Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kadınlar 8 Martta Tek Yürek Oldu
Kadınlar 8 Martta Tek Yürek Oldu
...
12-03-2018 11:02
GÜNDEM
0 Yorum
304 Okunma
Haberi Yazdır

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bandırma Emekçi Kadınlar Platformu öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi.

İDO İskelesi önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşte kadınlar, hep bir ağızdan “Kadın, yaşam, özgürlük!” diye haykırdı. Yaklaşık 250 kadının katıldığı yürüyüşe Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve CHP Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Atilla Atakay ile çeşitli sivil toplum örgütleri de destek verdi. 

Son günlerde ülkemizde yaşanan terör faaliyetlerinin ve güvenlik sorunlarının yoğunlaşması sonucu Bandırma Emniyet Müdürlüğü de geniş güvenlik önlemleri alarak adeta kuş uçurtmadı. Emniyet Müdürlüğü ayrıca;  Cumhuriyet Meydanında İnsansız Hava Aracını (İHA) devreye sokarak güvenlik tedbirlerini arttırdı. Bandırma ilçe Emniyet Müdürlüğünün izleme ve takip amaçlı insansız hava araçlarını gelecekte güvenlik için kullanması planlanıyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüş basın açıklamalarıyla devam etti.  Kadın Dayanışma Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti kadın kolları ve çok sayıda Bandırmalı katıldı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın da yer aldığı etkinlikte, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleri de yer aldı.

Kadınlar Gününde destek veren Belediye Başkanı Dursun Mirza Cumhuriyet Meydanı’nda tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi ve Kadınlar gününü kutlayarak çiçek dağıttı.

 

Çocuk İstismarı Yüzde 700 Arttı

Basın açıklamasını yapan Bandırma Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Muazzes Palta,“8 Mart beş bin yıllık erkek egemenliğinin ve devlet sistemlerinin karşısında “nasıl yaşamalı” sorusuna kadınların mücadeleleriyle oluşturdukları en önemli yanıttır. 2017 yılında 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı. Cinsel istismarın yüzde 25'i ensest. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü verilerine göre son 10 yılda çocuk istismarı yüzde 700 arttı. İstanbul Sözleşmesine aykırı olarak kurulan ''Aile Arabuluculuğu", çiftleri uzaklaştırarak kadını şiddete teslim etmektedir. İşsizlik her baş gösterdiğinde kadınlara görevinin iyi bir anne, iyi bir eş olmak olduğunu hatırlatarak evin yolu gösterilmiştir. Türkiye her geçen gün şiddetin kanıksanmayla kalmayıp meşrulaştırdığı bir ülkeye dönüşüyor. Tüm bunların yanı sıra kadınlar çıkarılan torba yasalarla çalışma yaşamının dışına itilmektedir. Kamu emekçisi kadınlar, hızla esnekleştirme ve güvencesizleştirme politikalarıyla mücadele etmek durumundadır. Uzayan iş saatleri, geçişi işçilik, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılma kadınlara uygulanan en belirgin şiddettir. Kadınların mücadele edecek gücü ve kendi örgütlülüklerini sağlayacak öngörüleri artık var. En güçlü kadın örgütleri en zor koşullarda yaşayan kadınlar tarafından oluşturulmuştur. 8 Mart'ta sokaklara çıkarak eşitlik ve demokrasi mücadelemizi haykırıyoruz” dedi.

Bandırma Kadın Kolları Başkanı Semiha Aydın “

8 Mart emekçi kadınlar günü kızıldır, kızıl kalacak. 8 Martlar kadının örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir. Dünyanın her yerinde kadının mücadele özgürleşme ve dayanışma günüdür. Tüm dünyada otoriterleşme yükselişte. Bu rejimler militarizmi, ırkçılığı, milliyetçiliği, göçmen düşmanlığını körükleyerek savaş düzenine geçiyor. Antidemokratik uygulamalar, baskılar alabildiğine artıyor. Topluma boğucu bir hava egemen oluyor. Milyarlarca insanın gündelik yaşamının akışı bu olgunların etkisiyle şekilleniyor. Ağır saldırılar altında bunalan, burjuva ideolojik aygıtlar tarafından esir alman, örgütsüz, yoksul işçi ve emekçiler sıkışmışlık ve çıkışsızlık içinde bulunuyor. Altında çifte ezilmişlik cenderesine sıkıştırılmış emekçi kadının yaşamı ela aynı ölçüde zorlaşıyor. Elbette Burjuvazi istediği kadar sınıfsal özünü karartmaya ve onu sistem içine çekmeye çalışsın, 8 Mart, emekçi kadınların kapitalist sisteme, erkek egemenliğine ve bunların bileşik sonuçları olan çifte ezilmişliğe ve çifte sömürüye karşı seslerini yükselttikleri bir başkaldırı günüdür. Kadının cinsel ve sınıfsal sömürülmesine son vermek, barış eşitlik özgürlük ve demokrasinin yaşanabileceği bir dünya yaratmak adına özgürlüğü ve direnişi gök çatıya yazmış onuru ve erdemi kuşanıp emeğe ve insanlığa hizmet etmiş yüreğinde sevdaları büyütmüş yüreği kızıl tüm Dünya Emekçi Kadınlarımızın Günü Kutlu Olsun”.

Kadınlar Gününde destek veren Belediye Başkanı Dursun Mirza Cumhuriyet Meydanı’nda tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi ve Kadınlar gününü kutlayarak çiçek dağıttı.  /Serhat Barış

Etiketler :
Kadınlar 8 Martta Tek Yürek Oldu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net