Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Emeklilerden Bazıları Temmuz Zammından Memnun Bazıları Memnun Değil
Emeklilerden Bazıları Temmuz Zammından Memnun Bazıları Memnun Değil
...
09-07-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
219 Okunma
Haberi Yazdır

Ocak zammından sonra Temmuz zamları da belli oldu. SSK-Bağkur ve Emekli Sandığından maaş alan 12 milyon emeklilerin Temmuz maaş zamları da belli oldu.

Yaşam Gazetesi’nin sokaklarda vatandaşlarla yaptığı röportajların bu seferki konusu emekli maaşlarına yansıtılan zam oranları. Vatandaşlardan bazıları zamların yetersiz olduğunu, henüz aylıklara yansımadan enflasyon karşısında eriyip gittiğini belirtirken; emeklilerden bazıları ise zamların kendileri açısından yeterli olduğunu savunuyor.

12 milyon emekli yılın ikinci yarısında maaşlarına yapılacak artışı merakla beklerken bazıları zamdan memnun bazıları da olmadıklarını söylüyorlar.

 2018 Emekli Temmuz Zammı Belli Olmuştu!

TÜFE’ deki 6 aylık artış yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.  Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammın oranları şu şekilde...

Bağ-Kur ve işçi emeklileri yasa gereği 6 aylık geçmiş enflasyon oranında zam alıyor. Dolayısıyla Ocak-Haziran ayı enflasyon oranı yüzde 9,17 olduğu için 9 milyon emekli de bu oranda emekli maaşlarına zam almakta. Enflasyon, haziran ayında yüzde 2,61 artarken, yıllık bazda yüzde 15,39 oldu.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur emeklilerinin Temmuz ayında alacakları zam oranı ise yüzde 8.67 oldu.

Yıllık Enflasyon Yüzde 15,39 Çıktı

Enflasyon rakamları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerine göre Haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 2.61, yıllık yüzde 15.39 oldu TÜFE’ DE (2003=100) 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,61, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,17, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,49 artış gerçekleşti.

Maliye Bakanlığı Açıklama Yaptı

2018 yılında Kamu Görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir. 2018 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı olarak verilen enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde 5,69 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona bağlı olarak yüzde 5,69 oranında artırılmıştır.

İlk Altı Aylık Enflasyon Yüzde 9,17 Oranında

2018 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere ise kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 3,5 oranında artış öngörülmüştü. 2018 yılı ilk altı aylık döneminde enflasyon yüzde 9,17 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak, ilave enflasyon farkıyla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8,65 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 9,17 oranında artış sağlandı.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dâhil en düşük memur maaşı 2.893 TL’den 3.133 TL’ye, en düşük memur emekli aylığı 1.978 TL’den 2.149 TL’ye yükseldi.

Ek ödemeler ne kadar olacak?

Enflasyon verileri ile beraber belirlenen emekli maaşları zamlarına ilaveten ek ödemeler de zamlanabilir. Bu durumda maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere aylığının yüzde 5'i, üstünde olanlara yüzde 4'ü oranında verilen ek ödemeler de artarsa maaşlara hatırı sayılır bir artış yapılır. Türkiye Emekliler Derneğinin talepleri doğrultusunda bu oranın en az yüzde 8-9' a çıkması isteniyordu.

Tahminlere göre; Ek ödeme yüzde 9'a çıkarılırsa, maaşı 2 bin lira olana 80 lira yerine 180 lira, maaşı 2 bin 500 lira olana 100 lira yerine 225 lira ödenecek. 3 bin lira maaşlı emeklinin ek ödemesi 120 liradan 270 liraya, 4 bin lira maaşlının ek ödemesi de 160 liradan 360 liraya yükselecek. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Emeklilerden Bazıları Temmuz Zammından Memnun Bazıları Memnun Değil -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net