Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Göz Tansiyonu Sessiz Körlük Sebebidir”
“Göz Tansiyonu Sessiz Körlük Sebebidir”
...
16-05-2019 11:55
GÜNDEM
0 Yorum
452 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Özel Royal Hastanesi Göz Doktoru Op. Dr. Ahmet Yalçın, Göz Tansiyonu İle İlgili Bilgilendirmelerde Bulunarak Diyabetli Hastalara Uyarılarda Bulundu.

Bandırma Özel Royal Hastanesi Göz Doktoru Op. Dr. Ahmet Yalçın, göz tansiyonu ve diyabetin gözlerde körlüğe gidebilecek kadar büyük hasarlar oluşturabildiğinin altını çizerek 35 yaşın üstü herkesin kontrol yaptırması gerektiğini söyledi.

Göz Doktoru Op. Dr. Ahmet Yalçın, yaptığı bilgilendirmelerde şunları söyledi, “Göz tansiyonu gözün içerisindeki basıncın artışına bağlı olarak göz sinirinde hasar oluşması durumudur. Göz tansiyonu normal olmasına rağmen göz sinirlerinde hasar oluşabilir. Buna normotansif glokom denir. Çok sık karşılaştığımız bir durum olmamakla beraber migren hastaları, reyno hastalığı dediğimiz hastalıklarda yada hipertansiyonu olan, tansiyon ilacını gece kullanan hastalarda görülebilir.

Çoğunlukla primer açık açılı glokom dediğimiz göz tansiyonu tipiyle karşılaşmaktayız. Bu göz tansiyonu rahatsızlıklarının yüzde 90-95’ini oluşturmaktadır. Göz tansiyonu sessiz körlük sebebidir. O nedenle çok önemli bir halk sağlığı durumudur. Özellikle 35’li yaşlardan sonra göz tansiyonu başlamaktadır. Bu nedenle düzenli bir şekilde kontrol olmak önem arz etmektedir.

Diyabet, hipertansiyon, aile öyküsü, steroid denilen ilaçların kullanılması, sigara kullanılması ve göz üveiti denilen bir takım göz içi iltihaplar göz tansiyonunu tetiklemektedir.

Diyabetten bahsedecek olursak, diyabetin retinopati yapıcı etkisi vardır. Gözde aynı zamanda katarakt oluşmasını da tetiklemektedir.  Aynı zamanda gözü innerve eden üçüncü sinirin hasarına da sebep olabilmektedir. Diyabet, mikrovasküler hasar yaparak bu problemleri oluşturmaktadır. En önemlisi ileriki yaşlarda önemli bir körlük sebebi olması hasebiyle metanol pati yapmasıdır. İlerlemiş olan diyabete bağlı retinada, anormal damarlar oluşması ve kanama yapıcı etkisi görülür. O nedenle eğer hastada diyabet varsa muayene olunması gerekmektedir.

Diyabet bazen çok ileri aşamalara varmış olmasına rağmen herhangi bir belirti vermeyebilir. Hasta bende herhangi bir sorun yok dememesi gerekiyor. Diyabet varsa, muhakkak kontrole gidilmesi lazım. Takip sıklığını da doktor belirleyecektir. Etkisi mikrovasküler hasar yapıyor, bazen damarlarda tıkanmaya bağlı durumlarda oluşabilir. Kanama, ödem, yumuşak sert eksuda dediğimiz şeyler, bazen de retinanın çok ileri bir etkilenmesine bağlı da göz tansiyonu yapıcı etkisi de olabilmektedir.” /Umut Osman Sunci-Özlem Kurt

Etiketler :
“Göz Tansiyonu Sessiz Körlük Sebebidir” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net