Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Gençlik Haftası Kutlamaları Başladı
Gençlik Haftası Kutlamaları Başladı
...
16-05-2018 10:55
GÜNDEM
0 Yorum
271 Okunma
Haberi Yazdır

CHP İlçe Örgütü ve Gençlik Kollarının Cumhuriyet Meydanı’nda hazırladığı 19 Mayıs Gençlik Haftası çeşitli programlarla kutlamalar başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda hazırlanan 19 Mayıs Gençlik Haftasına ellerinde yanan meşaleler ile başladı. CHP İlçe Örgütü ve Gençlik Kollarının hazırladığı Grup Zevahir Konseri, Bandırma halkına coşkulu bir gece yaşattı. Konser öncesi sahne alan Tekvando Gösterisi, Zumba Ekibi Gösterisi,SASFAG Gösterisi renkli sahneleriyle izleyenleri coşturdu.

CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay yaptığı konuşmada “Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütümüzün Gençlik Kollarımızla birlikte hazırladığı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinliğine hoş geldiniz...

99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalandığı o zor günlerde Mustafa Kemal birülkü uğruna Samsun'a ayak bastığında, fikrinde bir ideal, kalbinde bir sevgi vardı.

O sevgi Vatan ve Millet sevgisiydi. Anadolu halkının kara talihini değiştiren de o sevgiydi...

Paylaştıkça çoğalan Vatan ve Millet sevgisi, Mustafa Kemal'in etrafında, gittikçe genişlemiş ve bu uğura baş koyan kumandanlar halk önderleri ile kahraman Mehmetçikler bize alnımız açık, onurumuz ve namusumuzla yaşayabileceğimiz bir vatan, bir devler, bir cumhuriyet ve de bir bayrak bırakmışlardır.

Emperyalist işgalci devletlere karşı başlattığımız Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "doğum günüm" dediği 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere şöyle seslenmiştir;

"Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yüceltecek ve sürdürecek sizsiniz... Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Sevgili gençler, geleceğiniz için ve kendi çocuklarınız için, bu vatanda namusunuzla ve onurunuzla yaşamanız için yapacağınız çok şeyler var. Ama en önemlisi birbirinizi seveceksiniz, kinden nefretten uzak duracaksınız, Vatan sevgisi ancak insan sevgisi ve hoşgörü ile birleşirse bir anlam kazanır.

Sevgili gençler, gücünüzün farkına varın. Dini, dili, ırkı, siyaseti ne olursa olsun birbirinizi kucaklamak, hür iradenizle sorgulamak ve kendinizi geliştirmek mecburiyetindesiniz. En büyük zenginliğiniz olan gençliğinizin heba olmasına izin vermeyin, verdirmeyin. Siz bugünümüzsünüz ve yarınımızsınız. Atatürk’ün Kısa bir anısını nakletmek isterim.

1924 yılının ilkbaharıydı. Erzurumve Pasinler'de depremde birçok köyün evleri yıkılmıştı. Zarar gören halkla görüşmek için Pasinler'e gelen Atatürk, halkın içinde ihtiyar bir köylüye yaklaştı:

"Depremde çok zarar gördün mü, baba ?"diye sordu. Atatürk ihtiyarın şüphesini görünce tekrar sordu:

"Hükümet sana kaç lira verse, zararını karşılayabilirsin ?"İhtiyar, Kürt şivesiyle:

"Valle Padişah bilir!"dedi. Atatürk gülümsedi. Yumuşak bir sesle:

"Baba, Padişah yok;onları siz kaldırmadınız mı ? Söyle bakalım zararın ne ? "intiyar tekrar etti:

"Padişah biliri..."Bu cevap karşısında kaşları çatılan Atatürk, Kaymakam'a döndü:

"Siz daha devrimi yaymamışsınız."dedi. Bu sırada görevini başarmış insanlara özgü bir ağırbaşlılıkla ortaya atılan tahrirat katibi:
"Köylere genelge yolladık Paşam."dedi. Atatürk'ün fırtınalı yüzü, daha çok karıştı:
"Oğlum"dedi,"Genelgeyle devrim olmaz!..."

İşte sizlerde sevgili gençler Atatürk ün Nutuk Kitabının sonunda siz gençlere yazdığı Gençliğe hitabında ki gibi kanınızdan aldığınız güçle : bu memleket için millet için aileniz için kendiniz için çocuklarınız için barış için huzur için çok ama çok çalışmalısınız!!! Tamam mı!!!“Yolunuz açık olsun, sevgi dolsun, hepinizin gözlerinden öpüyorum,””dedi. /Esra Güven

Etiketler :
Gençlik Haftası Kutlamaları Başladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net