Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Niyazi Güler, “Devletimiz Ekonomik Kriz Yok Diyor Ama Var”
Niyazi Güler, “Devletimiz Ekonomik Kriz Yok Diyor Ama Var”
...
09-10-2018 10:48
GÜNDEM
0 Yorum
187 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Esnaf Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler Olumsuz Ekonomik Koşulların Bandırmalı Esnafa da Yansıdığını Belirterek Bandırma’da da Durumun Hiç İç Açıcı Olmadığını Vurguladı.

Bandırma Esnaf Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, Bandırma’da faaliyet gösteren esnafların ekonomik olarak zor günler geçirdiğini söyledi.

Banka kredilerinde uygulanan yüksek faizin kredi çekmek isteyen esnafı zor duruma soktuğunun altını çizen Güler, kooperatif olarak kendilerinden kredi almak isteyen esnaf sayısında büyük oranda artış olduğunu belirterek talepleri karşılamakta zorlanmaya başladıklarını ifade etti.

Güler yaptığımız röportajda şu bilgileri aktardı, “Türkiye’deki ekonomik koşullar maalesef Bandırma’ya da yansıdı. Esnafın durumu hiç iç açıcı değil. Ben iyi bir gözlemciyimdir ve uzun süredir de esnafı sürekli gözlemlemekteyim. Günde, dükkanlarına kaç kişi giriyor çıkıyor, aşağı yukarı bilirim. Her gün çarşıda da dolaşırım.  Esnafa her geçen gün daha az müşteri geldiğini görüyorum. Fiyat artışları esnafımızı biraz güç durumda bırakıyor.

Biz devletimizden esnafa esnaf gözüyle bakmasını talep ediyoruz. Bizim de kooperatif olarak 2 – 3 aydan beri ufak tefek olsa da sıkıntılarımız var. Biz büyük bir kooperatifiz ve talepleri her zaman karşılamaya çalışıyoruz. Ancak, bugünkü koşullara baktığımızda bankalardaki kredi faizlerinin %50 seviyelerine dayandığını görüyoruz. Bunun için de esnafımız bize geliyor. Bu da büyük bir yoğunluğa sebep veriyor ve dolayısıyla talepleri karşılayamamaya başlıyoruz. Yani bizler de dar boğaza girmiş durumdayız. Piyasadaki durgunluk bize de intikal ediyor. Zorlanmaya başladık. Normalde bize gelen parasını hemen alabiliyorken şu an sıraya koymak zorunda kalıyoruz. Yine de esnafın işini görmeye çalışıyoruz ama nereye kadar gider bilemiyoruz. Onun için devletimizin esnafımıza el atması ve yardımcı olması lazım.

Esnafta artık hareket olması gerekiyor. Bakın doğalgaza, elektriğe, akaryakıta her gün farklı zamlar geliyor. İnsanlara cebindeki para yetmeyince harcama da yapamıyor. Memur 100 lira zam aldı ama cebinden çıktı 300 lira. Bunlar da hep esnafa yansıyor. Devletimiz ekonomik kriz yok diyor ama var. Gözüken bir enflasyon sıkıntısı var. Biz bu durumda bile hala esnafımızın yanında olmaya çalışıyor ve kooperatif olarak %4-5 faiz ile para vermeye devam ediyoruz.

Geçen gün Antalya’da düzenlenen bir toplantıya katıldık ve bu sürecin kısa bir süre içinde sona ereceği söylendi ama tekrar söylüyorum esnafımızın durumu hiç iç açıcı değil. Esnafımız sattığı malı yerine koyamamakta ve bu yüzden de fırsatçılar doğdu. Ben mesela bir terzi olarak şunu söyleyeyim. Kumaşın metresi aşırı pahalanmış durumda ve bu neden anlamış değilim. Sonuçta ip dışarıdan gelmiyor. Türkiye’de dokunan malların dahi fiyatları arttı. İşte bu fırsatçılıktır. Sağlam bir denetim ve etiket kontrolü gelmesi gerekiyor. Bu sayede biraz düzene girebiliriz.  Esnafa değer verilmesini istiyoruz ve beklenti içindeyiz.“ Haber: Umut Osman Sunci – Serhat Barış

 

Etiketler :
Niyazi Güler - “Devletimiz Ekonomik Kriz Yok Diyor Ama Var” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net