Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Chp Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Atakay Seçimleri Yerel Bazda Yorumladı
Chp Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Atakay Seçimleri Yerel Bazda Yorumladı
...
11-07-2018 10:00
GÜNDEM
0 Yorum
319 Okunma
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi. Atakay, Bandırma’da CHP’nin 4 bin, AK Parti’nin ise 3 bin Oy Kaybettiğini Söyledi.

24 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği seçiminin beklenenin aksine kısa zamana sıkıştırıldığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, her şeye rağmen seçimlerden Bandırma’da birinci parti olarak çıktıklarını söyledi.

Atakay, daha önceki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ile AK Parti arasında 10 bin oy farkı olduğunu ve yapılacak yerel seçimde yine bu farkı koruyup Belediye Başkanlığını kazanmayı hedeflediklerini söyledi.

Atakay’ın konuşmalarından satır başları şöyle,

 “Seçmenin Kafası Karıştı”

“Başından beri sıkıntılı bir seçim süreciydi ve biz yaşayabileceğimiz olumsuzlukları biliyorduk. Bu seçim çok bilinmeyenli bir denklem gibiydi. Çünkü ilk defa bir ittifak modeliyle seçime girildi. Daha önce seçimler olur, herkes oyunu alır, ancak sandıkta en çok oy alan 1’inci parti hükümeti kuramayacak sayıda kalır ise yanına bir başka parti daha alır koalisyon kurar ve devleti yönetirdi. Sistem böyleydi. Şimdi ise daha seçime girmeden ittifaklar belirlendi. Yani tam tersi bir model işledi.

Seçimlerden önce ittifaklar kuruldu ve işledi. Biz vatandaşı olabildiğince bilgilendirmeye çalıştık. İttifak modelinde baraj derdi yok dedik ve herkesin aidiyet duyduğu partiye oy vermesini istedik. Yani ittifaktaki partiler baraja takılmadan milletvekili çıkarabilecekti.

Bizim üyelerimizin çoğu İYİ Parti’ye 15 milletvekili gönderdiğimizde telefon ettiler ve biz de İYİ Parti’ye geçerek destek verelim dediler. Biz de böyle bir şeye gerek olmadığını demokrasinin işlemesi için İYİ Parti’ye milletvekili geçirdiğimizi söyledik.  Seçime sokulmayacak olan İYİ Parti’nin mecliste grup oluşturarak seçime girmesini sağladık. Biz üyelerimize sizlerle alakalı değil şeklinde anlattık ama seçimlerde tersi gerçekleşti. İYİ Parti baraj altı kalmasın düşüncesiyle CHP’li seçmenlerimizin belli bir bölümü İYİ Parti’ye oy verdiler. Bizim oyumuzun küçük bir bölümü diğer partilere dağıldı.

Küçük bir bölümü derken 1 Kasım seçimlerini baz alıyorum. 1 Kasım seçimleriyle 24 Haziran seçimleri arasında bizim yaşadığımız oy kaybı Bandırma’da 4 bin 512 adettir. Çok afaki bir rakam değil, biz sadece 4 bin 512 adet oy kaybettik. Tabi Türkiye’de ilk defa böyle bir model olunca merkez sağda oluşan boşlukta AKP’ye de oy vermeyen seçmen İYİ Parti’ye oy v erdi. Bu seçmenler daha öncesinde CHP’ye oy veriyorlardı. Yani, İYİ Parti merkez sağda oluşan boşluğu dolduracak kapasitede bir parti olarak merkez sağa yatık seçmenlerden de oy aldı. Bu oyların toplamı 4 bin 512’dir.

CHP, Bandırma’da 4 bin 512 oy kaybetti ama bakarsanız AKP ‘de 3 bine yakın oy kaybetti. Bunlar çok afaki rakamlar değildir. Genel seçimlerde bu olabilir. Muharrem İnce ise 47 bin oy aldı. Muharrem İnce Bandırma’dan Türkiye ortalamasının çok üstünde bir oy aldı.

Seçmenin kafası gerçekten karışıktı. Cumhurbaşkanlığında İnce’ye oy verip milletvekilliğinde AKP’ye veren de oldu. Milletvekilliğinde CHP’ye verip cumhurbaşkanlığında Meral Akşener’e veren de oldu.”

“Yerel Seçimlerden Yine Zaferle Çıkacağız. Kimse Boş Hayallere Kapılmasın”

“Biz önümüzdeki yerel seçimlerde de Bandırma’da 40-42 bin seçmenimizin oyunu alacağımızı biliyoruz. Bunu anketler de söylüyor. Yerel seçimlerin dinamikleri çok farklıdır. Biz yerel seçimlerden yine zaferle çıkacağız. Kimse boş hayallere kapılmasın. İşimizi iyi yapıyoruz. Gerekeni yerine getiriyoruz. Bandırma’da dokunulmadık cadde, sokak ve köy yok. Konuştuğumuz bazı seçmenler genel seçimlerde başka partilere oy verdiklerini söylese de yerel seçimlerde oyumuz sizindir diyorlar. Biz yerel seçimlerde 10 bin oy fark atarken diğer partili seçmenlerden de oy aldık. Yine aynı şey devam edecektir.”

“Seçimin İkinci Tura Kalmaması İçin Yeterli Miktarda Oy Manipüle Edilmiştir”

“Muharrem İnce 30 milyon oy aldı. Recep Tayyip Erdoğan ise arasında 10 milyon oy fark vardı. Muharrem İnce bu farkın kapatılacak bir fark olmadığını söyledi. Doğru ama bizim amacımız zaten seçimi 2’nci tura bıraktırmaktı. Yani seçimin 2’nci tura kalması için yaklaşık Muharrem İnce’ye yaklaşık 700 bin oy gerekiyordu. Baktığımız zaman Doğu ve Güneydoğu’da herkes ülkücü olmuş, MHP birinci parti çıkıyor. Aşiret oylarını görüyoruz. Bu oylar manipüle edildi. Bunu biz de biliyoruz, Muharrem İnce de biliyor. Doğru 10 milyon oy çalınmamıştır ama seçimin ikinci tura kalmaması için yeterli miktarda oy manipüle edilmiştir.”/Ahmet Türkmen – Umut Osman Sunci

Etiketler :
Chp Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Atakay Seçimleri Yerel Bazda Yorumladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net