Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > DişEti Hastalıklarına Yol Açan 7 Neden
DişEti Hastalıklarına Yol Açan 7 Neden
...
01-02-2018 10:38
KADIN AİLE
0 Yorum
288 Okunma
Haberi Yazdır

Kimi zaman kendiliğinden kimi zamansa dişleri fırçalarken veya sert gıdalar yerken gelişen diş eti kanamaları. Tat almada farklılık hissi ve ağız kokusu. Bunların yanı sıra diş etlerinde çekilmeler, büyümeler, dişlerde aralanma ve sallanmalar… Bu bulgularla kendini belli eden sorunun adı; dişeti hastalıkları! Dünyada görülen en yaygın sağlık sorunlarından biri olan ve ülkemizde de diş çürükleri kadar sık görülen diş eti hastalıkları, dişleri destekleyen diş etleri, çene kemikleri ve periodontal liflerin dişlerin üzerini kaplayan mikrobiyal dental plakla iltihaplanması sonucu oluşan hastalıklara deniyor. Genellikle ağrıya yol açmadıkları için hastalar tarafından ihmal edilebiliyor. Tedavide geç kalındığında da maalesef yetişkinlerde diş kaybının başlıca sorumlusu olan periodontitis hastalığına dönüşebiliyor. Daha da kötüsü iltihap ilerlerse kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi ciddi hastalıkları da tetikleyebiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Yaprak Ustabaşı, bu nedenle dişeti hastalıklarına yol açan etkenlerden kaçınmanın son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunun yanı sıra diş eti hastalıklarına neden olan mikrobiyal bakteri plağının düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzaklaştırılması gerekiyor. Plak birikiminin 6 aylık kontrollerde yapılan diş taşı temizlikleriyle kontrol altında tutulması da alınacak diğer önlemler arasında yer alıyor” diyor. Peki dişeti hastalıklarından korunmanın başlıca yolları neler? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Yaprak Ustabaşı diş eti hastalıklarına neden olan etkenleri anlattı, önemli bilgiler verdi.

 

Sigara

Yapılan araştırmalara göre, sigara dişeti hastalığınayakalanma  riskini 4 kat arttırıyor. Sigara içen kişilerde lekeler nedeniyle dişyüzeyleri pürüzlühale gelip plak birikimi artıyor. Dişeti ceplerinde iltihaba neden olan bakteri sayılarındaki artışkemik kayıplarınıda beraberinde getirerek “Periodontitis”e (dişetindeki iltihabın ilerleyip diğer dokularıda etkileyecek şekilde kemik erimesine yol açması) yol açabiliyor. Sigara ayrıca bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara neden olabiliyor, bakterilere karşısavaşan nötrofil hücrelerinin etkinliğini ve antikor üretimini azaltıyor,bu da dişeti hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Bakteri plağı

Dişlerdeki gıda artıklarıdoğru şekilde temizlenmediğinde yüzeyler pürüzlühale gelerek bakteri birikimine zemin hazırlıyor. Diş-dişeti birleşimine yerleşen bakteriler, zararlımaddeler üreterek dişeti hastalıklarına neden oluyor. Bakteri plağıuzaklaştırılamadığıtakdirde tükürükteki minerallerle sertleşiyor ve  “diştaşı”adı verilenkireçsi bir tabaka oluşuyor. Bu yüzeyin girintili çıkıntılıolması, yeni plağın tutunmasına ortam hazırlıyor. Diştaşlarının kaldırılıp pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi ancak diştaşıtemizliğiyle mümkün olabiliyor.

Hormonal değişiklikler

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarında artışoluyor. Bu hormonal değişiklikler nedeniyle dişetlerinde kanama, hassasiyet, şişlik ve kızarıklık meydana geliyor, hamilelikte görülen bu hastalık  “gebelik gingivitisi”olarak adlandırılıyor. Hasta kimi zaman dişetlerine dokunamayacak, dişlerini fırçalayamayacak düzeyde hassasiyet hissediyor. DişHastalıklarıve Tedavisi UzmanıYaprak Ustabaşıhamilelik sonrasıyapılan diştaşıtemizliğinin ardından dişetlerinin yeniden sağlıklıhale geldiğini söyleyerek, “Hamilelikte dişeti hastalığının alevlenmesini önlemek için anne adaylarının, hamilelik öncesinde mutlaka bir dişhekimi kontrolünden geçmeleri, varsa dişve dişeti problemlerinin giderilmesi gerekiyor”diyor.  

Stres

Stres, dişsıkma ve dişgıcırdatma alışkanlıklarınıtetikliyor. Dişlerin olmasıgerekenden daha fazla çiğneme gücüne maruz kalması, çene kemiklerinde erimelere ve beraberinde dişeti çekilmelerine yol açabiliyor. Stres, bağışıklık sistemini çökerterek dişeti hastalıklarına zemin hazırlıyor. Bu durumda, stresle başetme yöntemlerine başvurmak gerekiyor. Dişeti çekilmesinin ne yazık ki telafisi mümkün olmuyor, düzenli kontrollerle hasarın ilerlemesi durdurulabiliyor.

İlaç kullanımı

Sistemik hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar diş eti büyümesine neden olabiliyor. İleri derecede diş eti büyümesine yol açtıkları takdirde ilaç değiştiriliyor. İlacın değiştirilmediği durumlarda ise diş eti büyümeleri tedavi edilse de tekrarlayabiliyor. 

 

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Bunun sonucunda da diş eti enfeksiyonuyla mücadelede vücudun gardı düşüyor. A, B, C ve K vitamini eksikliklerinde yoğun diş eti kanamaları oluştuğuna dikkat çeken Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Yaprak Ustabaşı“Bu durumda mutlaka vitamin takviyesi yapılmalı ve besin maddeleri vücudun ihtiyacı oranında tüketilmeli” diyor.

Diyabet

Yapılan araştırmalar sonucunda, diyabet hastalarının dişeti sağlığıaçısından daha yüksek riske sahip olduklarıortaya konulmuş. Diyabet, tükürükteki azalmayla birlikte ağız kuruluğuna, yara iyileşmesinde yavaşlamaya ve damarlarda hasara neden olarak dişetlerini enfeksiyona açık hale getiriyor. Diyabetli hastalarda dişetlerinde şişlik ve kanamalar, çene kemiğinde erimeler, dişlerde sallantılar görülebiliyor. Bu nedenle ağız içerisinde oluşan değişimlerin mutlaka doktora bildirilmesi gerekiyor. Hastalığın kontrol altında tutulmasıdişeti sağlığıaçısından son derecede önem taşıyor. 

Etiketler :
DişEti Hastalıklarına Yol Açan 7 Neden -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net