Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Çıkar, Kurban Kesecek Vatandaşlara Uyarılarda Bulundu
Çıkar, Kurban Kesecek Vatandaşlara Uyarılarda Bulundu
...
10-07-2019 11:19
GÜNDEM
0 Yorum
294 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Kasaplar Ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, Kurban Seçerken, Kesilirken Ve Muhafaza Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususları Anlattı.

Bandırma Kasaplar Ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, kurbanlık alırken mutlaka pasaportlu hayvanların tercih edilmesi, kesimin ise onaylı ve mümkünse veteriner bulunan yerlerde yapılması gerektiğini söyledi. Çıkar kesimin ardından, etin sağlıklı saklama koşulları ile ilgili bilgiler de vererek uyarılarda bulundu.

Çıkar, “Vatandaşlar kurbanlık alırken mutlaka hayvanın pasaportu olmalı. Pasaport dediğimiz evrakı olmayan hayvanların alınmamasını rica ediyoruz. Hayvanın kulak küpesi ile pasaportunda yazanların birbirini tutması gerekiyor. Örnek verecek olursak pasaporta hayvanın nüfus cüzdanı da diyebiliriz.

Bir de dişi hayvanların kesilebilmesi için veterinerden raporu olması gerekiyor. Bu rapor hayvanın doğum yapamadığını tescil etmelidir. Çünkü yavru verebilen hayvanlar kesilememektedir.

Kesim yaparken ortamın hijyenik olması çok önemli. Ayrıca kesim yapılan yerlerde veteriner olmasını tavsiye ediyoruz. Hayvan hastalıklı olabilir ve vatandaş bunu bilemez, anlayamaz. Ticari faaliyet gösteren yerler buna dikkat etmesi lazım. Onaylı olan yerlerde, mezbahalarda kesim yapılmasını öneriyoruz.

Çok önemli bir noktanın daha altını çizmek istiyorum. Kurban kesildikten sonra etler poşetle eve taşınıyor. Eve gidildiğinde et muhakkak poşetten çıkarılmalı ve ayrı bir kaba koyularak muhafaza edilmeli. Çünkü poşet ile dolaba koyulan etler yeşilleniyor, yani bozuluyor. Bunun örneklerini çokça yaşıyoruz. Hayvan ilk kesildiğinde et sıcak olduğu için poşet ile dolaba koyulsa dahi sıcağı içeride muhafaza ediyor ve bu da etin bozulmasına sebep oluyor. Et mutlaka poşetten çıkartılmalı ve ayrı bir kap ile buzdolabına koyulmalı,” dedi. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Çıkar - Kurban Kesecek Vatandaşlara Uyarılarda Bulundu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net