Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın”
“Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın”
...
13-03-2019 10:28
GÜNDEM
0 Yorum
349 Okunma
Haberi Yazdır

12 Mart Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıl dönüm anma programı Barış Manço Kültür Merkezinde yapıldı.

Bandırma Ortaokulu tarafından düzenlenen anma programına Kaymakam Günhan Yazar, Belediye Başkanı Dursun Mirza, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Garnizon Komutan Vekili Hava Binbaşı Zeynel Karabaş, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Emniyet Müdürü Soner Duran, İlçe Jandarma Komutanı Mahir Mavi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Arslan, İlçe Müftüsü Hamdi Gevher, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ethem Karpuz, Kurum Müdürleri, Belediye Başkan Adayları, STK üyeleri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bandırma Ortaokulu Müdürü Kenan Ülkar açılış konuşmasını yaptı. Ülkar konuşmasında,” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin; yeniden doğuşunu, şahlanışını sağlamak, kara talihini değiştirmek amacıyla verdiği var olma savaşının Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından destanlaştırılması ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek milli marşa dönüşmesinin 98. Yıldönümü programında birlikteyiz.

İstiklal Marşı'nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. İstiklal Savaşının elemli ve buhranlı günlerinde; İzmir gitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş. Düşman orduları tarafından Türk yurdunun her yanı işgal edilmiş. Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Silah yok, cephane yok, ordu yok ama;

“ Haydi, oğlum, ben seni bu gün için doğurdum.

Hamurunu yiğitlik mayasıyla yoğurdum.

Haydi, oğlum durma git. Ya gazi ol ya şehit! ”

Diyen Esareti ölümle eşit tutan analar vardır.

“ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Diyen Kahraman Türk halkı vardır.

İşte tam da bu yüzden İstiklal Marşı tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir. Kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir. Dik bir duruştur. Milli birliktir. Maneviyat sembolüdür. Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkı ve uygarlıktır.

İstiklâl Marşımız, kalplerimizdeki ortak his ve heyecan, kollarımızdaki kudret, içimizde atan şah damar ve gururdur, alnımızda yanan aydınlık bir ışıktır.

M. Akif: O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. Fakat bir gün bile ümidimizi kaybetmedik, asla yeise düşmedik. Zaten başka türlü çalışabilir miydik? Ne topumuz vardı, ne tüfeğimiz... Fakat imanımız büyüktü: O şiir, milletin o günkü heyecanının bir kıymetli hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz... Onu kimse yazamaz... Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. Demiştir..

“Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın..! ” Ama gerekirse İstiklal Marşını yazacak Türk gençleri hep var olsun.

Bandırma Mehmet Akif Ersoy’u anlatıyor isimli sinevizyon gösterisinin ardından milletin sesi Mehmet Akif Ersoy konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından belgeleri verildi. 12 Mart isimli şiir dinletisini takiben Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlattığı tiyatro oyunuyla program sona erdi. /Ahmet Türkmen

Etiketler :
“Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net