Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bandırma Devlet Hastanesi Balıkesir’de Merkez Oldu
Bandırma Devlet Hastanesi Balıkesir’de Merkez Oldu
...
10-01-2018 09:56
GÜNDEM
0 Yorum
630 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Muzaffer Şenveli, Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr.Alpaslan Fedai Çalta ve Op. Dr. Erdem Sarı ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptıkları başarılı çalışmalarla ilgili Bandırma Devlet Hastanesi’nin ERCP ameliyatlarında Balıkesir’de merkez olduğunu belirtti.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar hastanelerinde yapılmayan kolon kanseri ve mide ameliyatlarının kapalı yöntemle artık hastanelerinde yapıldığını belirten Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Muzaffer Şenveli, 3 basamak yoğun bakım ünitesinin 2018 yılında devreye girmesiyle birlikte hastaneleri bünyesinde anjiyo, kalp ve obezite cerrahi operasyonlarının da yapılacağını söyledi. Ayrıca, Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Alpaslan Fedai Çalta ve Op. Dr. Erdem Sarı’da yaptıkları açıklamada, basın mensuplarını ameliyatlar konusunda teknik olarak bilgilendirdi.

Başhekim Muzaffer Şenveli,” Bandırma Devlet Hastanesi olarak 2017 yılında ve 2018’de genel cerrahi operasyonlarında endoskopik cerrahi ile çeşitlemelere gittik. Hastanemizi yaklaşık 4 yıl önce yönetim olarak devraldık. Bu dönemde kısmen, zaman zaman endoskopik safra kesesi ameliyatları yapılıyordu. Bununla beraber şu anda laparoskopik olarak kolon ameliyatları, mide ameliyatları ve reflü cerrahisi hastanemizde yapılmaya başlandı. Obezite cerrahi operasyonu konusunda da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz 3. basamak yoğun bakım ünitesini 2018 yılında devreye soktuktan sonra hastanemizde obezite cerrahisi de yapılacaktır. Aynı zamanlarda ERCP denilen endoskopik tedavi yaklaşık 2 yıldan beri yapılmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Alpaslan Fedai Çalta doktorumuz tarafından yapılmaktadır.

Balıkesir bölgesindeki ERCP  (Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi) merkez olarak tek hastane olarak biz varız. Bütün Balıkesir'deki hastalar hastanemize sevk edilmektedir ve buradan da sağlığına kavuşmaktadırlar” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Fedayi Çalta

“Hastanemizde laparoskopik yöntemle birçok ameliyat yapılabilmektedir. Özellikle kolon ameliyatı, tümör ameliyatı kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Mide fıtığı dediğimiz reflü cerrahisi kapalı yöntemle yapılmaktadır. Mide operasyonları kapalı yöntemle yapılabilmektedir Aynı zamanda da fıtık ameliyatı da kapalı ameliyatla operasyonları gerçekleştiriyoruz”.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdem Sarı  “Bu işlemler ileri laparoskopik cerrahi operasyonlar sınıfına girmektedir. Bu tür ameliyatların yapılabilmesi için özel malzemelere ihtiyacımız vardır. Bu noktada yönetimimizin yoğun çabaları ve işe verdiği önem işimizi çok kolaylaştırıyor. Geriye sadece tecrübemizi, alınan malzeme ile hastamızı en iyi şekilde normal hayatına kavuşturma derdindeyiz. Laparoskopik olarak başhekimimizin ve Fedai Bey'in söylediği gibi kalın bağırsak, mide cerrahisi, kapalı fıtık ameliyatları gibi diğer pek çok ameliyatları kolay bir şekilde yapıyoruz. Laparoskopik ameliyat dediğimiz ameliyat genel ve eski klasik yöntemlere göre 4 veya 5 delikten yapılan kameralı sistem ile daha az kesik ile ve daha az risk ile sonuçlanan bir ameliyat işlemidir. Bu ameliyatları yapmak için çok yüksek sayıda laparoskopik girişim girmektedir, bu konuda ekibimiz tecrübeli bir ekiptir.

3 tane hastamız var, bu hastalarımızdan bir tanesi 84 yaşında bize kalın bağırsak tümörü ile başvurdu. Daha doğrusu makattan gelen kandan dolayı endoskopi ünitemiz de yaptığımız Kolonoskopi de kalın bağırsakta tümör saptadık. Hastanemizde kalın bağırsak cerrahisi yöntemi uygulandı, ardından küçük kesitlerden yapılan ameliyatlar neticesinde uzun bir iyileşme süreci yaşamadı ve hastamız kısa sürede sağlığına kavuştu. Ardından patoloji sonuçları çıktıktan sonra konseye sunuldu. Konsey kararında cerrahi sorunların temiz olarak gelen hastanın herhangi bir kemoterapi veya gereksinim duymadan sadece takip ile hastanın takibi yapılacağı bildirildi. Onun haricinde mide ülserine bağlı midede problemi olan hastamızda yine kapalı ameliyat yöntemi ile mide ve ince bağırsak arasında bir birleştirmeye ameliyat uygulaması yapıldı. Bu şekilde hastanın beslenmesi için bir yol açmış olduk. Diğer bir hastamız ise sıklıkla karşımıza gelen reflü sıkıntısı olan arkadaşımız uzun süredir kullandığı mide ilaçlarından fayda görmediği için ve endoskopileri bu hastamız hastanemizde yapıldığı için bu hastanemizde de kapalı yöntemle reflü cerrahisi sonrasında hastanın şikâyetleri ortadan kalktı” ifadesinde bulundu.

Konu hakkında adı geçen hastalar 84 yaşındaki Süleyman Alpay, 38 yaşındaki Bayram Tosun ve 49 yaşındaki Nuran Anıl’da yaptıkları ortak açıklamada, Bandırma Devlet Hastanesinde başarılı ameliyat sonrası yeniden sağlıklarına kavuştuklarını belirterek, başta Başhekim Uz. Dr. Muzaffer Şenveli olmak üzere Genel Cerrahi Uz. Op. Dr. Alpaslan Fedai Çalta, Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Erdem Sarı ve hemşirelere teşekkür ettiklerini belirttiler.Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Bandırma Devlet Hastanesi Balıkesir’de Merkez Oldu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net