Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Akay “Günümüzde 20 Kişiden 1’i Kalın Bağırsak Kanserine Yakalanıyor”
Akay “Günümüzde 20 Kişiden 1’i Kalın Bağırsak Kanserine Yakalanıyor”
...
12-03-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
426 Okunma
Haberi Yazdır

Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr Tamer Akay Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgilendirmelerde Bulunarak Özellikle Mangalcıları Uyardı.

Beslenme alışkanlıklarının kalın bağırsak kanserinin oluşumu üzerinde büyük etkilerinin bulunduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr Tamer Akay her şeyin kararında tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle sıkça kırmızı et tüketenleri ve mangal severleri uyaran Akay, sağlıklı beslenmek isteyenler için ise Akdeniz Mutfağını önerdi.

Akay konuşmasında şunları söyledi, “Kalın bağırsak kanserinden korunmak istiyorsak beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Her şeyi kararında yememiz gerekiyor. Yağlı gıdalardan kaçınmamız gerekiyor. Özellikle mangal ve kırmızı et ikilisi bu tür kanserlerin oluşumunda büyük rol oynuyor. Mangalda kırmızı et tükettiğimiz kadar özellikle balık tüketimi de yapmamız daha çok somon, uskumru gibi yağlı balıkları tercih etmemiz gerekiyor. Özellikle bu noktada Akdeniz Mutfağı ile beslenmek en sağlıklısı olacaktır.

Büyük abdest rejimimizde bir problem varsa mutlaka hastaneye başvurmamız gerekiyor.  Çünkü çok basit bir hemoroid olabileceği gibi altından bağırsak kanseri de çıkabiliyor. Bu tür kanserler makattan kanama da yapabiliyor. Bunun dışında büyük abdestin tıpkı bir kalem gibi incelmesi gözlemlenebiliyor. Yine büyük abdestin keçi dışkısı gibi parça parça çıkması gözlemlenebilir. Halsizlik ve anemi dediğimiz sebebi belirlenemeyen kansızlık durumları belirti olabiliyor. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor ve erken araştırılması da çok önemlidir.

Şu anda Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre 20 kişiden 1’inde bu hastalık görülüyor. Bu da bayanlarda en sık görülen 2’nci erkeklerde ise en sık görülen 3’üncü kanser türü anlamına geliyor. Kalın bağırsak kanseri çok sık görülen bir kanser türü ve erken teşhis için özellikle belirtilerine çok dikkat etmek gerekiyor.” /Umut Sunci

Etiketler :
Akay “Günümüzde 20 Kişiden 1’i Kalın Bağırsak Kanserine Yakalanıyor” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net