Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ > SpaceX Starship roketleri 1400 santigrat dereceye dayanabildi
SpaceX Starship roketleri 1400 santigrat dereceye dayanabildi
...
23-03-2019 11:00
TEKNOLOJİ
0 Yorum
126 Okunma
Haberi Yazdır

SpaceX Starship roketleri ile ilgili heyecan dorukta. Nihai hedefi, insanları Mars’a götürmek olan Starship roketleri, ısı dayanıklılığı testlerini başarıyla geçerek bu hedefin tutturulmak üzere olduğunu gösterdi.

SpaceX, Starship roketleri ile; hem uzayda yolculuk yapmak, hem de mesafeleri kısaltmak istiyor. Mevcut havayolu taşımacılığı ile saatler süren yolculuklar, Starship roketleri kullanılarak 30 dakikaya kadar düşürülebiliyor.

Paslanmaz çelik ve alüminyum karışımından olan bu roketler için en önemli konu ise ısı dayanıklılığı. Elon Musk tarafından yapılan 1400 santigrat derecelik testlerden sonra roketlerin, ısıya yeterli bir dayanıklılık gösterdiği ortaya çıktı. Bilindiği üzere atmosferden giriş veya çıkış yapıldığında ciddi bir sıcaklık ortaya çıkıyor.

2021 yılında ilk insanlı uzay yolculukları Ay yüzeyine yapılacak. Bundan çok kısa bir süre sonra ise, Mars’a yolculuk için Starship roketlerinin arttırılması planlanıyor. Ayrıca testlerden anlaşıldığı kadarıyla, bu roketlerin yüzeyleri altıgen olacak. Ay veya Mars yüzeyinde montajlanmak istenen roketlerin, kolaylık olsun diye altıgen şekillerden oluşacağı tahmin
ediliyor.

 

Ayrıca SpaceX, kullanacağı metan yüklü sıvı sayesinde, üstün bir soğutma sistemi de oluşturuyor. Böylece roketlerin aşırı ısınmasının önüne geçilebilecek. Sizce de Spacex, Mars’a yolculuk konusunda gerçekten hazır mı? Yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz. /mynet

Etiketler :
SpaceX Starship roketleri 1400 santigrat dereceye dayanabildi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net