Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kanser Araştırma Tırı Bandırma’da
Kanser Araştırma Tırı Bandırma’da
...
11-10-2018 10:58
GÜNDEM
0 Yorum
568 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ve Bandırma İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün girişimleriyle Cumhuriyet Meydanı, Nikâh Dairesi yanında ücretsiz kanser taraması Yapılıyor.

Kanser taraması için hazırlanan özel tır, 10 Ekim Çarşamba günü Bandırma Cumhuriyet Meydanı’na geldi ve 2 hafta boyunca mesai saatleri içerisinde vatandaşlara kanser taraması yapacak. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ve Bandırma İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışması ile hazırlanan seyyar kanser araştırma tırı ücretsiz olarak rahim ağzı kanseri, meme kanseri, bağırsak kanseri ve kolon kanseri üzerine sağlık taraması yapıyor.

Erken teşhis çok önemli!

Bandırma Halk Sağlı Uzmanı Dr. Ayşe Betül Çelik Halk Sağlığı Merkezinin ücretsiz olarak vatandaşlara kanser taraması yapıldığını ve bütün vatandaşları davet ederek muayene olmalarını istedi.

Çelik, “Balıkesir’de ilçe ilçe gezerek ücretsiz kanser tarama testlerini yapmaktayız.  Burada tarama yapmak ve vatandaşımızı bilgilendirmek amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait tır ile Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda 2 hafta boyunca hizmet vereceğiz. Burada meme Kanseri, bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri taramaları yapmaktayız.

KETEM birimi olarak yaş guruplarına göre ücretsiz olarak taramalarımızı yapmaktayız. Vatandaşlarımıza da kanser taramaları konusunda bilgilendirmeler de yapıyoruz. Kanser taramalarını birçok insanımız bilmiyor. Halkımız ne kadar çok bilgilenirse buraya daha çok gelecek ve erken teşhis tanısı konulabilecek. Bu sayede de hemen tedavi olabilecek.

Kadınlar için meme kanseri yaş grubumuz 30-65 yaş arasıdır. Bunlara mamografi istiyoruz ve bu şekilde taramalarını yapıyoruz. Herhangi bir anormallik yoksa bile 3 yıl sonra tekrar gelmesini istiyoruz.  Rahim ağzı kanserinin yaş aralığı ise 30-65 ve özellikle kandınlar da uyguluyoruz.  Anormallik sonucunda kadın doğum uzmanına gönderiyoruz. Herhangi bir anormallik yoksa 5 yıl sonra tekrar kontrole gelmesini istiyoruz.  Bağırsak kanseri taraması için de kişinin büyük tuvaletini getirmesini istiyoruz.  Bağırsakta gizli kanama olup olmadığını teşhis edebiliyoruz. Bunun yaş aralığı ise 50-70. Vatandaşlarımızın bu hizmetten yararlanabilmesi ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla seyyar tır ile ilçe ilçe gezerek hizmet vermekteyiz,” dedi. Haber: Serhat Barış/Umut Osman Sunci

Etiketler :
Kanser Araştırma Tırı Bandırma’da -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net