Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ağaç Katliamına BAÇED’den Tepki
Ağaç Katliamına BAÇED’den Tepki
...
10-01-2019 09:03
GÜNDEM
0 Yorum
406 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED) Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi arazisindeki hatıra ormanının yok edilmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED) adına açıklama yapan Harun Algül “Unutulmamalıdır ki, Her ağaç, paha biçilemez bir hayattır. Bu yüzden Yüksek öğretim kurumuna tahsisli alanda yapılan ağaç kesimlerine BAÇED – Bandırma Çevre Ve Kültür Derneği olarak sessiz kalmamız mümkün değildir!”dedi.

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED) adına açıklama yapan Harun Algül’ün açıklaması şu şekilde;

“Bilindiği üzere kamuoyunda da dün itibariyle yer alan Yüksek öğretim kurumuna tahsisli alanda yapılan ağaç kesimlerin BAÇED – Bandırma Çevre Ve Kültür Derneği olarak sessiz kalmamız mümkün değildir!

 Bulunduğu coğrafya açısından etrafından yeşil alanların bol olduğu düşünülse de, Bandırma olarak maalesef ağaç fukarası bir bölgeyiz. Bölgemizde yetmiş çam ağaçlarının bulunduğu bölgeler parmakla sayılacak kadar az olmakla birlikte bu alanların korunması ve rehabilite edilmesi hususunda da oldukça titiz olmamız gerekmektedir.

Buna rağmen dün Bandırmamızda ağaç kesim olayının yaşanmış olması bizi ve Bandırma halkını derinden üzmüş ve bu konuda yapılan-yapılacak ağaç kesimlerin bir an evvel durdurulması ve yapılan bu katliama son verilmesi gerekmektedir. 

Söz konusu alanın imar planlı bir alan olması ve “Yurt Alanı” olarak planlanmış olması, alanın Bandırma 17 Eylül Üniversitesinden, Kredi Yurtları Kurumuna tahsis edilmiş olması, her ne kadar Bandırma İlçe Orman Müdürlüğünden kesimler için izin alındığı da iddia edilmiş olsa da, durumun bu şekilde tezahür etmesi oldukça üzücüdür. Alanda yapılacak yapılar ile ilgili kararın verdiği “Kampüs Yerleşim Alanı Projesi” kapsamında, jüri üyesi olarak görev almış kişilerinde bu projede ve ağaç kesimlerinde sorumluluğu olduğu da unutulmamalıdır.

Bu noktada;

1-Yapılan ağaç kesimlerinin bir an evvel durdurulmasına;

2-Üniversite “Kampüs Yerleşim Alanı Projesi” kapsamında yer alan ve ağaçlık-çamlık alana tekâmül eden yapıların kampüs alanı içinde başka bir alana taşınmasına;

3-Kesilen ağaçların en az iki katı sayısında bölgede yeni ağaç dikilmesine

4-Bölgemizde yer alan tüm çamlık alanlarda ağaç sökümüne mecbur kalınması durumunda bu ağaçların gerekli tedbirler alınarak başka bölgelere taşınma hususunda hassasiyet gösterilmeni

Tüm yetkililerden beklemekteyiz. Bandırma da yaşayan her çocuk, yaşlı, genç… sökülen ağaçlar üzerinde haklarının olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda tüm kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile Sivil Toplum Kuruluşlarını kamu vicdanı ile hareket etmeye davet ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, Her ağaç, paha biçilemez bir hayattır.”

Etiketler :
Ağaç Katliamına BAÇED’den Tepki -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net