tarihine kadar kış lastiği kullanılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Yahya Daçkan ”Bu meslekte 40 senedir Bandırmalı halkımıza hizmet vermekteyim. 1 Aralık itibariyle kanuni müeyyidelerin istediği kış lastikleri takma zorunluluğu getirildi. Bu nedenle Bandırma halkının kışın gelmesiyle birlikte kısa zamanda lastiklerini değiştirmeliler” ifadesinde bulundu.

Kış lastiğinin özelliği kauçuğunun yumuşaklığıdır

Daçkan, taşıt lastikleri hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Kış lastiğinin özelliği, kauçuğun yumuşaklığıdır. Kar yağdığı zamanlar veya yağışlı havalarda bu yumuşak kauçuk yolu çok sıkı bir şekilde tutar. Piyasada kaplama lastikler mevcut ve kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kaplama lastikler genelde ağır tonajlı araçlarda kullanılmaktadır. Fiyat bakımından onu tercih ediyorlar ama bu sadece kısa süreli kar getirir. 

Kışın gelmesiyle beraber işlerimiz çok hızlandı. Sabah saat 08’den aksam 20’ye kadar devamlı çalışıyoruz. Kış lastikleri 1 Aralıkta başladığı için 31 Aralığa kadar işlerimiz çok yoğun devam eder. Elimizde mevcut olan lastiklerimiz, binek, kamyon, araba, iş makinesi, traktör grubu veya bütün lastik sektöründe lastiğimiz mevcut. Elimizde olmamış olsa bile ertesi gün istenilen lastiği getirebiliyoruz.

Kış lastiği fiyatları değişiyor

Kış lastiği fiyatları ebadına göre değişiyor. Otomobillerde çoğunlukla 16” ve 17” jantlar kullanılıyor, fiyatları ise ortalama 165-400 TL arasında değişiyor. Jant boyutu büyüdükçe fiyatlar da büyüyor. Örneğin 19” bir jant için alınabilecek bir kış lastiğinin iki katı kadar olabiliyor.

Kış lastiğinin yaz lastiğinden farkı var

Kış lastiği kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırır, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesini ve durmasını sağlar. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara ani girişlerde aracı yolda tutar ve riskleri azaltır. Yaz Lastiği aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamaz. Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’nin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
KIŞ LASTİKLERİNİZİ TAKTIRMAYI UNUTMAYIN -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net