Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Özlem Kurt Sordu Bekir Alkan Cevapladı
Özlem Kurt Sordu Bekir Alkan Cevapladı
...
17-05-2018 11:08
GÜNDEM
0 Yorum
306 Okunma
Haberi Yazdır

Marmara Medya Grubu’ndan Özlem Kurt ile Erdek Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bekir Alkan arasında gerçekleştirilen özel röportajda kurslar hakkında A dan Z ye her türlü konular detaylarıyla birlikte masaya yatırıldı.

Özlem Kurt… Erdek Halk Eğitimi Merkezindeyiz, buradaki kurslarla ilgili bilgi alacağız. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz.? 

Bekir ALKAN… 2016 yılında Erdek Halk Eğitimi Merkezine müdür vekili olarak atandım. Daha önceden edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktaydım. 2000 yılında göreve  ilk olarak Van ‘da başladım daha sonrada 9 yıl boyunca İstanbul ‘da görev yaptım.  2010 yılında da Erdek’e gelerek hem öğrencilerimle buluşma imkanı bulabildim ve ardından da Halk Eğitimi Merkezine gelerek yetişkinleri,  gençleri, çocukları  tanıma imkanı bulabildim.

Özlem KURT… Buradaki kurslar hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç tane kursunuz şu an açılmış durumda  ya da planlanan ve açılmak üzere başka kurslarınız var mı?.

Bekir ALKAN… Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü sürekli kursiyer sayısını artırmaktadır.  Geçen yıl beş bin civarında kursiyer sayımız varken bu sayı bu yıl yedi bin iki yüz civarında, bunu on bine kadar çıkarmayı düşünmekteyiz. Bizler, şu an da iki yüz elli üç tane kurs çeşitliliğiyle vatandaşlara hizmet etmekteyiz. Yaklaşık olarak yedi bin iki yüz kırk sekiz tane kursiyerimiz mevcut. Tabii bu kursiyer sayısı yaz ayında da devam edecektir. Özellikle okullar kapandıktan sonra çocuklara yönelik yaz kursları açarak onları sportif faaliyetlere katmayı düşünmekteyiz. Yine bunun haricinde  özellikle Erdek bir turizm merkezi olduğu için buralarda hijyen eğitimi, havuz suyu operatörlüğü ve buna benzer kurs çeşitliliği ile de bu hizmetleri devam ettireceğiz talepler doğrultusunda.

Özlem KURT…Kurslara devam etme zorunluluğu var mıdır?

Bekir ALKAN….Kurslara devam zorunluluğu vardır .Kurs sayısının saatine göre beşte  bir  oranında devamsızlık yapabilirler,  işte bu yüz saatlik bir kursta bunun yirmi saatini devamsızlık gösterebilirler  ama bunun haricinde diğer saatlere mutlaka katılmak zorundalar. Biz, kurslarımızı on iki kursiyerle  beraber  açabiliyoruz, sadece engelliler, yine bunun haricinde mahkumlar,sığınma evlerinde kalan bayanlar için kursiyer sayısı bir dahi olsa kursumuzu açıyoruz ama bunun dışında  mutlaka on iki kursiyer sayısını yakaladığımızda  hiç bekletmeden biz kurslarımızı açıyoruz .

Özlem KURT…..Kursa giden bir kişi diğer farklı kurslara da başvuru yapabilir mi?

Bekir ALKAN ….Tabii ki mutlaka vatandaşın talebi biçki, nakış kurslarıyla ilgili olabilir, kursa adını yazdırır, devam edebilir bitirdikten sonra hijyen eğitimi ile ilgili farklı bir kurs alabilir bu onun en doğal hakkı,  farklı kurslara mutlaka katılım gösterebilir .

Özlem KURT ….Engelli kişiler için kurslarınız var mı?

Bekir ALKAN….Bu sene engelliler  derneği ile birlikte kurs açtık ,yaklaşık 17 tane engelli öğrencimiz var. Bunlar bizim için gerçekten özel öğrenciler, bunlar için bir atölye oluşturmaya çalıştık, özellikle oraya gönderdiğimiz iki öğretmenin bu anlamda o çocuklara inanılmaz katkıları oldu. Biz onlara sadece seramiği değil aynı zamanda hijyen eğitimi, sorumluluğu görev bilincinde onlara aşılamaya çalıştık.  Hatta bu konuda okuma yazma kursunu gönüllü veren başka bir öğretmenimiz daha mevcut. Şu anda 6 tane öğretmenimiz zaman zaman belli saatlerde giderek bu öğrencilerimize eğitim vermekteler.

Özlem KURT….Üretime yönelik kurslarınız var mı?

Bekir ALKAN …Tabiî ki engelliler derneğinde seramik kursunu açtık ve yapmış olduğumuz bu çalışmaları fırınladıktan sonra bu elde ettiğimiz  objeleri satma imkanını engelliler derneği bulacak hem derneğe bir katkıda olunacak hem de çocukları bir yerde hayata katmış olacağımızı düşünüyorum.  Yine bunun haricinde bizler  gerçekten farklı kurs çeşitliliğimizle  varlılığımızı göstermeye çalışıyoruz.  İş kurs la açmış olduğumuz iki tane kursumuz var, bunlardan bir tanesi  file işi kursu. Kursiyerlerimiz hem İŞ KUR aracılığıyla belli bir yevmiye almakta aynı zamanda yaptıkları her file içinde belli bir ücret yine sattığımız yerlerden alıp kursiyerlerimize vereceğiz. Meslek edinme kurslarımız çok sayıda var, biz bu mevcut olan kursları daha da arttırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız yeter ki  talep etsinler, yeter ki istesinler  bizim amacımız gelen  talepler doğrultusunda kurslar açmak tabi ki usta öğreticilerimizi bulduğumuz takdirde.

Özlem KURT …Usta öğreticileri nasıl buluyorsunuz ? Aranan şartlar nelerdir.?

Bekir ALKAN…Usta öğreticilerle ilgili  gerçekten büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Erdek birazcık aslında köşede kalmış yerlerden bir tanesi. Biz her usta öğreticiyi anında bulamıyoruz ne yazık ki, bu yüzden de bazen Bursa ‘dan, bazen Balıkesir ‘den, bazen de Bandırma’dan  usta öğreticiler yada bu işin ehli uzmanları getirerek bu kursları açmaya çalışıyoruz .Bizim amacımız Halk Eğitimi Merkezlerini hep genellikle biçki nakış kurslarının anıldığı yerler olarak biliniyor,  biz gerçekten bütün Halk Eğitimi Merkezleri olarak hayat boyu öğrenmeye bağlıyız. Biz, aynı zamanda konferanslar, seminerler, konserler farklı aktiviteler ya da yaparak halkımızı bir yerde eğitmeyi, bir yerde meslek edindirmeyi,   bir yerde hobilerini geliştirmeyi ve bir yerde de onları eğlendirmeyi amaçlayan bir kurumuz ve bu yüzdende yapmış olduğumuz her işi önemsiyoruz .

Özlem KURT…..Nasıl kursiyer olunur, size nasıl başvuru yapabiliriz?

Bekir ALKAN…Bizim internet sitemizde online başvurumuz var bu online başvuru ile biz onları kursiyer olarak alabiliyoruz ve kendilerine telefonlarını bırakmışlarsa mesaj olarak dönüp açacağımız kursun tarihini bildiriyoruz. Zaman zaman kursiyer sayısı yetersiz olduğunda  bir toplantı yapıp onlar için uygun olan zamanı ayarlayıp yine o saatte kurs açmaya çalışıyoruz. Yine bunun haricinde Halk Eğitimi Merkezine gelerek kursiyer başvuru formlarını doldurup bizim kursiyerlerimiz olabilirler yeter ki talep etsinler, bizden farklı talepleri olsun biz bu talepleri yerlerine getirmeye çalışalım.

Özlem KURT …Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Bekir ALAN ….Ben öncelikle basının Halk eğitimi Merkezlerinin yüzü olduğunu düşünüyorum, o yüzden kendimizi tanıtma imkanına ve aynı zamanda yaptığımız işleri doğru anlatabilme imkanına bu kameralar aracılığıyla gerçekleştiriyoruz öncelikle sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Bizler Halk Eğitimi Merkezi olarak amacımız, halkımızın yüreğine dokunabilmek, onların taleplerini yerine getirebilmek bunun için istedikleri herhangi bir kurs olabilir, bunlar genel kurslar olabilir, okuma yazma kursları olabilir  yada meslek edindirme kursları olabilir. Bu kurslara başvuru yaptıkları takdirde onların taleplerini yerine getirebileceklerimizi ifade edebilirim. Bunun dışında bizden istedikleri  seminerler, konferanslar farklı etkinlikler olduğu takdirde de biz bu etkinlikleri sonuna kadar yerine getirmek için çaba gösteririz.Biz talepler doğrultusunda iş yaparız yeter ki talepler gelsin, bizde bu talepler doğrultusunda iş yapalım .

GÖRSEL SANATLAR ÖĞRETMENİ… Görsel sanatlar öğretmeniyim. Son üç yıldır bu kurumda çalışıyorum,  burada olmaktan ve bu kurumun bünyesinde olmaktan çok mutluyum.  Yöneticilerimizle, arkadaşlarımızla gayet güzel büyük bir uyumla çalışıyoruz. Şu anda yağlı boya kursu devam etmekte. Kursiyer arkadaşlarımız var toplumun her kesiminden, her yaş gurubundan sanata saygı duyan, emeğe saygı duyan, resim seven, sanat seven insanlarla birlikteyiz. Biz keyifli vakit geçiriyoruz, bir arada olmaktan çok mutluyuz.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ…Özel öğrencilerimizle beraber  burada çeşitli el sanatları  üzerine ders veriyoruz. Keyifli işler yapıyoruz, hem onlara mesleki anlamda bir beceri kazandırmak hem de sosyal aktivite kazandırmaya çalışıyoruz. Sergi içinde hazırlık yapıyoruz.

EL SANATLARI ÖĞRETMENİ….Burada ekip olarak varız, Ocak ayında başladık bu derse kısmetse de önümüzdeki haftada sergimiz olacak,  gayet başarılı işler çıktı. Çocuklarla birlikte çok keyifli zaman geçiriyoruz. Şu anda sergi çalışmalarımız devam ediyor. Çocuklarımızla bir şeyleri bilerek başlamıştık ama tabii ki bu süreç içerisinde geliştirilecek bir şey. İlk başta renklerden başlıyoruz, objeleri tanıtıyoruz,  ne yapacağımızla ilgili bilgiler veriyoruz. Bizim yaptığımız şey belge niteliğinde olacağı için daha sonra onlarında bu belgeleri kullanmaları gerekiyor. Biz genelde sergiye yönelik olsun diye hediyelik eşya şeklide tasarladık, ebru çalışmaları yaptık,  seramik çalışmaları yaptık, dekoratif süslemeler yaptık onlarda çok keyif aldılar. Seramikleri tamamen kendileri şekillendirdiler .sergimize de bekleriz ..

OKUMA YAZMA KURSU ÖĞRETMENİ….4 Yıldır Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde  görev yapıyorum. Mesleğimin 10. yılındayım çok güzel  ve verimli geçiyor kurslarımız. Bu yıl okuma yazma seferberliğiyle birlikte halka bayağı duyuru yapabildik.  Çok yoğun geçiyor kurslarımız. Yaş ortalaması olarak 70 yaşında kursiyerimizde var 60 -65 yaşında kursiyerlerimizde var, hiç okuma yazma  bilmeyen kursiyerlerimizde var.  Harfleri tanıyor fakat birleştiremiyor, bu şekilde kursiyerlerimizde var.

MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ÖĞRETMENİ…..Erdek Halk Eğitimi Merkezinde müzik aletleri yapımı öğretmeni olarak geçen yıl  göreve başladım. Bu yılda atölyemizde öğrencilerimizle kabak kemani enstrümanıyla Türkiye’de  bir ilki gerçekleştiriyoruz Halk Eğitimi Merkezi olarak. Planlarımızda, önümüzdeki yıllarda bağlama yapımı, ud yapımı,keman yapımı  ve diğer enstrümanlarla ilgili de yapımlarımız olacak.Katılım çok güzel, her yaştan gelen oluyor ,zor ama keyifli.

GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ…..3 Aydır Erdek Halk Eğitimi Merkezi’nde çalışmaktayım.Kadın giysi üretimi müfredat programında etek, pantolon ve elbise konularını işliyoruz. Konulara uygun olarak ellerindeki malzemeleri de değerlendirerek istediklerini bende yapabileceklerse yönlendiriyorum yani yapılamayacak bir şeyse de onu değiştiriyoruz  ve bu daha güzel olur, bu daha çok yakışır diye yönlendirmelerle çalışıyoruz .Biz sıfırdan başlıyoruz,hiç bilmeyenlere göre müfredat programlarımız ona göre yönlendirilmiş ,öncelikle el dikişleriyle, makine alıştırmalarıyla başlayıp sonra dikmeye geçiyoruz  ve ilk konumuzda etek,  en basit konumuz etek olduğu için etekle başlıyoruz ve daha sonra diğer dikimlere geçiyoruz.

EL SANATLARI NAKIŞ ÖĞRETMENİ….Bu yıl file kursu veriyoruz, yeni başladı kursumuz, bu kursumuza çok fazla talep ve ilgi var nasip olursa bir tur daha açmayı düşünüyoruz çünkü  İŞ KUR la olduğu için kadınlarımız  meslek edinmek istiyor, evde de para kazanabilecekleri bir iş olanağı olsun istiyor. Kursiyerlerimiz ortalama 3 saatte bir fileyi bitiriyor. 350 ye yakın filemiz var şu an elimizde 2-3 hafta içinde bu sayıya ulaştık.

DEKORATİF AHŞAP SÜSLEME ÖĞRETMENİ….Dekoratif ahşap süsleme yapıyoruz, aynı zamanda da geri dönüşüm evdeki eski sehpalarımızı kararmış gümüşlerimizi bunları değerlendiriyoruz tekrar dekoratif şekilde boyayıp sunuyoruz .Erdek halkına buradan seslenmek istiyorum, bu Halk Eğitim Merkezi’nin size sunmuş olduğu çok güzel bir fırsattır .Türkiye’nin her yerinde geçerlidir, Erdek halkı evde zamanını geçireceğine bu tür kurslara gelerek değişik şekilde evdeki eskilerini yenileyebilir, yenileri tekrar yenileyebilir. Keyifle zaman geçirebilecekleri tüm kurslarımıza bekliyoruz .

HALK EĞİTİM MERKEZİ MEMURU….7 yıldır burada çalışmaktayım.Biz talep karşısında kurslarımızı  açıyoruz  .Vatandaşın hangi talebi olursa kurslarımızı açmaya çalışıyoruz en az  12 kişilik kurs açabiliyoruz .400’ e yakın kursumuz var şu an. Kursiyer olmak  isteyenler için buraya gelip sadece kursiyer ön kayıt formu doldurmaları gerekiyor. Kimlik bilgileriniz lazım bize, telefon numaranız lazım size mesaj atıyoruz biz kurs açıldığı zaman bugün burada bu saatte kursumuz başlıyor diye. En çok talep kadınlarda plates, spor yapmayı seviyor. Erdek’ deki bayanlar el sanatları,tabii bunun dışında meslek kurslarımızda var . Hijyen belgesi almaya geliyorlar devamlı çünkü işe başvuru için bu hijyen belgeleri zorunlu tutuldu. Kursiyerler bize  yeter ki talep etsinler müdür  bey kendisi  öğretmenlere ulaşıyor,  öğretmenleri buluyoruz ve kendilerine kurs açıyoruz . Son olarak da, eğitimin yaşı yok öğrenmenin yaşı yok herkesi bekliyoruz diyorum .

Etiketler :
Özlem Kurt Sordu Bekir Alkan Cevapladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net