Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > İlk Hasat Başladı
İlk Hasat Başladı
...
11-06-2018 10:50
GÜNDEM
0 Yorum
311 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma'da 2018 hasat sezonunun ilk mahsullerinden 1 buçuk ton kanola ve 1 ton buğday, borsanın elektronik satış salonunda işlem gördü.

Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Marmara Medya Grubuna yaptığı özel açıklamada, 2018 yılı hasat sezonunda 170 bin dekar alana buğday, 13 bin dekar alana kanola, 25 bin dekar alana arpa ve 70 bin dekar alana da ayçiçeği ekimi yapıldığını söyledi. Sezgin, yağışların mahsuller üzerinde etkileri, süne ile mücadele ve çiftçilerin bilinçli olması yönünde sorduğumuz soruları da cevaplandırdı.

2018 Hasat Yılı Hayırlısıyla Başladı

Halit Sezgin “Türkiye'nin ilk baş Güney Bölgede başladı. Daha sonra Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Trakya Bölgesinde başladı. İklimler değiştiğinden dolayı bütün bölgelerimizde aynı zamanda hasat mevsimi başladı. Bandırmamızda ilk mahsul buğday ve kanola da geçen hafta Pazartesi günü buğday ve kanola Ticaret Borsamıza geldi. Kanolayı Ender Tınmaz Adlı üreticimiz getirdi. Salih Erensoy adlı üreticimiz de buğday getirdi, kendilerine teşekkür ediyorum. Bölgemizde bütün çiftçilerin de kendini Türkiye genelinde bir şekilde daha iyi bir seviyeye getirdiklerinde borsamızın katkıları olduğunu da söylemek isterim. Bir şekilde bütün paydaşların memnun olacağı bir hasat yılı olmasını temenni ediyorum. Hayırlı bereketli kazançlı hasat yılı olur inşallah.

Bu yıl yağışlar çok fazla oldu bu yağışın mahsul üzerinde etkisi nelerdir?

Yağışlar bazı yerlerde dengesiz, bazı yerlere de fazla yağdı. Uygun zamanlarda yağmur yağdı bizde böyle bir söylem vardır” Ne yaparsanız yapın Allah'ın ambarında” ama öyle bir şey ki kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu iklime göre de bir pozisyon almamız gerekiyor. Zahire ticaretini 42 yıldır yapan büyük bir tecrübeye sahip olan birisiyim. Gördüğüm kadarıyla bölgemizdeki çiftçi her geçen yıl kendisini geliştirmektedir. Bu iklim pozisyonlarına göre kendini bir şekilde ayarlamaktadır. Bu anlamda bölgemiz çiftçisi de Türkiye geneline göre daha kaliteli, daha verimli, yüksek üretim yaptığını söylemek gerekiyor.

Ticaret Borsasında Çeşitli Seminerler Düzenlenmekte, Bu Seminerlerin Çiftçiler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bu seminerlerin etkisi muhakkak var ki vardır. Esasında en önemli fayda, Bandırma Ticaret Borsamızda faaliyete geçen Elektronik Satış Salonudur. Türkiye'de birkaç tane Ticaret Borsasında bu şekilde satış salonu vardır. Arz ve talebin kesiştiği noktada, kalitesine göre fiyatı burada belirliyoruz. Çiftçimizin alın teri karşılığını burada gerçek anlamda veriyoruz. Kimsenin aldanmaması için ekonomide kayıt altına sokuyoruz. Aslında ülkemize ekonomik anlamda destek veriyoruz. Tabii ki bölgelerdeki borsalarımızın da aynı faaliyetler içerisinde olmasını hem bölgemizin çiftçimizin daha güzel kazanmasını, daha fazla üreten, daha kaliteli üreten çiftçimiz olur. Bu şekilde de ithalatın bir şekilde önlenmesine vesile olur. Bizi yönetenlerin bu anlamda borsacılığı daha aktif hale getiren politikalar getirmesini bir şekilde kendilerinden rica ediyorum.

Tarım İlçe Müdürlüğü Ve Ziraat Odası Ortaklaşa Süne İle Mücadele Yaptı, Mahsül Üzerindeki Etkileri Var Mıdır?

Tarım İlçe Müdürlüğü bizim bölgemizdeki süne ile mücadelede iyi bir tecrübeye sahip. Bandırma bölgesindeki çiftçilerimiz de bu konu ile ilgili oldukça bilgililer ve süne ile ilgili tespitler yapıldı. Tam zamanında da uyarılar sağlandı. Bölgemizde, bilhassa Bandırma'nın ve yakın çevresindeki çiftçilerin borsamızın satış salonu sayesinde geliştirdiklerini hem süne ilacı ile ilgili diğer hastalıklarla ilgili gerçekten çok fazlasıyla yol kat ettiler. Bu sayede hem kendileri kazanıyor, bizler de onların ürünlerini daha rahat hazırladığımız için kazanıyoruz. Karşılıklı kazan olayını burada yaratmış oluyoruz.  Ahmet Türkmen/Serhat Barış

 

Etiketler :
İlk Hasat Başladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net