Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”
“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”
...
09-02-2019 11:00
GÜNDEM
0 Yorum
405 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek’te “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik” etkinliği yapıldı. Kaymakam Ekrem Çalık’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe öğrenciler, öğretmenler ve kurum amirleri katıldı.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”
İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019’un “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesiyle, ülke genelinde olduğu gibi eş zamanlı olarak ilçemizde de uygulamalı eğitim yapıldı. Erdek Emniyet Müdürlüğü personelince işaretleme yapılan alandaki etkinliğe; Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Emniyet Müdürü Mehmet Çatak, Jandarma Komutanı Volkan Kocatürk, Sahil Güvenlik Komutanı Bekir Kalyoncu, Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz, daire amirleri ve okul müdürleri ile Engel-Der üyelerinin katıldığı farkındalık programı, 18 Eylül Orta Okulu’nda yapıldı.

Hedef: “Yaya Öncelikli Trafik”
Eş zamanlı olarak Erdek’teki diğer okullarımızda da bu konuda farkındalık eğitimi başlatıldı.
“Yaya Öncelikli Trafik” konulu eğitim faaliyetlerinin çeşitlendirilerek devam edileceği öğrenildi. Ayrıca Yaya öncelikli trafik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nce Erdek Limanı girişinde bulunan ışıklı tabelada konu işlenerek görsel sunum yapıldı.

Kaymakam Çalık: “Yavaşlamak Ve İlk Geçiş Hakkını Vermek Zorunlu”
Kaymakam Ekrem Çalık dün yaptığı açıklamada; “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde, 26 Ekim 2018’de yapılan değişiklikle, “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan kavşak giriş çakışlarında, Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken “yavaşlamak”, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara “durarak” ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

“Her Yıl 1700 Yayayı Kaybediyoruz” 
Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayanın hayatını kaybettiğini ifade eden Kaymakam Çalık açıklamasının devamında; “Mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla, 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır” diyerek bakanlığın sloganıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” mesajını verdi./Erdek Doğuş

Etiketler :
“Öncelik Hayatın - Öncelik Yayanın” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net