Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > İl Müdürü Erdurmuş Çiftçilerle Buluştu
İl Müdürü Erdurmuş Çiftçilerle Buluştu
...
12-03-2018 11:01
GÜNDEM
0 Yorum
472 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş ve beraberindeki heyet, Bandırma’nın Bereketli, Erikli ve Aksakal mahallesinde çiftçiler ve üreticilerle bir araya gelerek çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Okbay, Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Bandırma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sefa Uyar ve Bandırma Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar’dan oluşan heyet, önce Bereketli ardından Erikli ve Aksakal mahallesinde çiftçilerle bir araya geldi. Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş “ Yaptığımız bu çalışmalarımızda sizlere katkı sağlayabilirsek bizlere ne mutlu. Bugün 3 mahallemizi ziyaret ettik daha sonra sıra diğer mahallelerimize gelecek. Önemli olan çiftçilerimizin yararına olan bilgileri vermektir. Bizler her zaman çiftçilerimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hükümetimizin yeni uygulamalarını sizlerle paylaşmaya geldik. Sizler sorun bizler cevap verelim” dedi.

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin de” Türkiye’nin en başarılı Borsalar arasında yer alıyor isek bu tabiî ki sizlerin sayesindedir. Bu nedenle tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi. AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı’da konuşmasında” Bu bir siyasi toplantı değil önce bunu belirtmek isterim. Bu sadece çiftçilerimizle ilgili yapılan bir görüşmedir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş sizlere geniş ve detaylı bilgiler verecektir. Sizler de aklınıza gelen her türlü konuyu öğrenmek için sorularınızı rahatlıkla yöneltebilirsiniz” ifadesinde bulundu.

Balıkesir Türkiye de ilk 5 il içinde yer alıyor

Bereketli, Erikli ve Aksakal Mahallerinde çiftçilerle bir araya gelen heyet adına açıklamalarda bulunan Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş “ Bakanlığımızın çiftçilere ve üreticilere yönelik yeni uygulamalarını ve desteklemelerini yerinde anlatmak amacıyla bu toplantıları düzenliyoruz. Bizler bu yeni uygulamaları çiftçilerimizle paylaşalım, anlatalım ve tarımsal hizmetlerden faydalansın istiyoruz. Çiftçilerimizin soruları varsa bire bir, yüz yüze karşılıklı samimi ortamlarla dertlerini dinleyelim.  Hemen çözebildiklerimizi çözüp, çözemediklerimizi de üst makamlara bildireceğiz. Balıkesir çiftçimiz çalışkan, üretken ve bu üretken çalışkanlığını arttırabilme adına da her türlü imkâna ulaşma şansı sağlayalım istedik. Yıl boyunca bu toplantılarımıza devam edeceğiz. Balıkesir bölgesi ürettiği ürünler ile Türkiye’de ilk 5 il içinde yer alıyor. Ürettiği kaliteli ürünlerin karşılığını da bütçeden fazlasıyla alıyor. Balıkesir çiftçisi en kaliteli, en verimli üretimi yapmak suretiyle bu yapılan çalışmanın karşılığını almış oluyor. Beyaz ette, kırmızı ette, sütte, zeytinde, zeytinyağında, yem bitkileri üretiminde ülkemizdeki ilk 5 il arasında sürekli gidip geliyor. Bu çalışma doğrultusunda merkezi bütçeden en fazla desteği alan illerden biridir. Tarımsal ürün ihraç eden bir iliz. Yaptığımız bu çalışmalar doğrultusunda ekonomik olarak kalkınması, büyümesi ve güçlü bir Türkiye hedefinde ulaşma noktasında ekibimizle, arkadaşlarımızla, çiftçi kardeşlerimizle beraber el birliğiyle bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Çiftçi ve üreticiler sıkıntı ve isteklerini dile getirdi

Bereketli, Erikli ve Aksakal Mahallerindeki üreticiler ve çiftçiler hayvanların en sık yaşadığı problemlerden birinin, hayvanların kulaklarına küpe konusunda sıkıntı yaşadıklarını, hükümetin verdiği kredileri büyük şirketlerin aldığını ve çiftçilerin bu kredilerden yeteri kadar yaralanamadıklarını ifade ettiler. Sertifikalı tohum bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyen üreticiler, süt fiyatlarından şikâyetçi oldular. Hayvan ithal etmenin çözüm olmadığını söyleyen üreticiler yem ve mazot fiyatlarının düşürülmesi konusunda taleplerini ilettiler. 300 koyun projesinde rakamın yüksek olduğunu belirten hayvan üreticileri de, daha az sayıda koyun almanın önünün açılmasını istedi. Ayrıca, zeytin budama konusunda tarımsal destek almanın çiftçi açısından önem arz ettiğinden de bahsettiler. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

 

Etiketler :
İl Müdürü Erdurmuş Çiftçilerle Buluştu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net