Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ > Apple’dan Önce Düşünmüş Ama Cesaret Edememiş
Apple’dan Önce Düşünmüş Ama Cesaret Edememiş
...
30-04-2018 11:39
TEKNOLOJİ
0 Yorum
206 Okunma
Haberi Yazdır

Apple’ın geçtiğimiz sene Kasım ayında satışa sunduğu iPhone X ezber bozan bir tasarım çizgisine sahipti. Uçtan uca OLED ekran tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken telefon, TouchID yerine FaceID ismini taşıyan yeni bir güvenlik teknolojisi ile gelmişti.

Apple, FaceID için ihtiyaç duyduğu sensörleri ise telefonun üst kısmındaki bir çentik içerisine toplamış, çentiğin yan taraflarındaki boşluklar ise bildirimler için ayrılmıştı. Pek çok akıllı telefon üretici tarafından taklit edilen bu tasarım çizgisinin yıllar önce Huawei tarafından da denendiği ortaya çıktı.

Akıllı telefon pazarında her konuda olduğu gibi tasarım konusunda da üst düzey bir rekabet mevcut. Üreticiler, kullanıcıları cezbedecek en iyi tasarım çizgisini oluşturabilmek için yoğun bir mesai harcıyorlar. Fakat her zaman yeni birşeyler üretmektense bazen tutan şeyleri taklit etmek daha kolay olabiliyor. Aynı iPhone X tasarımı gibi. Özellikle 2018 içerisinde iPhone X’i andıran pek çok modelle karşılaştık. Pek çok üretici iPhone X vari modellerle karşımıza çıktı. Bu üreticilerden birisi de Huawei oldu. Çinli üretici, P20, P20 Pro ve P20 Lite modelinde çentikli bir tasarım anlayışını tercih etti.

Fakat Çinli üreticinin iddiasına göre, bu tasarım çizgisi zaten Huawei tarafından düşünülmüş. Hatta şirket bu tasarımı 4-5 yıl önce hayata geçirmeyi planlamış. Fakat çentik olayının simetri düşkünü Çin halkı tarafından pek hoş karşılanmayacağı düşünülmüş. Dolayısıyla bu plan uygulamaya konulmadan rafa kaldırılmış.

Aynı hataya 3 ana kamera konusunda da düşmek istemeyen Çinli üretici, bu tasarıma onay vermiş. Yani çentikli tasarım çizgisi aslında ilk olarak Huawei tarafından düşünülmüş.

Etiketler :
Apple’dan Önce Düşünmüş Ama Cesaret Edememiş -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net