Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Denizlerde Av Yasağı Başladı Ama Tezgahlar Balıklarla Dolu
Denizlerde Av Yasağı Başladı Ama Tezgahlar Balıklarla Dolu
...
17-04-2019 11:29
GÜNDEM
0 Yorum
296 Okunma
Haberi Yazdır

Denizlerde başlayan av yasağına rağmen tezgahlardaki balık çeşitliliği sürüyor.  Fiyatlar 10 TL'den başlıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali’nde av yasağına rağmen tezgahlarda balık çeşitliliği sürüyor. 15 Nisan’dan itibaren Türkiye denizlerinde büyük ebatta motorlar ve gırgırlar için başlayan av yasağının ardından balık tezgahlarında fiyatlarlarda önemli bir değişiklik yok.

Bandırma Balık Hali esnafları, vatandaşların başlayan balık yasağını sanki balık hiç avlanmayacakmış gibi anlamaması gerektiğini ifade ederek, “Balık avlanması sadece büyük ebat motor ve gırgırlar için. Olta balıkçılığı, amatör balıkçılık ara vermeden devam ediyor. Herkesin bildiği gibi 15 Nisan’da balık yasağı başladı. Bu yasak halkımızın bildiği üzere balık avlamak yasak anlamına gelmiyor. Büyük motorlar, gırgır diye tabir edilen büyük balıkçı tekneleri için bu yasak. Küçük kayıklar, amatör balıkçılar ve olta balıkçılarına yasak yok, halen devam ediyorlar. Bu dönemde balıklar yumurtalarını, yavrularını bırakmaya başladıkları için büyük motorlar ve gırgırlarda bunlara zarar verdiği için böyle bir yasaklama dönemi oluşturuldu” açıklamasında bulunuyorlar.

Avlanma yasağının başlamasının ardından tezgahlardaki balık çeşitliliği ve fiyatlar hakkında da bilgiler veren balıkçı esnafı, “Bu sabah hamsi, istavrit, uskumru, gümüş kilosu 10 TL’den, çinekop ve levrek 25 TL’den, çipura ise 10 TL’den alıcı buluyor. Yazın balık daha bol oluyor. Yaz aylarında menekşe ya da diğer bir adıyla izmarit balığı çıkıyor. Sardalya, gümüş, zargana ve kaya balıkları ya da kelle balık dediğimiz kaya levreği, işkinez, karagöz bollaşıyor. Tüm halkımızı balık yemeye davet ediyoruz. Bilinmelidir ki; Yaz aylarında balıkçılık tüm hızıyla devam etmektedir. Yani Bandırma Balık Halinde vatandaşlar balıksız kalmayacak. İstedikleri çeşit balıkları gönül rahatlığında alıp evlerine götürebilir” diyorlar. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Denizlerde Av Yasağı Başladı Ama Tezgahlar Balıklarla Dolu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net