Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ramazan’da Da Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyin
Ramazan’da Da Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyin
...
14-05-2019 11:18
GÜNDEM
0 Yorum
568 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin genç ve başarılı Diş Hekimlerinden Tacıser Deliorman, Diş Bakımı ile ilgili yararlı açıklamalarda bulundu.

Diş Hekimi Tacıser Deliorman, Ramazan’da dişlerimizi ne zaman fırçalamalıyız? Diş fırçalama yaparken doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? Oruçlu iken ağzımız neden kokar ve oruçlu iken ağız kuruluğu neden olur? Sorularına gayet net ve açık şekilde cevap vererek vatandaşları bu konuda hem uyardı, hem de önemli tavsiyelerde bulundu.

“İftar ve sahur’dan yarım saat sonra dişlerimizi fırçalamalıyız”

Deliorman” Ramazan Ayı’nda diş fırçalayınca oruç bozulur mu? Diye çok soruluyor. Aslında bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaptı ama yine de fırçalarken yutma riskine karşı sahurdan ve iftardan yarım saat sonra fırçalanmasını tavsiye ediyoruz”.

Diş sağlığının çok önemli olduğunu ancak çoğu vatandaşların bunu ihmal ettiğini belirten Diş Hekimi Tacıser Deliorman” Çoğu kişi son aşamaya geldiğinde diş hekimine başvuruyor. Dişlerdeki enfeksiyon kan yoluyla kalbe kadar yayılabiliyor. Bu yüzden diş ve diş eti sağlığı çok önemlidir. Sadece dişler değil yanak ve bütün ağız içi dokular da sağlık için önemlidir. Yavaş yavaş vatandaşlarımız da bilgilendi.  Kliniğimize başvuru yapan hastalarımızın sayısı oldukça fazla ama büyük çoğunluk yine son aşamada başvuru yapıyorlar”.

Dişlerin, süpürge hareketiyle fırçalanması gerekiyor

Diş fırçalarken doğru bildiğimiz yanlışlar şöyle.”Çok fazla bastırarak, çok uzun süre fırçalamak doğru değildir. Fırçalarken diş etinden dişe doğru, alt çene alttan üste doğru, üst ise üstten alta doğru fırçalanması, çok bastırmadan her dişi tek tek fırçaladığının farkına vararak fırçalanması doğru fırçalama şeklidir. Süpürge hareketiyle fırçalanması gerekiyor”.

“Oruçlu iken neden ağzımız kokar?

”Ramazan Ayı’nda beslenme alışkanlıklarımız, şeklimiz değiştiği için, uzun süre aç kaldığımız için tükürük salgısı azalıyor. Bu yüzden tükürükteki bakterilerin salgıladığı sülfür arttığı için kokuya neden oluyor. Bunun için sahurda ve iftarda bol bol sıvı tüketilmeli, süt ürünleri tüketilmeli, çok tuzlu ve baharatlı şeyler yenilmemelidir”.

Başarılı Diş Hekimi Tacıser Deliorman, ağız kuruluğu ile ilgili de verdiği bilgilerde” dişlerden de kaynaklanabilir ama sistemik hastalıklar mesela mide, böbrek, diyabet 2, tip 2 gibi hastalıkların sonucundan kaynaklanabilir. Bunların dışında sıvı tüketimi, C vitamini kaynaklı beslenme bu sorunu çözebilir” ifadesinde bulundu. Deliorman, vatandaşlara, günde 2 defa düzenli olarak özellikle yatmadan önce dişlerini fırçalamalarını ve altı ayda bir düzenli olarak Diş Hekimine muayene olmalarını tavsiye ettiğini de söyledi./Ahmet Türkmen-Umut Sunci

 

Etiketler :
Ramazan’da Da Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyin -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net