Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Engelliler Haftası Etkinlikleri Başladı
Engelliler Haftası Etkinlikleri Başladı
...
13-05-2019 11:19
GÜNDEM
0 Yorum
329 Okunma
Haberi Yazdır

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Günü Nedeniyle Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda Tören Düzenlendi.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bandırma Kaymakamlığı Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü, Engelli ve Engelli Aileleri Derneği Bandırma Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şubesi, Bandırma İşitme Engellileri Derneği, Yeni Hayat Rehabilitasyon Merkezi ve Özel Çocuklar ve Özel Bireyler Derneği sırasıyla Atatürk Anıtına çelenk sundular. Törene, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Soner Duran, Bandırma İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mahir Mavi, İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Hüseyin Elüstü, Bandırma Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Necati Yaşar, Bazı Kurum Müdürleri, Bandırma Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Başkan Yardımcısı Songül Uzun ile çok sayıda engelli aileleri katıldı.

 

İşitme Engelliler Kültür ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Tuncay Ağaçkoparan’ın konuşmasının ardından sırasıyla, Özel Çocuklar ve Özel Bireyler Derneği Başkanı Nihat Arslan, Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Mücahit Aksakallı, Engelli ve Engelli Aileleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Hüseyin Uçar ve Bandırma Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Necati Yaşar günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Özellikle, Necati Yaşar, Sosyal Hizmet Merkezi’nin yaptığı çalışmaların neler olduğu konusunda bilgi verdi. Programda, Bandırma Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü İşaret Dili Eğitmeni Elif Diksu’da  işitme Engelliler için başarılı bir şekilde işaret dilini kullanarak yardımcı oldu.

 

 

Engelsiz bir Türkiye istiyoruz!

 

Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Mücahit Aksakallı yaptığı konuşmada şunları söyledi.“Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor.

Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz:

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu.

Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı.

Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu.

Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü.

Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi.

Sîzlere birkaç örnek verelim:

  • Kullanım süresi 5 yıl olan bir tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 3 bin TL’dir. SGK’nun karşıladığı tutar ise 500 TL’dir.
  • Kullanım süresi 10 yıl olan bir akülü tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 10 bin TL iken SGK bunun yalnızca 2500 TL’sini karşılamaktadır.
  • Çocuk felci geçirenler başta olmak üzere engellilerin kullandığı ve piyasa değeri en düşük 5 bin TL olan yürüme cihazı için en çok bin 200 TL verilmektedir.
  • Doktor raporuna göre farklı yapılardaki işitme cihazlarının en düşük fiyatı bin TL’den başlamaktadır. SGK bu cihazlar için en fazla 500 TL ödemektedir.
  • Epilepsi, kas hastalarının kullandığı birçok ilaçtan fark bedeli alınmakta, birçoğu da SGK tarafından hiç karşılanmamaktadır.
  • Eğer bu sandalye veya cihazları alan engelli çalışıyorsa ödeyeceği farkın yanı sıra ayrıca % 20, emekli ise % 10 SGK kesintisi yapılmaktadır.
  • Toplu ulaşım araçlarını kullanma olanağı olamadığı için engelliler özel araç almak zorunda kalabilmektedir. Ancak burada da getirilen kısıtlamalar, birçok engelliyi zor durumda bırakmaktadır. Motor hacmi, KDV vb. sorunlar çözülmek yerine daha zorlaştırılarak engellilere bu yol da kapatılmaktadır.

Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir.

Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz.

Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve her kes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur.

Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir.

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir.

Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

 

 

“Sosyal Hizmetler olarak çok yönlü çalışma sürdürmekteyiz”

 

Bandırma Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Necati Yaşar, kurum olarak yaptıkları çalışmaları detaylı şekilde şöyle sıraladı.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 01.07.2005 Tarih Ve 5377 Sayılı Kanun Çerçevesinde Müdürlüğümüzce Aşağıda Belirtilrn Çalışmalar Yapılmaktadır.

Bandırma Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Olarak Engelli Vatandaşlarımız İle İlgili Engelli Evde Bakım Yardımı İle Yaklaşık 1000 Engellimize Bakıcısı Yada Vasisi Tarafından Bakılması Şartı İle Aylık 1300tl.Ödeme Yapmaktayız.

Yine % 40 Ve Üzerinde Sağlık Kurulu Raporu Olan Engelli Vatandaşlarımıza Ücretsiz Seyahat Kartı Vermekteyiz.

Görme Engellilerimiz İçin Gören Göz Cihazı(Navigasyon)Dağıtımı Yaptık.Yapmayada Devam Edeceğiz.

Ayrıca Engelli Vatandaşlarımız İçin Ve Onların Sokakta Ve Binalarda Rahat Hareket İmkanı Sağlanmsı İçin Erişilebilirlik Yönetmeliği Çerçevesinde

Çalışmalarımız Devam Etmektedir.

Huzurevlerinde Engelli Vatandaşlarımızında Yaşayabileceği Düşünülerek Onlar İçin Rehabilitasyon Birimleri Oluşturulmuş,Bedensel Ve Zihinsel Engellilerinde Kalabileceği Ortamlar Oluşturulmuştur.

Ayrıca Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde Devlet Destekli Eğitimler Verilmektedir.

Yine Bakanlığımız Tarafından Devlete Ait Yada Özel Olarak Hizmet Veren Yatılı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri,Engelsiz Yaşam Merkezlerinde Fiziksel,Zihinsel,Ruhsal Durumda Olan Engellilere 24 Saat Yatılı Bakım Sağlanmaktadır.

Belediyemiz Ve Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları İle İrtibat Sağlanarak Gerek Akülü Ve Gerekse Manüel Engelli Araçları Temin Edilmektedir.

Yine Bakanlığımız Ve Milli Savunma Bakanlığı İşbirliği İçerisinde Engellilerimiz İçin Bir Günlükte Olsa Temsili Askerlik Görevi Yaptırılmaktadır.

 

Etiketler :
Engelliler Haftası Etkinlikleri Başladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net