Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > "Çocukları Yaşatacağız"
"Çocukları Yaşatacağız"
...
09-07-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
248 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi, son günlerde gündeme gelen çocuk istismarı ve ölümlere dikkat çekmek için basın açıklamasında bulundu.

 

 “Eylül, Leyla son olsun, Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur, Çocukları yaşatacağız” pankartı etrafında bir araya gelen Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi, çocuklara yönelik artan şiddete hem dikkat çekmek hem de tepki göstermek için basın açıklamasında bulundu.

 

 Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi Başkanı Ömür Yüce açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Kent Konseyi Danışma Merkezi olarak, kuruluş amacımız; şiddet gören kadınlarımızla ilgilenmek, halkımızı bilinçlendirerek dikkat çekmekti, son yıllarda şiddet gören, öldürülen kadınlarımız sorunu daha çözüme kavuşturulmadan ne yazık ki taciz ve tecavüze uğrayan çocuklarımız gündeme gelmeye başladı ve toplumsal cinsel sorunlarımız yeni boyutlar kazandı. Bu nedenle kadın ve aile sorunlarının bir parçası olarak, geleceğimiz olan yavrularımızın sorunları da tabi ki mücadele alanımıza girmektedir.

 

Bugün burada toplanan ebeveynler, sivil toplum kuruluşları, konuyu medya ve sosyal medyadan takip eden tüm halkımız, çocuklarının geleceğinden endişe duymaya başlamıştır. İnsanlar evlatlarını güvenli bir ortamda büyütmek istiyorlar, çocuklarımız nasıl ailelerinin gözbebeğiyse, ülkemizin de en önemli gelecek kaynağıdır. Zavallı hayvanlar, masum çocuklar, mağdur yetişkinler için buradan taziye, kınama, anma yapmak "artık"£ok ucuza elde edilen bir vicdani aklanma gibi gelmeye başladı. Çünkü kendimizden başka kimseye ulaşmıyor sesimiz. Bu nedenle bu konularda daha fazla geç kalmadan daha somut adımlar atılmasını bekliyoruz.

Beklentimiz; geri kalmış ve şeriat ülkelerinde olduğu gibi suçluların hadım edilmesi ya da idam edilmesi değil,, hukuk devleti çerçevesinde, toplum vicdanını sızlatan'' takipsizlik kararları" yerine yasalar neyi gerektiriyorsa, olayların titizlikle incelenerek uygulanması, hafifletici unsurların kullanamayarak caydırıcılığın arttırılmasıdır. İnsanımızın ülkedeki adalet sisteminden şüpheye düşmeden çocuklarını güven ve iç huzuruyla büyütmelerini sağlamak devletin en önemli ve temel görevlerindendir. Son dönemde toplumda gördüğümüz ahlaki yozlaşmanın sebeplerinin uzmanlarca tartışılması, konunun TBMM de gündeme alınması ve gerekirse sürekli bir Çocuk Komisyonu kurulması çözüme katkı sağlayacaktır. Görmezden gelmek, yok saymak, sorunların katlanarak büyümesinden başka bir sonuç doğurmamaktadır. Konuyla doğrudan ilgisi olmayan bazı kurum ya da kişilerin, topluma bu konularda yanlış bilgiler vermesi yerine konunun pedagojik eğitim almış kişi ve kurumların sahasına girdiğini kabullenmeleri gerekmektedir. Ülkelerin savaş ve afet gibi zayıf düştüğü zamanlarda, toplumda en çok zara gören kesim kadın ve çocuklardır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ne savaştadır ne de aciz bir devlettir. Ülkemin; insanına, kadınına, hele hele en kıymetli varlığımız çocuklarına sahip çıkacağına dair ümidimi koruyorum, beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum”. Serhat Barış

Etiketler :
"Çocukları Yaşatacağız" -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net