Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Gelecek Ekonomistlerine Bir Fikir” Adlı Seminer Düzenlendi
“Gelecek Ekonomistlerine Bir Fikir” Adlı Seminer Düzenlendi
...
17-04-2018 12:05
GÜNDEM
0 Yorum
281 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisat Topluluğu tarafından İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımlarıyla “Gelecek Ekonomistlerine Bir Fikir” konulu konferans düzenlendi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisat Topluğunun düzenlemiş olduğu “Gelecek Ekonomistlerin fikirleri” adlı konferansa Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Cihangir Boz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Kerem Alkin’in sunumunda değindiği, Dünya ekonomisinin geleceğine ışık tutan makro trendlerle ilgili birbirinden ilginç bilgi ve analizleri ilgiyle dinlendi. Dünya ekonomisinin ağırlık merkezinde son dönemde gözlenen ve yakın gelecekte de sürmesi beklenen değişim ve dönüşüm sürecine değinen Alkin, bu değişimi Dünya’da ekonomik savaşlardan ülkeler birbirleriyle yarış içersinde olduğunu ifade etti.

Bu çerçevede Prof. Alkin, başta Çin ve Hindistan olmak üzere, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu E7 (“Emerging 7”) ülkelerinin halen devam eden, yakın ve orta vadede de süreceği öngörülen ekonomik gelişme ve büyümeleriyle, sahip oldukları çalışan nüfus sayı ve oranlarındaki artışın önemine de dikkat çekti. Bütün bu küresel ve makro ekonomik gelişme ve trendlerin; hizmetler sektörü, turizm ve özellikle havacılık sektörümüz açısından taşıdığı anlam ve öneme de zaman zaman vurgu yapan Alkin; Çin ve Hindistan gibi devasa nüfusa sahip ve diğer E7 grubu ülkeleri gibi yüksek ekonomik kapasite taşıyan ülkelerin, kısa ve orta vadede turizm ve seyahat sektörleri açısından da son derece yüksek önem taşıyacağını belirtti.

Alkin, Türkiye olarak son 11-12 yılda makro ekonomik reformlar, mali, ticari ve genel olarak iktisadi alanda çok önemli ve başarılı işler yapıldığını da vurguladı. Bununla birlikte artık yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan hammadde temininin optimizasyonu, taşımacılık maliyetlerinin minimizasyonu gibi alanlarda mikro planlama ve reformalara da aynı şekilde önem verilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

 1 saate yakın devam eden semineri ilgi ile takip eden katılımcılar, sunumunun ardından Prof. Alkin’e sunum konularıyla ilgili çeşitli sorular sorma imkânı da buldular. Topluluk, katılımcılar adına teşekkür ederek, günün hatırası olarak plaket ve çiçek takdim ettiler./Serhat Barış

Etiketler :
“Gelecek Ekonomistlerine Bir Fikir” Adlı Seminer Düzenlendi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net