Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Altın İçin Güvenli Liman Aranıyor
Altın İçin Güvenli Liman Aranıyor
...
09-07-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
317 Okunma
Haberi Yazdır

 Her yıl düğün sezonu sonunda vatandaşlar hediye takılan altınları için güvenli bir liman aramakta.

Güvenli liman için de Bandırma’nın en deneyimli kuyumcusu Maden Mühendisi Metin Ok düğüncülere bu konuda özel tavsiyelerde bulundu. Ok,” vatandaşlar altınlarını ister bankalara verebilir isterse kuyumculara teslim edebilirler bu onların tercihi ancak bizim tavsiyemiz altınların piyasalarda dönmesidir” ifadesinde bulundu.

Metin Ok, bu konuda şunları söyledi. “Düğünlerden sonra vatandaşlar takılarını bir şekilde değerlendiriyor. Düğün akabinde gelin damat gelmese bile ebeveynleri gelip altınları bozduruyorlar. Bir kısmını bozdurup bilezik yapıyorlardı durum şu an öyle değil çok vahim, neredeyse küçük altın bozduran bile yok. Zaman zaman kendim diyorum ki düğün salonlarında düğün masrafları için bozduruyorlar sanki”.

Bankalarda biliyorsunuz ki, altın mevduat hesapları var. Eskiden para götürüyordunuz, altın hesabı açıyorlardı, bir adım öteye geçerek bankalar Ekspertiz tayin edip altının belirli gün içerisinde şubeye gelen Ekspertiz altın hesabı açmak isteyen kişi ile görüşmeler yapıp işlem sağlanıyor. Örneğin, “fiziki olarak altınızı getirin Salı günü bizim Ekspertiz gelecek onun da değer tespitini yaptıktan sonra “altınlarınızı alacağız ve mevduat hesabına açacağız” diyorlar. Bu durumdan dolayı kuyumcular devre dışı kalıyor. Bizim yapmış olduğumuzu bankalar yapmış oluyor. 24 ayar üzerinden hesap açıyor. Böylece bu para piyasada dolaşmıyor, bu para bankada kaldı. Peki, ne zaman çıkar? Bu para iş adamı bir kredi talebinde veya altın kredisi istiyorum dediği zaman çıkar.

Bizler Aslında Altının Piyasada Dönmesinden Yanayız

Aslında ekonomiye son derece sekte vuran bir yöntemdir. Bankadan altın kredisi alıp da kullanan insan sayısı yok denecek kadar az. Bu duruma vatandaşlar çok sıcak bakmıyor. Bizler aslında altının piyasada dönmesinden yanayız. Bizlere bu altınları gelip satmış olsa bile bende kalmıyor. Salı günü almış olduğum altını Çarşamba, Perşembe, Cuma günü 1 ya da 2 lira küçük cüzi miktarlarda üste koyarak satmaya çalışıyorum. Bizler insanlardan çok yüksek kar elde edecek bir sektör değiliz, sürümden para kazanmaya çalışıyoruz. Bunun içerisinde kutusu var, kurdelesi var, iğnesi var, işçiliği var aynı şekilde burada elektrik var, en önemlisi ayaklarımız var. Bu vesile ile toplumu birazcık bu konuda bilgilendirmek istedim kuyumcuların ortak sıkıntılarından biridir.

Paranın Piyasada Kalması Adına Güvendikleri Kuyumculara Emanet Edin

Bankalara gittiğiniz zaman ekspertiz için ne fiyat veriyorsa o fiyata vermek zorundasınız. Bankalar altın mevduat hesabı ile zaten alıyorlar bu bir yöntem. İkinci yöntem ise bankaların birçoğunda kiralık kasalar var aylık ya da yıllık ödeme planları ile size kasa kiralamış oluyorlar. Oraya da insanlarımız bıraktıklarını ifade ediyorlar. Onun dışında güvenli liman olması gereken paranın piyasada kalması adına güvendikleri kuyumcu arkadaşlara teslim etsinler. Hiçbir şey olmaz, kuyumcu kendini dağıtmadığı sürece her hangi bir sıkıntı olmaz.

Kuyumcu Güvene Dayalı Bir Meslek Türüdür

Kuyumcu güvene dayalı bir meslek türüdür. Muhakkak ki tek tük küçük arızalar olacaktır. Bankalar bile bazen batıyor. Şu ana kadar kuyumculardan çok ciddi bir sıkıntı yaşayan bir kesim görmedim.

Kuyumcu arkadaşlara da bırakıp değerlendirme yapabilirler, hem nakit piyasada kalmış olur, hem de hareket olmuş olur. Bu sayede ki bu yöntemin ülkeyi yönetenlerin de düşündükleri yöntem türüdür. Altını çiziyorum, güvendikleri kuyumcu arkadaşlara emanet edebilirler. Hatta gerekli evrakları da alabilirler. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Altın İçin Güvenli Liman Aranıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net